Adolf Hitler – Dlhý článok plný zaujímavosti o najznámejšom vrahovi histórie o ktorých ste doteraz určite nepočuli

36970

Dnes na vážnejšiu historickú tému o osobe, ktorú pozná aj ten najväčší  odporca dejepisu a téme, ktorej sa venujú v dnešnej dobe média a politici  viac ako kedykoľvek predtým . Upozorňujeme, že nasledujúci článok je čisto historického a vzdelávacieho charakteru. V žiadnom prípade nepropaguje fašizmus ani iné formy neznášanlivosti a rasizmu. 

Aj keď je tento článok naozaj dlhý je to len zlomok toho, čo sa viete o tejto téme dozvedieť . Odporúčame vám zaujímavé historické knihy na túto tému.

 

 

 

 

 

TIP na zaujímavú knihu

Vedeli ste, že hitler bral kokaín alebo, že Stalin vykradol banku? Pútavo spísaná kniha : „Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog“ je zbierkou pravdivých no vtipne spísaných príbehov z histórie. Zistite o knihe viac a určite si ju zadovážte !

 

 

Rýchle zaujímavosti o Adolfovi Hitlerovi

 

 1. Hitler osobne nenavštívil jediný koncentračný tábor.
 2. Jeho prvá „láska“ bola židovka. Bohužiaľ nikdy nenabral dostatok odvahy, aby s ňou prehovoril.
 3.  Nebol by to Adolf Hitler ale Adolf Schicklgruber, keby si jeho otec nezmenil meno v roku 1877.
  Trpel chronickou plynatosťou a užíval kvôli tomu až 28 liekov.
 4.  Pod jeho velením vznikla prvá „anti-fajčiarska“ kampaň v histórií ľudstva.
 5.  Počas 1.sv vojny britský vojak ušetril zraneného vojaka – presne tak bol ním Adolf.
 6.  Mal iba jeden semenník.
 7.  Počas bombardovania Liverpoolu bol bombardovaný aj dom jeho synovca – ten sa naštval a vstúpil do americkej armády aby sa pomstil.
 8.  Jeho vzorom bol Henry Ford – jeho portrét mal vyvesený v kancelárií za stolom.
 9.  Bol vegetariánom a presadzoval zákony proti týraniu zvierat.
 10.  Kňaz jedného dňa zachránil 4 ročného chlapca pred utopením –  meno chlapca bolo Adolf Hitler.
 11.  Adolf počas pobytu vo väzení napísal vedeniu spoločnosti Mercedes a so žiadosťou o lízing.
 12.   Rakúsky židovský doktor ošetroval Hilterovu rodinu zadarmo, pretože mali finančné ťažkosti. AH neskôr tohto doktora ušetril a nazval ho “ ušľachtilý žid „.
 13.  V roku 1939 bol nominovaný na nobelovú cenu za mier.
 14.  Ako dieťa sa chcel stať kňazom.
 15.  Americká tajná služba sa snažila „otráviť“ jeho jedlo pomocou ženských hormónov aby ho zošentštili.
 16.  V roku 1938  sa objavil na obálke magazínu Time ako muž roka .
 17.  Mal strach z mačiek .
 18.  Snažil sa zhromaždiť čo najviac židovských artefaktov aby po vojne vytvoril „múzeum vyhynutej rasy“.
 19.  Vyhlásený za mŕtveho bol 1.Mája  rovnako ako Usama Bin Ladin.
 20. Hitler, Stalin, Trotsky, Tito a Freud, všetky tieto mená žili v jednu dobu vo Viední iba pár kilometrov od seba . Niektorí z nich boli pravidelní návštevníci rovnakých podnikov.
 21.  Nikdy  sa nenaučil riadiť auto, viedol však vývoj Volkswagen-u.
 22.  Nemecký úradník, ktorý odporučil Hitlera na ocenenie „železného kríža“ bol žid.  Neskôr bol zadržaný avšak SS ho prepustili keď zistili o koho sa jedná.
 23.  Novomanželia dostávali jeho knihu “ Mein Kampf“ako svadobný dar.
 24.  Aj keď veril, že je pre ženy atraktívny, kvôli politickým ambíciám chcel ostať slobodný .  O pomere s Evou Braunovou sa nemecký ľud dozvedel až po vojne.
 25. Pred holokaustom bola poskytnutá možnosť pre USA a Veľkú Britániu prijať židovských „utečencov“ . Obidve krajiny odmietli.
 26. Počas vylodenia v Normandií, Adolf Hitler práve spal, nikto sa neodvážil vyslať ďalšie rozkazy bez jeho vedomia a rovnako sa nikto neodvážil ho zobudiť.
 27. Adolf Hitler bol počas 2. svetovej vojny závislý od oxykodónu, čo je syntetické narkotikum. Bol tak závislý od dennej dávky tejto drogy, že údajne zakázal svojmu lekárovi zúčastniť sa na pohrebe svojho brata, pretože by to znamenalo, že bude preč viac ako 2 dni. Keď spojenci bombardovali nemeckých výrobcov drog, Hitlerov prívod oxykodónu bol zastavený a on strávil prehranú vojnu v bunkri bez svojich drog niekoľko ďalších dní.

Telefón Adolfa Hitlera

 

Telefón Adolfa Hitlera
Foto: Youtube.com

Nie nešlo o atómovú bombu ani ultra moderný tank americkej armády . Telefón Adolfa Hitlera bezpochyby je jednou z najviac deštruktívnych zbraní pomocou ktorej boli vydávané rozkazy toho najdesivejšieho charakteru. Hitler ním vydal drvivú väčšinu svojich rozkazov, ktoré spadali pod plán budovania „veľkolepej“ tretej ríše.

Telefón sa našiel priamo v jeho bunkri v roku 1945 a odvtedy bol odložený v krabici na anglickom vidieku.  Našiel ho britský vojak Ralph Rayner, ktorý si ho podľa slov jeho syna uchoval ako trofej, ktorá mala symbolizovať porážku fašizmu, nikdy o telefóne nehovoril ako o vzácnom predmete, ktorým sa dnes stal.  Telefón sa vydražil za 243 000 dolárov, čo myslíte, je to veľa alebo málo? :)

TIP na zaujímavú knihu

Vedeli ste, že hitler bral kokaín alebo, že Stalin vykradol banku? Pútavo spísaná kniha : „Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog“ je zbierkou pravdivých no vtipne spísaných príbehov z histórie. Zistite o knihe viac a určite si ju zadovážte !

 

Ľudia, ktorým sa takmer podarilo zabiť Adolfa Hitlera

Adolf Hitler sa počas obdobia, kedy bol pri moci, nachádzal viackrát v ohrození života. S narastajúcou nenávisťou voči jeho osobe vzrástol aj počet pokusov o jeho zavraždenie. Bol cieľom mnohých atentátnikov, niektorí boli odhalení už v počiatku, iným plán prekazila náhoda. Tu je 5 ľudí, ktorým sa takmer podarilo zabiť jedného z najväčších diktátorov sveta.

Claus von Stauffenberg

de.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0 DE

V roku 20. júla 1944 sa Claus von Stauffenberg pokúsil o atentát na Adolfa Hitlera. Prišiel na stretnutie do Vlčieho Hniezda vo Východnom Prusku. Pripravenú mal aktovku s časovanou bombou. Problém bol ten, že ju oprel o nohu masívneho stola, za ktorým sa nachádzal Hitler. Ihneď po tom miestnosť opustil a bomba vybuchla. Práve tento pevný stôl pohltil väčšinu výbuchu a Vodca prežil.

Axel Freiherr von dem Bussche

Zdroj: youtube.com

Axel Bussche sa pokúsil zabiť Hitlera dokonca dvakrát. V roku 1943 sa mal Adolf Hitler dostaviť na kontrolu nových armádnych uniform. Bussche bol ideálnym modelom, vysoký mladý muž s blond vlasmi a modrými očami. Plán bol taký, že si do najhlbších vreciek vloží ručný granát a pri objatí s Hitlerom ho odpáli. Problém bol, že uniformy nedorazili. V roku 1944 chcel tento svoj plán zopakovať s ďalším typom uniform, ale zranil sa a prišiel o nohu. Oba atentáty teda zlyhali.

Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff

21. marca 1943 Hitler navštívil arzenál sovietskych zbraní získaných počas vojny. Jeho sprievodcom na prehliadke bol expert Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff. Pred prehliadkou si pripravil dve bomby časované na 10 minút. Chcel sa v posledných sekundách pred výbuchom vrhnúť na Hitlera a zabil by tak oboch. Hitler však svoju návštevu skrátil z 10 minút na 8. Po jeho odchode mal Rudolf čo robiť, aby bomby zneškodnil v posledných sekundách.

Philipp von Boeselager

Zdroj: youtube.com

Philipp von Boeselager bol súčasťou „Operácie Valkýra“, plánovaného znovuprevzatia moci nad Nemeckom po tom, čo bude Hitler zavraždený. V marci 1943 sa Philippovi naskytla šanca – Hitler aj Himmler sa mali obaja zúčastniť stretnutia s Klugeho oddielmi. Boeselager mal pripravenú poloautomatickú zbraň, ktorou mal oboch zabiť počas večere. Na poslednú chvíľu však Himmler zrušil svoju účasť. Tým pádom padol celý plán atentátu, pretože bolo príliš nebezpečné nechať nažive jedného z Hitlerových najvernejších ľudí.

Johann Georg Elser

Johann Georg Elser prišiel 5. augusta 1939 do Mníchova, kde začal pracovať v reštaurácii Bürgerbräukeller. Tým pádom mal prístup dnu aj po záverečnej. Celé dva mesiace zostával po nociach v práci a do jedného stĺpu, ktorý musel najskôr vydlabať a urobiť v ňom dostatočný priestor, umiestňoval výbušniny. Výbuch starostlivo pripravil a naplánoval na deň Hitlerovho výročného prejavu. Ten však svoju reč skrátil z pôvodných dvoch hodín na jednu. Elserova časovaná bomba vybuchla 13 minút po skončení prejavu. Ak by Hitler svoj prejav neskrátil, celá história mohla byť inak.

Čo by sa stalo keby Hitler vyhral vojnu? Slovania by neexistovali

Adolf Hitler bol presvedčený, že Druhú svetovú vojnu vyhrá. Mal plány, ako bude prebiehať vojna ale tiež vedel, ako bude svet vyzerať po jej skončení. Po poslednej bitke sa malo na troskách Európy vybudovať nové fašistické impérium. Ak by sa im to skutočne podarilo, svet by bol dnes úplne iným miestom. Máte predstavu, aký by bol svet po vojne podľa Hitlera?

 

Územie Ameriky sa vráti do rúk pôvodných obyvateľov

pixabay.com, public domain

Napriek prísnej rasovej politike bol Hitler prekvapivo umiernený voči pôvodným obyvateľom Ameriky. Sľúbil im, že im prinavráti ich zem. Pravdepodobne Američanov nenávidel viac ako Indiánov.

Vybuduje obrovské vesmírne zrkadlo

hitlerq fotografia
Foto od Tallapragada

Jendým z najzvláštnejších výmyslov Nacistov bolo vesmírne zrkadlo. Plánovali do výšky 35 900 kilometrov nas Zemou umiestniť zrkadlo z rozlohou 1,6 kilometra štvorcového.

Zrkadlo bolo ako zbraň v ruke chlapca, ktorý zabíja chrobáky. Ak niektorý národ alebo štát rozhnevá Hitlera, namieri naň zrkadlo a odraz slnečných lúčov ich zničí. Slnko sa malo premeniť na zbraň.

Pri zrkadle plánovali vybudovať vesmírnu stanicu. Ťažko povedať, akoby tento plán naozaj vyšiel. Strojca nápadu Hermann Oberth mu veril natoľko, že po skončení vojny žiadal Američanov, aby zrkadlo vybudovali.

 

Veľký živý múr

pixabay.com, public domain

Plánoval ochrániť Nemecko pred Japonskom. Myslel si, že raz príde k vojne medzi týmito dvoma ríšami a plánoval sa na ňu dobre pripraviť. Obranná línia sa mala tiahnuť po 70. východnom poludníku.

Tretiu ríšu mal ochrániť múr. Ale nie z tehál, ale z ľudí. Pozdĺž tejto línie chcel vytvoriť mestá, kam pošle viacerých vojakov. Každému dá farmu a zbraň. Jedinou úlohou týchto mužov bude mať toľko detí, koľko sa len bude dať. Za ženy si mali zobrať miestne ženy. Nemecké manželky na toto územie nesmeli prísť. Navyše Hitler stanovil aj minimálnu kvótu, koľko detí by mal mať každý muž. Presne sedem.

Rozhádanie USA a Veľkej Británie

pixabay.com, public domain

Verejne Hitler prehlasoval, že nemá plán ako obsadiť Spojené štáty. On nimi pohŕdal a nenávidel ich systém vlády. Tvrdil, že sú to spolovice černosi a spolovice Židia. Kým nevstúpili do vojny, veril, že sa postavia proti Veľkej Británii a tá nakoniec obsadí Spojené štáty namiesto neho.

Vyhlásil, že raz sa tieto dve krajiny postavia proti sebe a jedna z nich bude musieť zmiznúť. Nuž, realita bola iná. USA a Veľká Británia držali spolu a Nemecko vojnu prehralo.

Zastrelenie Ghándího

Hitler považoval Indov za druhotriednu rasu a veril, že musia poslúchať nadradenú áryjskú rasu. Prvého, ktorého sa chcel zbaviť bol Ghándi. Jeho myšlienky boli v rozpore s tými, ktoré presadzoval Hitler.

Odstránenie Slovanov z východnej Európy

Prvým cieľom, ktorý si stanovili Nacisti, bolo odstránenie všetkých Židov. Hitler ich považoval za absolútne podradný národ. Ak by vojnu vyhral, nezastavil by sa len pri Židoch. Ďalší na rade boli Slovania. Už počas vojny podnikol niekoľko krokov, ktoré smerovali k likvidácii Slovanov.

Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Plán, ktorý sa zaoberal odstránením Slovanom sa volal Východný hlavný plán. Hlavným cieľom v dokumente bolo úplné odstránenie Slovanov aj ich kultúry. V prvom rade začali likvidovať ľudí, na ktorých by mohli ostatní vzhliadať. Tých, ktorý dokázali ľudí povzbudiť v boji za svoj národ a identitu.

Ak by Nemci obsadili Rusko, plánovali poslať viac ako 31 miliónov Slovanov na Sibír. Mali tam pracovať v nútených pracovných táboroch. Ostatných Slovanov plánovali predať na trhu s otrokmi a vytvoriť podobný otrokársky systém, ako bol v Spojených štátoch. Po čistkách mali prísť do Ruska milióny Nemcov, ktorých jedinou úlohou by bolo založenie rodiny. Samozrejme, čisto nemeckej. Po 30 rokoch mali byť definitívne zlikvidovaní všetci obyvatelia východnej Európy.

 

Likvidácia mužov v Británii

Ako vojna pokračovala a Briti odmietali kapitilovať, Hitler ich začal nenávidieť. Ak by vojnu vyhral, pripravil si pre Britov príšerný plán. Ak by Nemci záskali Britániu, zaviedli by nový zákon, ktorý by prikazoval všetkým mužom vo veku od 17 do 45 rokov povinné narukovanie do pracovnej služby v kontinentálnej Európe. Defakto by išlo o otrokov.

Wikimedia Commons, public domain, Courtesy of Donald M. McPherson

Ženy a deti mohli ostať doma, ale zákon sa bude vzťahovať aj na každého chlapca, ktorý dovŕši 17 rokov. Domovy mnohých obyvateľov plánovali vyrabovať a obrať ich o všetky cennosti.

Takýto hrôzostrašný plán bol však ešte nič v porovnaní s tým, čo sa snažil presadiť Heinrich Himmler. On plánoval absolútnu likvidáciu minimálne 80% obyvateľov Veľkej Británie.

Moslimovia by vládli Strednému východu

Hitler bol prekvapivo promoslimsky orientovaný. V podstate nemal rád kresťanstvo a nechal sa počuť, že moslimské náboženstvo by bolo oveľa vhodnejšie pre európsky región.

Zo začiatku vojny prisľúbil Hitler Stredný východ Taliansku. V priebehu vojny rétoriku zásadne zmenil. V Haj Amin al-Husseini, duchovnom vodcovi Jeruzalemu, našiel spriaznenú dušu. Predovšetkým ich spájali rovnakí nepriatelia – Angličania, Židia a komunisti.

Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Bild 146-1987-004-09A / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0

Al-Husseini chcel viesť fašistickú revolúciu proti Britom. Hitler ho požiadal, aby počkal, kým skončí vojna zo Sovietskym zväzom. Už v tomto čase ale mali títo dvaja lídri spoločnú dohodu a likvidovali Židov žijúcich v Palestíne.

Keď bolo jasné, že Nemci vojnu prehrajú, Hitler videl ako dôvod slabé partnerstvo s Moslimami. Ak by vyhral Druhú svetovú vojnu, v Strednom východe by vládli fašisti a moslimi bok po boku.

 

Zo zvyšku obyvateľov východnej Európy by boli Svedkovia Jehovovi

Napriek tomu, že Hitler aj jeho najbližší spolupracovníci sympatizovali s moslimským náboženstvom, pre východnú Európu si pripravili iné náboženstvo. Z tamojších obyvateľov sa mali stať Svedkovia Jehovovi.

Vo všeobecnosti počas vojny sa Nemci snažili Svedkov Jehovových zbaviť. Zabili viac ako desaťtisíc ľudí s týmto vierovyznaním. Napriek tomu mali úctu k tomuto náboženstvu. Obdivovali silné presvedčenie a disciplínu, ktorú mali Svedkovia Jehovovi. Sám Himmler raz povedal, že ak by Nemci využili ich fanatizmus vo svoj prospech, boli by ešte silnejší.

Podľa Himmlera boli Svedkovia Jehovovi ideálny ľudia na prácu. Náboženstvo ich vedie v prísnej pracovnej disciplíne a pacifizmu. Takto by sa z ľudí s týmto vierovyznaním stali ochotní pracujúci, ktorí by nerebelovali proti Nemcom. Náboženstvo chceli rozšíriť vo východnej Európe.

 

O Hitlerovom rodisku sa definitívne rozhodlo, budova bude slúžiť ako policajná stanica

Rakúsko predstavilo konečné plány na transformáciu rodiska Adolfa Hitlera. Priestory chcú zmeniť na policajnú stanicu, ktorá tam bude stáť po rokoch debaty a právneho sporu o kontroverznú budovu.

Trojpodlažná budova v Braunau am Inn, neďaleko nemeckých hraníc, by mala podstúpiť zásadnú prestavbu. Úrady dúfajú, že týmto spôsobom zabránia danému miestu stať sa akýmsi pútnickým miestom pre nacistických sympatizantov. Hitler sa tam narodil 20. apríla 1889, keď jeho otec pracoval ako colný úradník v meste. Rodina však z domu, ktorý bol vtedy súčasťou Rakúsko-Uhorska, odišla, keď mal Hitler tri roky. Plán urobiť z budovy policajnú stanicu bol prvýkrát oznámený v novembri, keď rakúske ministerstvo vnútra vyhlásilo súťaž na obnovu budovy.

Takto vyzerá budova dnes:

Víťazný návrh rakúskej firmy Marte Architects bol napokon predstavený na tlačovej konferencii v utorok. Minister vnútra Karl Nehammer na tlačovej konferencii povedal, že mesto sa stalo „protikladom všetkého, o čo sa Hitler snažil“. „Demokratickú kultúru krajiny môžete spoznať tým, že sa budete zaoberať jej históriou. Trvalo to dlho, kým sa Rakúsko postavilo svojej histórii. Dnes otvárame novú kapitolu venovanú našej historickej zodpovednosti,“ povedal minister.

Osud budovy je už dlho problémom a mnohí si toto bolestivé pripomenutie Hitlerovho života želali zničiť. Starosta Braunau am Inn, Johannes Waidbacher, však povedal, že tri roky, ktoré tam nacistický diktátor strávil, určite neboli tie najformatívnejšie v jeho živote. „My ako mesto preto nie sme pripravení prevziať zodpovednosť za druhú svetovú vojnu,“ povedal starosta. Iní zas chceli premeniť priestory na komunitné centrum, kde by sa mladí ľudia z celého sveta mohli stretávať a dozvedieť sa o minulosti.

Takto bude vyzerať:

Po celé desaťročia patrila kontroverzná budova Gerlinde Pommerovej, ktorej rodina vlastnila majetok ešte pred Hitlerovým narodením. Rakúske ministerstvo vnútra od nej v roku 1972 začalo prenajímať pozemok a prenajímalo ho rôznym charitatívnym organizáciám. Budova však od roku 2011 zostala prázdna. Zaujímavé je, že ešte pred 4 rokmi ju chcela vláda zničiť. Napokon z toho vzišlo a vtedajší rakúsky minister vnútra Wolfgang Peschorn uviedol, že jej budúce použitie pre políciu bude nezameniteľným signálom toho, že táto budova nikdy nebude slúžiť na pripomenutie otrasných rokov, kedy vládol Adolf Hitler.

