Ako buduje obyčajný 30-minútový rozhlasový program mier v utečeneckých táboroch

303

Od začiatku občianskej vojny v Južnom Sudáne v roku 2013 utieklo do susednej Ugandy viac ako milión občanov. Utečenci však naďalej čelia napätiu, a to najmä s rozličnými etnickými skupinami, ale aj s hostiteľskými komunitami. Zaujímavosťou však je, že v utečeneckom tábore Bidi Bidi pôsobí jedna skupina reportérov vytvorených z radu utečencov, ktorá vytvára rozhlasový program a šíri nádej i mier.

Foto od youtube

Títo novinári pochádzajú z rôznych utečeneckých táborov z celej Ugandy a vysielajú týždenné rozhlasové programy o budovaní mieru medzi utečencami a hostiteľskými komunitami. Často sa zameriavajú na príbehy, ktoré sú zacielené na vytváranie náboženskej harmónie, ženy, ktoré budujú mier, ale aj na mládež. „Mierové správy, ktoré vysielame, sú najmä o zjednotení a zamerané na dôležité budovaní mieru,“ povedal Juruga Samuel Andrew, manažér vysielacej stanice MBS.

Keď sa pozriete na súčasnú krízu v Južnom Sudáne, tak zistíte, že najväčší počet ľudí zapojených do krízy sú vlastne mladí ľudia. Preto sa títo novinári zaoberajú mládežou a pýtajú sa, aké posolstvo týkajúce sa mieru by chceli odovzdať ostatným. Reportéri sa snažia pomáhať utečencom aj tak, že ich navzájom spájajú, resp. zjednocujú. „Keď tento konflikt začal, skupiny utečencov sa vydali rôznymi smermi. Jedni išli do Konga, iní zas do Ugandy. A my sa ich snažíme zjednocovať.“

Zamestnanci vysielacej stanice MBS dúfajú, že ich príbehy budú mať vplyv na rôzne komunity a nakoniec sa tento vplyv rozšíri aj do susedných regiónov. „Keď tu budujeme jednotu, tak veríme, že táto jednota sa vráti aj domov do Južného Sudánu, čo môže priviesť ľudí späť k pokojnému životu. Začali sme s tým ako jednotlivci, postupne sa naše posolstvo rozširuje do okolia, susedných komunít, až napokon zistíte, že aj na najvyššiu možnú úroveň, čiže k samotným vodcom krajiny,“ dodal jeden zo zamestnancov.

Pozrite si aj toto zaujímavé video:

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre