Ako by vyzeral svet bez billboardov a reklám?

1698

Vizuálne znečistenie môže zahŕňať svetelné panely, káble a billboardy. Tieto vizuálne rušivé prvky možno považovať za súčasť identity veľkomesta, ale pre niektorých to môže byť problém, najmä pre osoby so zmyslovou citlivosťou. Neustále bombardovanie zložitými obrazmi môže mať vplyv na mozog, čo vedie k úzkosti, vyčerpaniu a depresii. Spoločnosť s názvom „House Fresh“ upravila 8 obrázkov známych miest po celom svete, aby ukázala, ako môže odstránenie týchto prvkov viesť k čistejšiemu a vizuálne príťažlivejšiemu prostrediu.

Štvrť Mong Kok, Hongkong

m1
Photo by BoredPanda

Niektorí považujú hongkonské neónové nápisy za dôležitú súčasť „obrazu a dedičstva“ mesta. Značný počet týchto nápisov sú však nelegálne stavby, ktoré nielen narúšajú estetiku mesta, ale predstavujú aj fyzické riziko. V husto obývanej oblasti Mong Kok, kde je konkurencia o zákazníkov vysoká, sa obchodníci spoliehajú na jasné svetlá, aby upútali pozornosť.

m2
Photo by BoredPanda

Realita pod povrchom Mong Koku nie je atraktívna, ale je pôsobivá. So solarpunkovou úpravou alebo dokonca len pridaním vonkajších obytných stien by sa táto husto obývaná oblasť mohla zmeniť na príjemnejšie a udržateľnejšie miesto na život a nakupovanie.

Dillí, India

m3
Photo by BoredPanda

Vizuálne znečistenie predstavuje v hlavnom meste Indie významný problém. Vzduch je plný prachu a smogu, po uliciach sú roztrúsené odpadky a provizórne rozvody a káble, ako je vidieť na obrázku tejto štvrte Starého Dillí, ponechávajú len málo miesta na tradičné bilbordy, ktoré sa nachádzajú v iných veľkých mestách.

m4
Photo by BoredPanda

V niektorých oblastiach, kde sa náhodné prírastky telefónnej a energetickej infraštruktúry preplietli s okolím, zamotali sa do seba a pevne sa spojili s budovami, sa začalo čistenie. Na druhej strane, farebne pomaľované steny za káblami naznačujú, že visiace káble v Dillí by sa mohli považovať za samostatnú formu umenia.

Križovatka Shibuya, Japonsko

m5
Photo by BoredPanda

Keď v danom čase prechádza cez cestu 2 500 chodcov, prečo by podniky nemohli využiť príležitosť na speňaženie všetkých týchto očí zobrazením svietiacich reklám? Možno preto, že ružové a fialové západy slnka, ktoré skrýva prechod starobylých riek Uda a Onden pod cestou, si zaslúžia niečo lepšie a nemali by byť zakryté reklamami.

m6
Photo by BoredPanda

Vizuálne „znečistenie“ je podobne ako na Times Square neoddeliteľnou súčasťou identity križovatky Shibuya. Stojí však za úvahu, ako by križovatka mohla vyzerať pri premyslenejšom prístupe k skrášleniu jednoduchých budov a zníženiu neustáleho svetelného znečistenia.

Hollywood Boulevard, USA

m7
Photo by BoredPanda

Snahy o zníženie vizuálneho neporiadku v Los Angeles trvajú už desaťročia. Niektorí však tvrdia, že bez ikonických billboardov by LA stratilo svoju jedinečnú „kultúru obrazu“, ktorá je hlavným zdrojom príjmov mesta. Bilbordy na bulvári majú bohatú históriu, od gýčovej ikonografie až po vysoké umenie.

m8
Photo by BoredPanda

Potrebuje však Hollywood Boulevard so svojimi palmami, bohatou architektúrou v štýle art deco a nádhernými západmi slnka naozaj ďalšie nevkusné výstavné reklamy a filmové plagáty na už známe filmy? Cesta má blízko k raju aj bez nich. Ešte lepšie by bolo, keby sa na nej vytvorili pešie zóny.

Las Vegas, USA

m9
Photo by BoredPanda

Definícia vizuálneho znečistenia v Las Vegas je predmetom diskusií. Niektorí návštevníci môžu byť sklamaní „vyčistenou“ verziou mesta, ako je vidieť na druhom obrázku. Úroveň svetelného znečistenia v Las Vegas je však dostatočne výrazná na to, aby vyplavila nočnú oblohu a sťažila pozorovanie hviezd a meteoritov, ktoré by boli z púštneho mesta viditeľné v tmavšom prostredí.

m10
Photo by BoredPanda

Svetlo z Las Vegas preniká do okolitého prírodného prostredia a narúša životné cykly rastlín a živočíchov. Navyše, ak je jedným z cieľov svetiel v Las Vegas narušiť spánkový režim hráčov a udržať ich v noci v bdelom stave, poukazuje to na niektoré negatívne účinky tohto javu na ľudské zdravie. Neustále vystavenie umelému svetlu môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú obezita, srdcové choroby, cukrovka, depresia a rakovina. Celonočné svetelné šou možno ušetria výdavky za kávu, ale negatívne účinky na náš cirkadiánny rytmus za to nestojí.

Piccadilly Circus, Londýn, Spojené kráľovstvo

m11
Photo by BoredPanda

Svetelné nápisy sú súčasťou tohto rušného londýnskeho dopravného uzla od roku 1908, pričom prvý neónový nápis sa objavil v 40. rokoch 20. storočia. Už v roku 1928 noviny The Times uviedli, že „z estetického hľadiska by bolo rozhodujúcim prínosom zbaviť sa svetelných nápisov na fasádach týchto budov. Vo dne aj v noci sú ohavnou ozdobou, ktorú by žiadna civilizovaná komunita nemala tolerovať, najmä na takom významnom a dôležitom mieste.“ Toto stanovisko poukazuje na dlhodobú diskusiu o vplyve svetelných reklám na estetiku mesta a ich dopad na komunitu.

m12
Photo by BoredPanda

Dnes je na budovách vo vlastníctve spoločnosti Crown Estate zakázaný len obrovský nápis s reklamou. Vďaka rozsahu tohto nápisu a významu tejto oblasti ako križovatky a zábavnej štvrte sa však stále označuje ako „londýnske námestie Times Square“. Reklamné svetlá boli v roku 2007 počas kampane Lights Out London na jednu hodinu zhasnuté, ale stlmené boli len v prípade vojny, nedostatku energie a na počesť takých osobností, ako boli Winston Churchill a Diana, princezná z Walesu.

Times Square, New York, USA

m13
Photo by BoredPanda

Times Square je typickým príkladom „vizuálneho znečistenia“. Jeho jasné billboardy sú chránené zákonom, aby sa zachovala „identita“ (a príjmy) obchodnej križovatky. Mesto New York vyžaduje, aby budovy mali svetelné nápisy, a v 80. rokoch 20. storočia stanovilo požiadavku, aby nové stavby venovali 5 % podlahovej plochy na zábavu. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa prírodné krásy oblasti neberú do úvahy ako forma zábavy.

m14
Photo by BoredPanda

Vzhľadom na svoj ikonický status v americkej predstavivosti je Times Square stredobodom diskusie o tom, či to, čo jeden človek vníma ako vizuálne znečistenie, môže iný považovať za prirodzené moderné prostredie. Niektorí tvrdia, že predchádzajúca forma vizuálneho znečistenia námestia, ktorá zahŕňala špinu, starnúce billboardy a krikľavé nápisy v kinách, bola tragickou stratou, pretože poskytovala príjemnú kulisu pre vyvrheľov mesta. Na druhej strane, súčasné Times Square naďalej evokuje chamtivosť a nadbytok 80. rokov 20. storočia, keď sa začala „disneyfikácia“ námestia. Existuje citlivejší spôsob, ako aktualizovať vizuálnu krajinu Times Square?

Kampala, Uganda

m15
Photo by BoredPanda

Obrázky pred a po z Ugandy vyvolávajú dôležitú otázku, ktorá sa týka všetkých ostatných vizualizácií: Považujú sa autá za „vizuálne znečistenie“? Na týchto obrázkoch sú autá zahrnuté, pretože sú súčasťou vizuálneho znečistenia pre ľudí v každej lokalite. Stojí však za úvahu, ako často auto pokazilo inak dokonalú fotografickú príležitosť alebo spôsobilo bolesť hlavy po prechádzke po rušnej ulici. Autá, podobne ako iné formy dopravy, možno považovať za zdroj vizuálneho znečistenia, pretože majú vplyv na životné prostredie a estetiku okolia.

m16
Photo by BoredPanda

Autá sa často považujú za neatraktívne, špinavé, rozptyľujúce a nevhodné a prispievajú aj k ďalšiemu vizuálnemu znečisteniu, ako sú emisie, pohyblivé odrazy a dodatočné značenie. Kampala našťastie rieši problém vizuálneho znečistenia aj znečistenia ovzdušia tým, že bola vďaka svojmu úsiliu o výsadbu a ochranu mestských stromov vyhlásená za prvé stromové mesto v Afrike. Je to pozitívny krok k vytvoreniu udržateľnejšieho a vizuálne príjemnejšieho mestského prostredia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.