Máte strach z verejných priestorov plných ľudí? Možno trpíte agorafóbiou.

934

Agorafóbia je psychická porucha z radu úzkostných, o ktorej ste už určite počuli. Osoba, ktorá trpí touto poruchou má strach z verejných priestranstiev – zo situácii ako ulica, obchod či MHD plná ľudí. Možno sa to niekomu bude zdať nelogické, absurdné alebo hlúpe, no pravdou je, že táto fóbia patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim v populácií ľudí.

Ide o fóbiu, ktorá má korene už v starovekom Grécku. Jej príznaky a priebeh sa líšia od človeka k človeku, no okrem úzkosti sú typické aj panické ataky, ku ktorým dochádza, keď je tento človek vystavený vonkajšiemu prostrediu. Problémy sa môžu objavovať stále častejšie, až to môže vyústiť do strachu opustiť priestory domova.

Môže sa objaviť prakticky kedykoľvek

people walking on grey concrete floor during daytime
Photo od Timon Studler na Unsplash

Niekto by si mohol myslieť, že na to, aby sa objavila, človek musí utrpieť nejakú duševnú traumu, no nie je to tak. Môže začať zdanlivo bezdôvodne, často medzi 25. a 35. rokom života (je však aj veľa prípadov, kedy sa objavila omnoho skôr). Jednoducho, jedného dňa budeš prechádzať ulicou, keď ťa zrazu prepadne panika, ktorá sa bude neustále stupňovať. Toto bude pokračovať a zhoršovať sa rôznymi úzkostnými myšlienkami.

Agorafóbia sa však občas spája aj s depresiou alebo inými panickými poruchami.

Môžete mať pocit, že vám hrozí smrť

man, heartache, chest pain
Photo od Pexels na Pixabay

Možno sa tomu čudujete, no stav do akého sa dostáva vaše telo počas panického záchvatu je naozaj vážny a nepríjemný. Srdce vám búši neuveriteľne rýchlo, cítite bolesť na hrudi, nemôžete dýchať a máte závraty. Prepadne vás triaška, pocit na zvracanie, dokonca môžete omdlieť. Ide o stav, ktorý sa nápadne podobá infarktu.

Neustále sa cítite ohrozený

man in orange long sleeve shirt sitting on gray couch
Photo od Joice Kelly na Unsplash

Agorafóbia sa okrem strachu z vonkajších priestorov spája so strachom ako takým. Aj celkom obyčajné a bežné veci, nad ktorými sa iný ľudia ani len nepozastavia agorafobikom prinášajú strach a pot na tvári. Máte problém ísť von, rozprávať sa s ľuďmi, plniť si povinnosti, máte obavy o seba, svoju rodinu i priateľov.

Presne preto najviac túžia po bezpečnosti v pohodlí domova s blízkymi ľuďmi a túto svoju zónu len neradi a ťažko opúšťajú. Snažia sa teda všemožne nájsť spôsoby, aby tak nemuseli urobiť. Využívajú na to online služby, prípadne poprosia niekoho iného.

Ľahko sa ocitnete v bludnom kruhu

woman in gray turtleneck long sleeve shirt
Photo od Uday Mittal na Unsplash

Zjednodušene povedané, ide o strach zo strachu. Prežiť panický atak nie je pre nikoho príjemné. Agorafobik, ktorý ho zažije čo i len jeden jediný krát začne mať strach z toho, že sa zopakuje. Kvôli tomu, prestane chodiť von, aby čo najviac minimalizoval možnosť, že k nemu dôjde. Týmto prístupom sa však len dostáva do bludného kruhu, z ktorého je ťažké dostať sa von.

Môžete stratiť priateľov

five human hands on brown surface
Photo od Clay Banks na Unsplash

Títo ľudia si uvedomujú, že život s nimi a v ich blízkosti nie je jednoduchý a mnoho ľudí im nerozumie, alebo je pre nich jednoduchšie jednoducho na nich zanevrieť. Ďalšou vecou je fakt, že ľudia trpiaci agorafóbiou sa často sami začnú dištancovať, aj od svojich priateľov – hlavne, ak by to znamenalo, že by museli vyjsť z domu. Kvôli tomu ich priatelia majú pocit, že stratili o priateľstvo záujem.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre