Aká je skutočná hodnota diamantov a prečo ich ťažba zabila viac ako 3 milióny ľudí.

5848

Dostať diamantový prsteň či náhrdelník je snom mnohých žien. Vďaka svojej tvrdosti a vysokej disperzii svetla je diamant veľmi žiadaným klenotom. Však kto by nechcel, aby sa mu na ruke alebo krku vynímal krásny žiarivý a hodnotný šperk?

The Brilliance.com Blog

Vedeli ste o diamantoch, že…..?

  • Starí Rimania a Gréci verili, že diamanty sú slzy bohov alebo triesky z padajúcich hviezd. Navyše, Rimania verili, že Amorove šípy mali na hrotoch diamanty.
  • Diamanty majú od 1 do 3 miliárd rokov.
  • Sú vyrobené z jedného prvku- sú takmer zo 100% uhlíka. Vznikli pod tlakom a obrovským teplom pod zemským povrchom.
  • Slovo diamant pochádza z gréckeho slova „Adamas“, čo znamená nepremožiteľný, nezničiteľný.
  • Skutočná hodnota diamantov je o mnoho nižšia. Cena diamantov bola umelo nafúknutá marketingovou spoločnosťou, ktorá tvrdila, že správny chlap musí na zásnubný prsteň minúť aspoň 1 mesačný plat a musí kúpiť práve diamant.
  • Diamant je najtvrdšía prírodná substancia. Jediná vec, ktorá môže poškriabať diamant je ďalší diamant.
  • V roku 1800 bolo v Južnej Afrike nájdené obrovské tažisko diamantov. Odvtedy až dodnes sa najviac diamantov ťaží práve tu.
  • Vedci vo vesmíre objavili planétu, o ktorej sa domnievajú, že je tvorená prevažne z uhlíka. Čiže jedna tretina planéty je čistý diamant. Planéta bola pomenovaná Lucy, po piesni od Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“.
CNN.com

Ťažba diamantov spôsobila vraždu vyše 3,7 miliónov ľudí.

Krvavé diamanty je termín používaný pre diamanty ťažené vo vojnovej zóne a predávané na financovanie povstaní, vojnového úsilia a aktivitu bojovníkov. Termín krvavé diamanty je používaný na zvýraznenie negatívnych dôsledkov obchodu s diamantmi v určitých oblastiach. Krvavé diamanty sa ťažia za krutých podmienok v Angole, na Pobreží Slonoviny, Sierra Leone a iných štátoch zmietaných občianskou vojnou. Ťažba diamantov v týchto krajinách napomohla zničiť milióny ľudských životov. Zisky z obchodu s diamantmi v hodnote miliárd dolárov boli použité na nákup zbraní pre bojovníkov a rebelov počas ničivých vojen v Angole, Kongu a Sierra Leone. Tieto vojny zabili vyše 3,7 miliónov ľudí.

Emaze

Čo sa deje s diamantmi dnes?

Kým vojna v Angole a Sierra Leone skončila a v Kongu sa boje o niečo málo utíšili, problém sporných diamantov nezmizol. Diamanty ťažené v oblastiach kontrolovaných povstalcami na Pobreží Slonoviny a v Západoafrickej krajine, čiže uprostred krutých konfliktov sa dostávajú na medzinárodný trh. Konfliktné diamanty z Libérie sú tiež pašované do susedných krajín a exportujú sa ako súčasť zákonného obchodu s diamantmi.

Dokedy bude pokračovať krviprelievanie kvôli diamantom?

Významným medzníkom bol rok 2003, kedy bola založená vládna iniciatíva známa ako Kimberleyský proces. Jej cieľom bolo zastaviť tok krvavých diamantov. Táto iniciatíva ukladá požiadavky na účastníkov v diamantovom obchode, ktoré majú potvrdiť, že zásielky neopracovaných diamantov sú z bezkonfliktného územia. Ak chcete napomôcť skoncovať s krvavým obchodom s diamantmi, nekupujte ich alebo si overte odkiaľ pochádzajú diamanty na šperkoch, po ktorých túžite.

Emaze

Chcem vedieť viac:

Ak sa chcete o tejto problematike dozvedieť viac, Amnesty International sa spolupodieľala na filme „Krvavý diamant„, kde hlavnú úlohu stvárňuje Leonardo DiCaprio.

Zdroj: Wikipedia, Amnesty International

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre