Prečo neostať aspoň jedno leto doma na Slovensku a objaviť jeho krásy? Nemusíte ísť ďaleko za hranice, aby ste si užili krásne chvíle, ale to sme vám už dokázali nejedným článkom o krásnych miestach na Slovensku. A tento nebude iný. Dnes vám ponúkneme atrakciu na vodnej nádrži Domaša, ktorá sa nachádza na východe krajiny, presnejšie v okrese Vranov nad Topľou a čiastočne Stropkov. A v tom, že sa tam oplatí zavítať, vás utvrdí loď Bohemia. Plavba trvá 1 hodinu a 20 minút, počas ktorých si vypočujete celú históriu Domaše a aj súčasné informácie. Pri niektorých faktoch a pesničkách vás zamrazí.

Smutná história

História vodnej nádrži je mimoriadne turbulentná. Aby vôbec došlo k výstavbe vodnej nádrže, vyžadovalo si to obetovanie domovov ľudí až v 6 obciach, ktoré sú dnes už minulosťou pochovanou pod vodou. Účelom výstavby priehrady bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch a mala byť tiež určená na priemyselné využitie. Voda sa využíva na riedenie odpadových vôd z Bukózy Vranov, na energetické využitie či na zavlažovanie 17 tisíc hektárovej plochy v oblasti pod vodným dielom. V neposlednom rade je využívaná na chov rýb i rekreáciu a šport. Budovať ju začali v roku 1962 a výstavba bola ukončená v roku 1967.

Aby bola vytvorená vodná nádrž, tak museli byť zatopené obce Dobrá nad Ondavou, Kelča, Petejovce, Trepec, Veľká Domaša, Valkov, no čiastočne aj Bžany. Ľudia niesli správu o osude svojich domovov mimoriadne ťažko. Spočiatku odmietali odtiaľ odísť a traduje sa, že niektorí opúšťali svoje domovy až v čase, kedy mali vodu po členky. Najhoršie to niesli niektorí starí ľudia, ktorých odtiaľ museli príbuzní odnášať nasilu. Pochopiteľne, tento smutný čas sprevádzalo veľa sĺz a ako to býva zvykom, ľudia o tom naspievali ľudové pesničky, ktoré sa zachovali dodnes.

Súčasnosť

Domaša si prešla rôznymi obdobiami – niektoré letá boli neuveriteľne silne s množstvom ľudí, až po obdobia, kedy Slováci radšej išli za oddychom do zahraničia, a to najmä po roku 1989. Všetko však dokázala ustáť a turizmus sa opäť vracia na niekďajšiu úroveň. Domaša je skrátka zelená perla východu. Je vyhľadávaná nielen Slovákmi, ale aj Čechmi, Poliakmi a inými zahraničnými turistami. Skvelé je, že po celých 26 rokoch sa podarilo na Domašu priniesť loď, ktorá tam celé tie roky chýbala. Bohemia jazdí po vodnej nádrži len od minulého roka.

Loď Bohemia premáva denne, pričom má presne stanovené odchody, ktoré sa líšia v závislosti od toho či ide o víkend, alebo o bežný pracovný deň. Všetko si však viete nájsť na oficiálnej stránke.

Cenník:

Loď má kapacitu 164 osôb a ponúka dokonca aj bufet, ktorý je plný rôzneho občerstvenia, teda sa nemusíte obávať ani toho, že vyhladnete alebo vysmädnete. A vyzerá to tam veľmi sympaticky:

Loď kotví v rekreačnej časti Domaša-Dobrá, ktorá sa nachádza v katastrálnom území obce Kvakovce.

Všetky zaujímavosti, rovnako aj o tomto kostolíku, ktorý vidíte na fotografii, sa dozviete počas plavby. Vypočujete si hlasový záznam, ktorý sa bude striedať so zaujímavými pesničkami, vrátane ľudových pesničiek, ktoré vznikli počas smutného vysťahovania jednotlivých obcí. Je to výlet, ktorý ocenia všetky vekové kategórie. Na Domaši je však toho veľa čo robiť a jeden deň vám asi stačiť nebude. Môžete si vyskúšať vodné športy, kempovať či len tak si oddýchnuť pri vode.

Viac o Domaši tu.

 

 

Zdroj, Foto: Zaujímavý svet

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.