Očakáva sa, že renovácia budovy bude dokončená začiatkom roku 2023 a stáť bude približne 5 miliónov eur.

 

zdroje: bbc, wiki (viacero podstránok), randomhistory, nydailynews, factsc cnn  listverse

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

6 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Riškooo
27. apríla 2016 1:18

„Pred holokaustom bola poskytnutá možnosť pre USA a Veľkú Britániu prijať židovských “utečencov” . Obidve krajiny odmietli.“

o tomto, by som chcel trošku viac, ak by bolo, nejaký relevantný zdroj, máme? :)

Majo
15. februára 2017 18:48
Odpovedať  Riškooo

Riškooo : Podľa mňa je to tak trochu hlúposť. Konečné riešenie židovskej otázky (holokaust) bolo dohodnuté na konferencii vo Wannsee v roku 1942. Vojna s Veľkou Britániou a USA teda už nejaký ten čas zúrila. Akosi si neviem predstaviť, že by sa zrazu začali nejaké rokovania o výmene obyvateľstva… K sťahovaniu židov do USA a VB isto došlo, ale podľa mňa nešlo o nejakú ponuku Hitlera alebo nejaký pokus zaviesť sťahovanie židov na globálnej úrovni ako to podáva tento článok. Aj keď priznávam, že na toto obdobie nie som expert…
Dosť pochybný mi pripadá aj bod 2. o jeho židovskej „láske.“ Zaujímal by ma zdroj. Kto tvrdí, že Hitler nemal odvahu aby prehovoril so svojou prvou láskou? Kde je toto relevantne zdokumentované ? :-D :-D :-D

Maros
15. februára 2017 20:04
Odpovedať  Majo

Konecne riesenie zidovskej otazky mohlo byt „dohodnute“ na konferencii vo Wannsee v roku 1942, ale perzekucia zidov na nacistickom uzemi zacala uz pred rokom 1938, kedy boli zbavovani majetkov, obcianstva, prav a slobod. Uz v roku 1935 boli prijate tzv. Norimberske zakony, ktore znacne obmedzovali zidovsku mensinu. Samotny utlak ci opresia zidov zacala s nastupom NSDAP k moci v roku 1933. Prve priame prejavy konecneho riesenia mozme vidiet v noci z 9. na 10.11.1938 kedy sa udiala tzv. Kristalova noc a doslo k prvym umiestneniam zidov do koncentracnych taborov.

To o com sa pojednavalo v clanku je uvedene aj v zdrojoch na jeho konci. Jednalo sa o konferenciu v Eviane, kde sa rokovalo o narastajucom pocte zidovskych utecencov, ktori utekali pred nacistickou perzekuciou. Tato konferencia sa udiala v juli 1938 a zucastnilo sa jej 31 krajin, pricom jej zvolanie inicioval prezident USA Roosevelt. Vysledkom konferencie bolo to, ze sice vsetky zucastnene krajiny vyjadrili lutost nad osudom zidov v europe ale zaroven uviedli velmi pohotovo dovody preco nemozu prijat viac utecencov. Uznavam, ze clanok/bod to zhrnul velmi tendencne a v super skratke atd. ale ta moznost pre USA a VB skutocne bola.

Robert
2. júna 2017 21:02
Odpovedať  Riškooo

Neexistuje žiadny oficiálny záznam o tejto ponuke. Ani v USA ani vo Veľkej Británií.

Robert
2. júna 2017 20:52

bod 3. – Hitlerov otec Alois si zmenil priezvisko a nie meno, bolo to v roku 1876 a nie v roku 1877. Zmenil si ho (resp. chcel si ho zmeniť) na Hiedler a nie na Hitler. Úradník, ktorý vystavoval príslušné doklady sa pomýlil a priezvisko napísal foneticky. Alois s tým súhlasil, že to znie lepšie. Napriek tomu, že súhlasil s priezviskom Hitler, sa v úradnej knihe pomýlil a podpísal sa Hiedler namiesto Hitler. Jeho podpis si je možné pozrieť v archíve matriky v Braunau am Inn.
Overte si fakty!

Zabudol som
15. februára 2017 19:03

„14. V roku 1939 bol nominovaný na nobelovú cenu za mier.“ To nominovanie bolo myslené ironicky, len tak bokom :)