ADHD u dospelých: Zlozvyky a príznaky, ktoré by mohli naznačovať poruchu pozornosti s hyperaktivitou

591

Ak máte pocit, že vám v živote prekáža neustále meškanie a úplná neorganizovanosť, možno vás poteší, že tieto „zlozvyky“ môžu byť príznakmi ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou) u dospelých. Ako teda zistíte, či ho máte? Ak ste si niekedy kládli otázku, prečo nemôžem sedieť v pokoji, možno by stálo za to venovať väčšiu pozornosť svojim každodenným zážitkom. Nech je to akokoľvek, je dobré vyhľadať pomoc, ak máte pocit, že máte príznaky tejto poruchy. Je to neurovývojová diagnóza, čo znamená, že znaky a príznaky ADHD sa začínajú v detstve. Je však možné, že vám nikdy nebola diagnostikovaná. Prečítajte si niekoľko zvykov, ktoré by to mohli naznačovať. Ak vám niektoré z nich pripadajú povedomé, určite sa poraďte s terapeutom. Existuje mnoho zdravých liečebných plánov, ktoré pomáhajú dospelým s ADHD prosperovať na pracovisku aj mimo neho.

Neustále strácanie vecí

Hoci je úplne normálne, že občas stratíte peňaženku, nie je až také normálne, že nikdy neviete, kde čo je. Ako hovorí autorka a psychiatrička Dr. Gail Saltzová, ADHD môže spôsobiť, že sa budete cítiť rozptýlene a neorganizovane. Ak teda neustále strácate veci, ako sú papiere, knihy alebo telefón, spozornite.

smiling girl in black and white striped shirt
Autor tejto fotografie je Julien L

Neuveriteľná nervozita počas dlhých stretnutí

Aký je váš modus operandi na dlhých, nudných stretnutiach? Ak sa vám zdá, že nedokážete pokojne sedieť, môže to byť symptóm, ktorý stojí za to preskúmať. „Dospelí s ADHD majú často problém zostať dlho sedieť (často sa vrtia alebo vstávajú zo stoličky), cítia sa nepokojní sa pohybujú, akoby ich poháňal motor,“ hovorí newyorský klinický psychológ Dr. Ben Michaelis. Znie vám to povedome?

woman biting pencil while sitting on chair in front of computer during daytime
Autor tejto fotografie je JESHOOTS.COM

Veľmi ľahko sa stávate nesústredenými

Povedzme, že sa chystáte umyť riad alebo poslať e-mail. Ak na to takmer vždy zabudnete – alebo necháte úlohu na polceste -, môže vás to znepokojovať. Podľa Saltza ľudia s ADHD často odbiehajú na vedľajšiu koľaj a rozptyľujú sa, pričom ich zoznamy úloh zostávajú väčšinou nedotknuté.

man holding black smartphone
Autor tejto fotografie je Alexandre Boucher

Vždy nestíhate v práci

Ak sa cítite nervózni, neorganizovaní a roztržití, určite sa to prejaví v podobe problémov v práci. „Táto kombinácia veľmi sťažuje… dosiahnutie úspechu, pretože termíny sa často nedodržiavajú a mať neorganizovanú a nedokončenú prácu je normou,“ hovorí psychologička Dr. Michele Bartonová, riaditeľka klinického zdravia v Psychology Life Well.

stack of books on table
Autor tejto fotografie je Wesley Tingey

Vyhýbanie sa „ťažkým“ alebo všedným úlohám

Podľa Saltza sa tí, ktorí bojujú s ADHD, často „zdráhajú robiť úlohy, ktoré si vyžadujú duševné úsilie počas dlhého obdobia“. Takže ten projekt, ktorý ste chceli začať? Alebo tá kopa kníh, ktorú sa snažíte prečítať? Oboje pravdepodobne leží nedotknuté.

person in brown long sleeve shirt covering face with hand
Autor tejto fotografie je Priscilla Du Preez 🇨🇦

Robenie impulzívnych rozhodnutí

Ak zistíte, že si veľké rozhodnutia nepremýšľate, môže to byť ďalší zákerný príznak. „Dospelí s ADHD si môžu všimnúť viac impulzívnosti ako hyperaktivity,“ hovorí Halpern. „Pravdepodobne budú túžiť po okamžitom uspokojení, môžu konať skôr, ako si premyslia dôsledky, a dokonca sa môžu kvôli svojej impulzívnosti aj nepokojnosti vystavovať rizikovému správaniu (napr. autonehody v dôsledku prekročenia rýchlosti).“

man in black jacket and pants holding pink and white surfboard standing on brown rock near near near near near
Autor tejto fotografie je Miguel A Amutio

Neustále prerušovanie ostatných, keď hovoria

Občas niekomu skočiť do reči je v poriadku. Ak sa však nedokážete zdržať prerušovania, spozornite. Prerušovanie a nadmerné rozprávanie sú veci, ktoré ľudia s ADHD robia pravidelne.

silhouette of three people sitting on cliff under foggy weather
Autor tejto fotografie je Priscilla Du Preez 🇨🇦

Multitasking na maximum

Pozrite sa na svoj stôl. Máte v súčasnosti rozpracovaných asi 55 projektov naraz? Ak áno, je to často ukazovateľ tejto poruchy. Ako hovorí licencovaná poradkyňa pre duševné zdravie Marion Rodrigue LMHC, NCC, to všetko vďaka hyperaktivite, ktorá sa vyskytuje pri ADHD. Môžete mať pocit, že máte potrebu začať veľa projektov naraz (aj keď ich takmer nikdy nedokončíte).

white laptop and brown chops-stick
Autor tejto fotografie je No Revisions

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre