Alkohol nepochybne zničil mnoho životov. No existujú i príbehy, v ktorých hrá tie správne husle a životy zachraňuje. Pustite sa do čítania.

8013

Alkohol často spôsobuje veľké množstvo problémov. Či už sa jedná o nehody zapríčinené pod vplyvom, priestupky a násilnosti, alebo rozpad rodín. Alkohol má však aj dobré vlastnosti. Máme tým na mysli fakt, že zachránil životy niekoľkým ľuďom a dokonca i zvieratám. 

Čítajte ďalej a dozviete sa, akým spôsobom nám môže byť nápomocný (nie len ako spríjemnenie dňa, ale skutočná pomoc v pravej chvíli). 

Nguyen Van Nhat

10 vietnamese man beer
Zdroj: listverse.com

Začiatkom roka 2019 lekári predpísali Nguyenovi Van Nhatovi, 48-ročnému Vietnamcovi, 15 plechoviek piva, a to z dôvodu terapie otravy alkoholom. Zvláštne nie? Problémy sa pre Nhata začali po tom, čo požil nápoj obsahujúci metanol, jedovatú formu alkoholu. Alkohol, ktorý  konzumujeme bežne obsahuje etanol. Nhat bol prijatý na intenzívnu starostlivosť, kde mu lekári do tela vohnali celkom 15 plechoviek piva. Hneď po príchode mu nárazovo podali tri plechovky. Potom každú hodinu po jednej plechovke piva, aby zbavili jeho telo jedovatého metanolu.

Zafungovalo to, pretože pečeň uprednostňuje rozklad etanolu pred metanolom. Kým sa pečeň sústredila na etanol, lekári vykonali dialýzu, aby zbavili Nhatovo telo metanolu. Lekári by namiesto piva mohli použiť vodku, či iný alkohol s percentuálne vyšším obsahom etanolu, avšak nič iné po ruke nemali. 

Ronald Aldom

9a elderly man with chest pain 847546798
Zdroj: listverse.com

V roku 2012 bol 77-ročný Ronald Aldom prijatý na intenzívnu starostlivosť po tom, čo ho postretla komorovou tachykardiou – ide o nepravidelný srdcový rytmus, často je dôsledkom skoršieho srdcového infarktu. Aldom mal po predchádzajúcom srdcovom infarkte pripojený k srdcu implantovateľný defibrilátor. Toto zariadenie prenieslo šoky do jeho srdca vždy, keď sa jeho srdcový rytmus staval abnormálnym. Žiaľ, implantovateľný defibrilátor zlyhal a do Aldomovho tela dodával nadmerné výboje. Lekári teda použili to, čo nazývajú „ablácia etanolu“. To znamená, že preniesli malé množstvo alkoholu do Aldomovho srdca, aby spôsobili kontrolovaný infarkt. Alkohol spôsobil, že svaly v tejto oblasti srdca prestali pracovať, čo malo za následok návrat srdcovej frekvencie do normálu.

Denis Duthie

photo 1585703164392 171d7f8a0af5 edit 94582768921499
Zdroj: listverse.com

V júni 2012 65-ročného Denisa Duthieho zachránila whisky po tom, čo dočasne oslepol. Problémy pre diabetika začali po tom, čo vypil trochu vodky, ktorá kontraindikovala s jeho liekmi na cukrovku. Duthie si išiel ľahnúť, keď náhle oslepol, chvíľu mu trvalo, kam si to uvedomil, no i tak svoj stav akútne neriešil, dúfal, že na druhý deň sa mu zrak vráti. Mýlil sa. 

Duthieho po príchode do nemocnice vzali na operáciu. Lekári mali podozrenie, že utrpel otravu formaldehydom, ktorú mohlo spôsobiť pitie metanolu. Lekári teda v obchode zakúpili whiskey a dali ju priamo do Duthieho žalúdka. Zostal v kóme päť dní, no prežil a zrak sa mu vrátil. 

Charles Joughin

7a Charles Joughin Titanic
Zdroj: listverse.com

Charles Joughin bol hlavným pekárom na Titanicu, keď sa 15. apríla 1912 skoro ráno potopil. Joughin sa po náraze lode na ľadovec a až do jeho potopenia správal excentricky. Najprv nechal svojich zamestnancov doručiť 50 bochníkov chleba ľuďom nastupujúcim do záchranných člnov. Potom odišiel do svojej izby, aby sa napil. Neskôr odišiel k záchranným člnom – a skutočne jeden dostal – ale prepustil svoje miesto, aby mohlo na palubu nastúpiť viac žien a detí. Vrátil sa do svojej izby, aby si dal ďalší drink. Titanic sa začal potápať. Hodil teda stoličky do vody, aby sa tí, čo prežili, mali čoho držať. Potom odišiel do špajze po ďalšie nápoje. Vtedy sa Titanic rozlomil na dve časti. Joughin bol priamo na korme lode, keď sa ponorila pod vodu. V studenej vode zostal dve a pol hodiny, kým ho nezachránil záchranný čln. Nakoniec Joughinovi len opuchli nohy, čo je obdivuhodné vzhľadom na to, že veľa ľudí zamrzlo v studenom oceáne. Vyšetrovanie ukázalo, že Joughin prežil pobyt v studenej vode, pretože bol opitý. V krvi mal toľko alkoholu, že nezamrzol. Zaujímavé je, že opitý človek normálne zamrzne rýchlejšie ako triezvy. Joughin bol však príliš opitý a voda bola taká studená, že sa mu len stiahli cievy. 

Pes Cloe

Screenshot 20230704 132449 edit 151788100261727
Zdroj: unsplash

Pred niekoľkými rokmi vstúpila Stacy Zammit do svojho domova v austrálskom Melbourne, aby našla svojho amerického stafordšírskeho teriéra Cloe, ako sa správa abnormálne. Cloe spadla vždy, keď sa pokúsila postaviť. V noci stratila chuť do jedla a začala plakať. Zammit vzala Cloe k veterinárovi, ktorý zistil, že šteniatko požilo nemrznúcu zmes. Zammit a veterinár mali podozrenie, že Cloe olizovala chemikáliu z niektorých zaparkovaných áut. Nemrznúca zmes je nebezpečná pre ľudí a zvieratá, pretože obsahuje etylénglykol, jedovatú chemickú zlúčeninu, ktorá spôsobuje zlyhanie obličiek a smrť. Veterinár zvažoval podanie alkoholu. Žiaľ, na klinike žiadny nebol. Našťastie pre Cloe mal fľašu vodky, ktorú mu daroval niekto z personálu. Veterinár jej podával vodku po kvapkách. Počas nasledujúcich dní potreboval asi tretinu fľaše. Toto množstvo sa rovná tomu, že človek vypije osem panákov vodky v štvorhodinových intervaloch. Cloe sa úplne zotavila. 

Joseph Lehr

5a sinking boat plugged with cork
Zdroj: listverse.com

V máji 2016 sa Joseph Lehr, Michael Clapman a ďalší priateľ plavili 183 metrov od pobrežia Rockaway Beach v New Yorku, keď ich loď stratila vypúšťaciu zátku. Cez otvor sa do člna začala dostávať voda.Trio sa neúspešne pokúšalo zakryť dieru niekoľkými predmetmi vrátane kovu a ponožiek. Kým sa dostali blízko k brehu, do člna už vnikol asi 1 meter vody. Chvíľu sa zdalo, že sa potopia. Až pokým jeden z mužov nenašiel zátky z fliaš, ktoré zostali po bujarej oslave. Lehr schmatol jednu, ktorá bola z fľaše Absolut vodky, a použil ju na zakrytie diery a to ich zachránilo. Lehr a jeho priatelia boli následne eskortovaní do bezpečia za asistencie hasičského zboru.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.