Ako a prečo začať s vyrábaním vlastného kompostu? Ponúkame vám hneď niekoľko dôvodov

549

Ak máte záhradu a ešte ste nepochytili výhody vlastného kompostu, tak je ten najvyšší čas dozvedieť sa o kompostovaní pôdy, ktoré dokáže zvýšiť udržateľnosť a pomôže k zdraviu rastlín. Vytvorenie vlastného kompostu redukuje odpad, ktorý končí na miestnych skládkach a nazýva sa aj čiernym zlatom. Kompostovanie je veľmi prospešné a dozviete sa prečo.

compost fotografia
Foto od normanack

Prirodzene sa vyskytujúce biologické procesy poháňané baktériami a plesňami rozkladajú nežiaduci kuchynský a odpad z dvora. Dokážu ho meniť na organický materiál, ktorý je bohatý na živiny a užitočné pôdne baktérie, ktoré veľmi pomáhajú udržiavať korene zdravé. Domáce kompostovanie sa môže spočiatku zdať ako ťažká úloha, no ak sa do toho dáte, odštartujete tým celoživotný a environmentálne veľmi prospešný zvyk.

Avšak, dôležité je porozumieť základným informáciám ohľadom správneho kompostovania. V najjednoduchších pojmoch je väčšina kuchynského odpadu a odpadu zo záhrady klasifikovaná ako „hnedá“ – tá je založená na báze uhlíku alebo „zelená“ – tá je založená na báze dusíka. Výsledkom „čierneho zlata“ je zmiešanie dvoch typov materiálov v správnej rovnováhe. Najzákladnejším pravidlom je zabezpečiť, aby kompostová hromada obsahovala približne 2/3 „hnedých“ materiálov, medzi ktoré patria listy, popol či piliny a 1/3 „zelených“ materiálov ako hnilobná zelenina, banánové šupky či kávové usadeniny.

Hnedé materiály:

Dávajú kompostu ľahkú a nadýchanú štruktúru a zvyčajne pozostávajú zo zložiek, ktoré sú založené viac na báze dreva alebo sú vláknité. Poskytujú potravu pre baktérie a mikroorganizmy.

Zelené materiály:

Sú to materiály bohaté na dusík alebo bielkoviny (hnoj, zvyšky jedla, zelené listy) a poskytujú suroviny (aminokyseliny a proteíny) potrebné pre prebiehajúce enzymatické reakcie.

Ako začať:

1. Kúpte si kompostovú nádobu a zbierajte do nej vaječné škrupiny, rastlinný odpad či kávové usadeniny.

2. Kompost umiestnite na suché, tienisté miesto. Začnite tým, že vyčistíte priestor na vašom dvore alebo záhrade – odstráňte trávu a iné rastliny. Toto umožní dážďovkám a mikroorganizmom, aby vychádzali z pôdy do tejto hromady kompostu, čím sa podporí rýchlejší proces rozkladu.

3. Po vytvorení základne alebo diery pridajte svoje vrstvy odpadu a striedajte hnedé so zelenými materiálmi. Dôležitý je zdroj dusíka, ako napr. hnoj alebo čerstvá tráva, aby ste tým aktivovali proces rozkladu.

4. Kompost otočte lopatou raz za pár týždňov.

Ďalšie užitočné rady:

– Najlepšie je rozrezať väčšie ovocie alebo zeleninu (napríklad zemiak alebo grapefruit) pred ich pridaním, pretože menšie kúsky sú na tieto účely vhodnejšie.

– Udržujte kompost mierne vlhký.

– Keď pridávate kuchynský odpad, prikryte ho listami, slamou alebo trávou, aby ste od neho držali hlodavce a včely ďalej.

– Nepridávajte choré rastliny alebo burinu!

– Vyhnite sa pridávaniu ostružín, veľkých konárov, mäsa alebo kostí, mliečnych výrobkov, tukov, olejov či ošetreného dreva.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre