9 rozdielov medzi mužmi a ženami, ktoré majú nečakané vysvetlenie

1892

Dnes by sme chceli hovoriť o rozdieloch medzi mužmi a ženami. Možno si poviete, že o týchto rozdieloch viete celý život, ale nie je to také jednoduché. Sme si istí, že sa nám podarí poukázať na niekoľko faktov, o ktorých ste ešte nikdy nepočuli. A v bonusovej časti sa dozviete, odkiaľ pochádza móda vysokých podpätkov.

1. Dĺžka prstov

b1 2
Photo by BrightSide

  

Urobme si krátky experiment. Položte ruku na rovný povrch a porovnajte dĺžku ukazováka a prstenníka. Vo všeobecnosti platí, že u žien je dlhší ukazovák. U mužov je dlhší prstenník. Ako sa to dá vysvetliť?

Podľa vedcov dĺžka týchto prstov závisí od hladiny mužských a ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú plod v maternici. Dôvodom, prečo je u mužov prstenník dlhší ako ukazovák, je teda testosterón.

2. Koža na pätách

b2 2
Photo by BrightSide

Vedci zistili, že pokožka žien je hydratovanejšia v oblasti dekoltu a na rukách. Iba pokožka na pätách je suchšia ako u mužov. Takže za rovnakých podmienok budú päty mužov hladšie.

3. Prsia

b3 2
Photo by BrightSide

Možno si myslíte: „Načo by muž potreboval bradavky?“ Možno to znie zvláštne, ale každý človek bol pôvodne žena. Keď sa embryo začne vyvíjať v maternici, mužský chromozóm Y nezačne pracovať okamžite. Počas prvých 5 až 6 týždňov prebieha vývoj len pod vplyvom chromozómu X, takže bradavky majú dostatok času na to, aby sa vytvorili. Ak je embryo mužského pohlavia, chromozóm Y sa po tomto období „zapne“ a vznikne chlapec. Muži môžu dokonca produkovať mlieko. Laktácia sa aktivuje za špeciálnych podmienok, napríklad sa môže objaviť počas liečby hormónom prolaktínom.

4. Zrak

Ženy lepšie vidia farby, ale muži sú dobrí v sledovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov. Pravdepodobne to súvisí s našou lovecko-zberačskou minulosťou, keď muži boli lovcami a ženy zberačkami. Napríklad oranžová farba sa môže mužovi zdať červenšia ako žene. Tráva je pre ženy takmer vždy zelenšia, pretože zelené predmety sa mužom zdajú žltšie.

5. Získavanie svalovej hmoty

Mnohé ženy musia pravidelne chodiť do posilňovne, aby mali vypracované telo, zatiaľ čo mužovi stačí párkrát zdvihnúť činku, aby mal 6 pack. Aká je teda „zložka“ zodpovedná za rozvoj svalov? Ak ste hádali, že testosterón, máte pravdu. U žien sa tiež produkuje, ale v oveľa menšom množstve. Muži teda ľahšie a rýchlejšie naberajú svalovú hmotu.

6. Vypadávanie vlasov

b6 2
Photo by BrightSide

Plešatenie po 50. roku života je typické pre približne polovicu mužov (a štvrtinu žien). Dôvodom je rozšírené dedičné ochorenie, androgénna alopécia, ktoré sa nazýva aj „mužská plešatosť“. V dôsledku tohto ochorenia sa vlasové folikuly zmenšujú a vlasy sa stávajú tenšími a kratšími a nakoniec zmiznú.

Zmenšovanie folikulov môže byť spôsobené citlivosťou na dihydrotestosterón, vedľajší produkt testosterónu. To znamená, že čím viac hormónu budujúceho svaly muž má, tým je pravdepodobnejšie, že bude plešatý.

7. Ohryzok

b7 2
Photo by BrightSide

Ohryzok majú muži aj ženy, ale u mužov je výraznejšie. Prečo? Ohryzok je chrupavka, ktorá chráni naše hlasivky. Vytvára sa počas puberty. Keďže dospelí muži majú väčšie hlasivky, aj ich ohryzok je výraznejší.

Mimochodom, čím je ohryzok väčší, tým je hlas hlbší. Existuje teória, že naši predkovia potrebovali nízky hlas, aby odplašili predátorov.

8. Veľkosť mozgu

b8 2
Photo by BrightSide

Mužský mozog je väčší ako ženský, ale to neznamená, že muži sú intelektuálne nadradení ženám. Aj niektoré časti mozgu sú u oboch pohlaví rozdielne veľké a fungujú odlišne. Napríklad hipokampus, ktorý sa podieľa na učení a vytváraní spomienok, je u žien väčší. A amygdala, ktorá súvisí s prežívaním emócií a ich zapamätávaním, je u mužov väčšia.

Vedci uskutočnili experiment: účastníkom experimentu pustili video, aby si mohli spomenúť na niektoré osobné zážitky. Ukázalo sa, že u mužov sa aktivita pozorovala len v pravej amygdale a u žien len v ľavej.

9. Brada

b9 1
Photo by BrightSide

Na prvý pohľad sa môže zdať, že brada neprináša žiadne výhody. Prečo teda rastú? Existuje teória, že vďaka brade vyzerá čeľusť mohutnejšie, takže jej nositeľ pôsobí silnejšie a mužnejšie. Možno si naše predkyne vyberali za partnerov skôr mužov s hustou bradou, pretože si mysleli, že s nimi splodia zdravé potomstvo.

10. Bonus: Podpätky

b10 1
Photo by BrightSide

Vysoké podpätky sú dnes jedným zo symbolov ženskosti, však? V 17. storočí však perzské jazdkyne nosili jednocentimetrové podpätky. A keďže vlastniť kone bolo symbolom bohatstva, topánky na podpätku začali označovať aj peniaze a moc. Peržania potom priniesli svoju módu do Európy. Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. sa stal veľkým fanúšikom podpätkov. Dokonca vydal nariadenie, podľa ktorého mohli podpätky nosiť len šľachtici. Čím vyšší a červenší bol podpätok, tým mocnejší bol jeho nositeľ.

Kráľ Slnko povolil nosiť červené podpätky len tým, ktorých si najviac obľúbil. Od 18. storočia sa však podpätky stali čisto ženským atribútom, hoci to nebránilo rockovým hviezdam ako David Bowie a The Beatles, aby ich nosili.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.