Ako čítať reč tela ako profík: 9 tajných tipov od bývalého agenta FBI

12622

Radi pozeráte kriminálne seriály? Vždy vás fascinovalo, ako vedia vyšetrovatelia čítať kriminálnikov? Reč tela o nás prezradí oveľa viac, ako by sme si želali. Vedieť dokonale čítať reč tela môže byť veľmi užitočné. Je veľmi zaujímavé, že podľa prieskumov, iba 54% ľudí dokáže napríklad odhaliť klamstvo. Prinášame vám preto zopár tipov, ako čítať reč tela, od bývalého agenta FBI.

Pozorujte normálne správanie

3 52
Zdroj: canva

Je veľmi ťažké čítať reč tela človeka, ktorého nepoznáte. Ale dá sa to. Stačí keď budete človeka pozorovať a všímať si jeho správanie za normálnych podmienok. Ľudia, ktorý sa venujú profilovaniu podozrivých tomu hovoria „vytvorenie základnej línie“. Napríklad, keď niekto, kto je vám blízky sa vždy teší, že vás vidí a zrazu sa stane, že je na vás odporný. Je logické, že sa niečo stalo alebo niečo nie je v poriadku. Váš známy vybočil zo základnej línie. Presne tak isto to môžete spozorovať aj na ľuďoch, ktorých nepoznáte. Urobiť si obraz o tom, ako sa ľudia správajú, keď nie sú v strese je základ. Ľahko potom spozorujete a môžete skúmať ich správanie, keď v strese sú.

Čo robí daná osoba inak?

4 33
Zdroj: canva

Ak stretnete niekoho po prvý krát, rozprávanie sa o všeobecných témach, ako je napríklad počasie, bude najmenej stresujúce. Všímajte si ako sa počas rozprávania správajú. Sú zhovorčiví? Používajú gestá rúk? Pozerajú sa vám do očí? A podobne. Potom plynule prejdite na komplikovanejšiu alebo ťažšiu tému. Zrazu sa mu nechce rozprávať, nepozerá sa vám do očí, ruky má vo vreckách…Presne teraz jeho celkový zjav „prehovoril“ rečou tela. Stres ho priviedol do úplne inej formy správania.

Intenzita žmurkania

5 41
Zdroj: canva

Kvalitný očný kontakt sa pokladá za hlavný indikátor pravdy. Ľudia, ktorý sa vám pozerajú priamo do očí, väčšinou hovoria pravdu. V tomto prípade je však lepším ukazovateľom intenzita žmurkania. Bežný človek žmurkne 15 až 20 krát za minútu. Žmurkanie je podvedomé. Mnohí ľudia si myslia, že napríklad klamári odvrátia svoj pohľad, keď hovoria lož. Je to však práve naopak. Klamári si držia pevný pohľad, aby ste neprišli na to, že klamú. Preto si musíte všímať žmurkanie. Pokiaľ žmurkajú pred tým ako niečo povedia a potom, je jasné, že klamú. Pokiaľ nežmurkajú vôbec počas toho, keď sa na vás pozerajú, je tiež znakom klamstva.

Zlá synchronizácia tela

6 33
Zdroj: canva

Najjednoduchšie čítanie reči tela a následné zistenie, či niekto klame, je všímať keď hovorí áno alebo nie. Keď hovoríme áno, podvedome prikývneme. Keď zase hovoríme nie, zvykneme zavrtieť hlavou na znak nesúhlasu. Pokiaľ sa pohyby hlavy nezhodujú s „áno“ alebo „nie“, je to indikátorom toho, že človek nehovorí pravdu.

Seba – upokojujúce gestá

7 35
Zdroj: canva

Hladenie vlastnej ruky, nohy alebo vlasov, to sú gestá, ktoré pokladáme za seba – upokojujúce. Bývajú taktiež znakom klamania. Často to môžeme vidieť pri policajných výsluchoch. Vypočúvaní si často masírujú časti hlavy alebo hladia nohy. Sú to gestá, ktorými sa upokojujú, lebo sú v strese. Skúste si to začať všímať.

Kvalifikátory

8 19
Zdroj: canva

Kvalifikátory sú slová, ktoré podčiarkujú intenzitu toho,  čo hovoríme. Zločinci tieto slová používajú, aby nás presvedčili o tom, že hovoria pravdu a sú nevinní. Sú to slová ako napríklad úprimne, nikdy, absolútne a podobne. Veta, ktorú povedia je o to intenzívnejšia. Pokiaľ však niekto hovorí pravdu, tieto slová vôbec nepotrebuje. Je to iba taktika, ktorá na niektorých ľudí naozaj funguje. Veria potom, že je daný človek nevinný alebo že hovorí pravdu.

Lineárny príbeh

9 15
Zdroj: canva

Práca detektíva spočíva aj v tom, že vie klásť dobré otázky. Výsluch podozrivého začínajú napríklad otázkou: „ Povedzte nám čo najdetailnejšie, čo ste robili včera celý deň od kedy ste sa zobudili?“. Vám možno príde táto otázka úplne obyčajná. Z odpovede na túto otázku však vedia vyčítať veľmi veľa. Napríklad, že človek klame. Keď klame, začne rozprávať lineárny príbeh, s presnými časovými úsekmi, ktoré sú usporiadané až príliš precízne. Človek, ktorý naopak hovorí pravdu, si niektoré detaily nepamätá, skáče z jednej činnosti na druhú. Je to preto, že počas toho, ako odpovedá sa mu vybavujú ozajstné spomienky z predchádzajúceho dňa. Naopak, ten čo klame si naplánoval alibi a pamätá si tým pádom všetko. Krok za krokom. Pri počúvaní odpovede na otázku, je potrebné si všímať aj reč tela.

Nepresný opis

10 12
Zdroj: canva

Keď sa vás niekto spýta na ktorúkoľvek miestnosť vo vašom byte, dokážete mu presne povedať, kde sa nachádza aký nábytok, akú farbu majú steny, aké sú tam doplnky. Spomeniete každý detail. Keď sa vás ale opýta napríklad na hotelovú izbu, v ktorej ste nikdy neboli, začnete zahmlievať. Použijete všeobecný opis hotelovej izby, ale bez podstatných detailov, aby sa to nedalo spochybniť. Ak však napríklad vyšetrovateľ v tej izbe bol, hneď si to všimne. Preto musíte znovu veľmi pozorne počúvať odpovede na vaše otázky.

Taktika dištancovania

11 7
Zdroj: canva

Je prirodzené neklamať. Pokiaľ je pre nás klamanie ťažké, používame rôzne taktiky, aby nám ľudia uverili. Jednou z nich je dištancovanie sa od situácie alebo osoby. Napríklad človek obvinený z napadnutia nepoužije meno obete, ale iba povie ten muž. Je to medzi zločincami často využívaná taktika. Pokúšajú sa tak zmiasť políciu. Je to ďalší signál toho, že nehovoria pravdu.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.