9 štipľavých faktov o cesnaku – alebo je tu snáď niekto kto ho nemá rád?

447

Cesnak (Allium sativa) je príbuzný s ostatnými druhmi rodu Allium, ako je cibuľa, šalotka, pór a pažítka. Táto skromná zelenina má schopnosť dodávať našim jedlám výraznú chuť a vôňu. Prínos cesnaku je nepopierateľný nielen v kuchyni, hoci jeho prítomnosť často berieme ako samozrejmosť.

Zdroj team voyas

Ľudia používajú cesnak najmenej 4 000 rokov

Archeologické dôkazy o používaní cesnaku siahajú najmenej 4000 rokov do minulosti, pričom najstaršie záznamy pochádzajú z Mezopotámie. Cesnak bol historicky konzumovaný aj v Egypte a Číne. Našiel sa aj konzervovaný cesnak v hrobkách egyptských faraónov. Starovekí Gréci a Rimania všetkých spoločenských tried tiež využívali cesnak.

Má pôsobivé množstvo zdravotných výhod

Štúdie preukázali, že extrakt z cesnaku môže pomôcť pri regulácii krvného tlaku a v niektorých prípadoch dosahuje rovnaký účinok ako moderná medicína. Okrem toho, cesnak tiež pomáha znížiť hladinu cholesterolu, čím výrazne redukuje riziko srdcových ochorení. Je bohatý na základné živiny a antioxidanty, preto je pre zdravie vynikajúci.

Cesnak má úžasné vlastnosti pri prevencii prechladnutia

Bolo opakovane dokázané, že cesnakové doplnky výrazne posilňujú imunitný systém. Jedna štúdia konkrétne zistila, že účastníci, ktorí užívali tieto doplnky, mali o 70 % nižšiu pravdepodobnosť prechladnutia. Dĺžka ochorenia sa rovnako skrátila o 70 %.

Zdroj Joanna Kosinska

Cesnak sa historicky používa na liečbu rôznych zdravotných problémov

Ľudia v staroveku nepestovali cesnak len na jedenie, ale aj ako liek. V Grécku, Ríme, Číne, Japonsku a Egypte bol cesnak známy svojimi liečivými vlastnosťami. Používal sa na liečbu artritídy, kašľa, po uhryznutí hmyzom, hadmi, parazitmi a dokonca aj ako antibiotikum.

Štipľavú vôňu cesnaku spôsobuje zlúčenina nazývaná alicín

Keď nakrájate alebo rozdrvíte cesnak, uvoľní sa enzým aliináza, ktorý premieňa allín na alicín. Alicín obsahuje síru, čo spôsobuje výrazný zápach cesnaku. Po konzumácii cesnaku sa alicín vstrebáva do krvného obehu. Malé množstvo ovplyvní váš dych, ale väčšie množstvo môže spôsobiť, že aj váš pot bude cítiť po cesnaku.

Zdroj Ries Bosch

Čína pestuje 80% celosvetovej produkcie cesnaku

Čínatisíce rokov kladie veľký dôraz na cesnak a dnes produkuje 80% svetového cesnaku, čo predstavuje 25,4 milióna ton. Toto číslo by bolo ešte vyššie, keby USA a EÚ nezaviedli clá na čínsky cesnak, aby podporili miestnych pestovateľov. India, druhý najväčší producent, vyrába iba 5% svetového cesnaku.

Každý rok sa spotrebuje 29 miliónov ton cesnaku

Priemerný Slovák spotrebuje asi 1,1 kg cesnaku ročne, čo sa môže zdať ako relatívne vysoké číslo, ale je to celkom málo v porovnaní s niektorými inými krajinami. Napríklad priemerný číňan zje ohromujúcich 14,3 kg cesnaku ročne.

Cesnak môže slúžiť ako prírodný pesticíd

Celú cesnakovú rastlinu je možné použiť na výrobu prirodného pesticídu. Rozmiešajte rozdrvený cesnak s trochou mydla a nechajte ho chvíľu postáť vo vode. Tento jednoduchý postup produkuje veľmi účinný výsledok.

Zdroj Nuno Alberto

Z cesnaku je možné vyrobiť lepidlo

Cesnakové lepidlo bolo v minulosti bežne používané medzi remeselníkmi až do 13. storočia, predtým než sa objavili moderné alternatívy. Je vhodné na jemné práce, ako je napríklad pozlátenie zlatými listami. Používalo sa tiež na papier, kožu alebo sklo.

Existuje mnoho spôsobov, ako využiť cesnak, najmä pri jeho konzumácii. Môže mať prospešné účinky v zimných mesiacoch.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre