9 návykov ľudí, ktorí sa nestresujú

5861

Tiež závidíte bezstarostným ľuďom, ktorých len tak niečo nerozhodí? Nie ste sami. Čím sme starší, tým sme ustráchanejší. Cítime úzkosť a strach aj vo veciach, ktoré sme pred nejakým časom brali úplne v pohode. Nie je jednoduché sa takého strachu zbaviť, ale dá sa to. Spísali sme pre vás preto 9 návykov ľudí, ktorí nestresujú. Možno keď začnete praktizovať niektoré z nich, aj vám sa bude lepšie dýchať.

Vyspia sa do sýtosti

3 5
Zdroj: canva

Z každej strany počúvame, aký je spánok prospešný pre naše zdravie. Že je dôležitý v každom aspekte nášho života. Sme si toho vedomí, ale naše nekonečné povinnosti nás zamestnávajú natoľko, že málokto z nás si naozaj dopraje pravidelný výdatný spánok. Je to jedna z vecí, ktorú radi odkladáme. „ veď ešte dorobím toto a pôjdem si ľahnúť“, klasika. A zrazu je pol 1 v noci. Poznáme to všetci. Okrem ľudí, ktorí majú na háku. Oni vedia, že spánok potrebujú a preto si ho aj doprajú. Sú potom oddýchnutí, vyspatí a na svet sa pozerajú úplne inými očami. Aj dennodenné problémy zvládajú oveľa lepšie.

Recitujú pozitívne afirmácie

4 4
Zdroj: canva

Možno vám to bude vyznievať divne alebo miestami až smiešne, ale naozaj to robia a naozaj to funguje. Keď sa pozriete na takého človeka, pripadá vám veľmi kľudný a pokojný. S určitosťou vám však môžeme povedať, že to tak nebolo vždy. Tiež si určite prešiel vo svojom živote rôznymi štádiami a kým sa dostal tam, kde je dnes, musel preto niečo urobiť. A jednou z vecí boli tieto pozitívne afirmácie alebo mantry. Jednoducho si dookola opakovali, že všetko bude v poriadku, že sa nemajú čoho obávať. Podporovali sami seba a tieto myšlienky im nastavili hlavu správnym smerom. Ale ani Rím nepostavili za deň. Takže to chce trpezlivosť a určite sa to podarí aj vám.

Vždy si vymenujú veci, za ktoré sú vďační ešte pre raňajkami

Ďalším paradoxom dnešnej doby je, že zabúdame byť vďační za to čo máme a čo sme už v živote dosiahli. Berieme všetko ako samozrejmosť a vôbec to tak nemusí byť. Ľudia, ktorí sú si vedomí dobrých vecí vo svojich životoch a pociťujú za nich vďačnosť, svet vnímajú inými očami. A je to aj jeden z dôvodov prečo sa tak nestresujú a nestrachujú o všetko vo svojich životoch. Keď tento „rituál“ vďačnosti absolvujú ešte pred raňajkami, to sa im deň začína úplne inak. Je to veľmi príjemné. Vyskúšajte to.

Pracujú na svojich krátkodobých aj dlhodobých cieľoch

5 2
Zdroj: canva

Nikto nehovorí, že nemusíte mať naplánovanú každú jednu minútu svojho života. Je však fajn mať plány a ciele. Pokiaľ máte ciele, váš život nadobudne štruktúru a potom sa od nej môžete odraziť. Či už sú to krátkodobé alebo dlhodobé ciele, hlavné je , že sú stanovené. Keď na nich začnete postupne pracovať, všetko zrazu do seba zapadne a na váš strach a obavy zostáva úplne minimálny priestor. Prečo? Lebo máte víziu a viete, čo máte robiť, aby ste ju dosiahli. Nemusíte sa teda obávať, čo prinesie ďalší deň alebo rok, lebo už máte aspoň akú takú predstavu vďaka vašim plánom a cieľom. Super, však?

Snažia sa žiť a fungovať v prítomnosti

Jasné. Majú plány a ciele do budúcna, pracujú na nich ale teraz. Prístup tu a teraz je najlepší liek na obavy a úzkosť. Veď načo sa mám obávať toho, čo bude za týždeň, keď ešte vlastne neviem, čo prinesie dnešný deň? Čím skôr si to uvedomíte a začnete podľa tohto prístupu žiť, tým skôr sa zbavíte jednej časti svojich obáv, ktoré vyplývajú z budúcnosti a sú vo finále úplne zbytočné.

Majú svoj podporný systém

6 2
Zdroj: canva

To, že stále vyzerajú bezstarostne, ešte neznamená, že nemajú svoje problémy a starosti. Veľa krát sú možno vo väčších „sračkách“ ako si viete predstaviť. Preto sa starajú o svoje vzťahy. Majú okolo seba dôležitých ľudí, na ktorých sa môžu obrátiť v najťažších chvíľach. Vedia o tom, vážia si týchto ľudia a veľmi poctivo sa o tieto vzťahy starajú. Je to ich podporná sieť, ktorú z času na čas musia využiť aj oni. Sú predsa ľudia.

Sú úzko spätí s prírodou

Či už im pomáha pri vyčistení hlavy alebo nadýchnutia sa z plných pľúc, príroda je dôležitou súčasťou ich života. Vedia v nej načerpať množstvo stratenej energie a keď sa aj vyskytne nejaký problém, kvôli ktorému sa začnú strachovať, príroda im pomôže prinavrátiť stratenú rovnováhu.

Majú svoje záľuby

7 2
Zdroj: canva

Záľuby alebo hobby patria k veľmi dôležitým veciam v živote človeka. Ten, kto to podceňuje, robí veľkú chybu. Pri veciach, ktoré vás bavia a robíte ich pre svoju vlastnú spokojnosť a radosť sa dokážete dokonale zrelaxovať. Je možné, že sa vám vďaka príjemnému hobby podarí rozpustiť všetky obavy a stresy, ktoré v sebe dusíte. Ak teda hobby nemáte, rýchlo si nejaké nájdite.

Neriešia veci, ktoré nemôžu zmeniť

8 1
Zdroj: canva

Je veľké množstvo vecí a situácií v našich životoch, na ktoré nemáme absolútne žiadny vplyv a dosah a nevieme s nim nič robiť. Napriek tomu nás vytáčajú alebo sa kvôli nim stresujeme alebo obávame. A to nedáva žiadny zmysel. Je ťažké si to niekedy povedať a aj sa podľa toho správať, ale veci, ktoré nevieme ovplyvniť, aj keby sme veľmi chceli, je potrebné nechať tak a nezapodievať sa nimi. Je to lepšie pre vaše psychické zdravie.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.