Ako funguje ľudský mozog? Zopár fascinujúcich spôsobov, ako sa s ním dá manipulovať

440

Vedci neustále prichádzajú na nové spôsoby ako sa dá s našim mozgom manipulovať. Niektoré z týchto spôsobov sú veľmi prospešné a majú potenciál pomôcť postihnutým ľuďom, zatiaľ čo iné z nich by mohli byť zneužité desivým spôsobom. Tak či tak, mozog nás dokáže neustále prekvapiť.

Efekt horúceho/chladného vzduchu

Bez toho, aby sme si to uvedomovali, naše myšlienky a správanie môžu ovplyvňovať to, či nám je horúco alebo zima. Dva z najzaujímavejších a potenciálne najdôležitejších výsledkov výskumu sa týkajú teploty a kriminálneho správania. Keď bola osoba v horúcej miestnosti požiadaná, aby posúdila správanie zločinca, s väčšou pravdepodobnosťou ho charakterizovala ako prívetivého a jeho správanie ako spontánne. Osoba v chladnej miestnosti by pravdepodobne považovala toho istého zločinca za chladnokrvného a jeho správanie za premyslené. Je zrejmé, že by to mohlo mať zásadný vplyv na výsledok súdneho procesu alebo vynesenie rozsudku. Skoršia štúdia, známa ako opakovaná dilema väzňa, ukázala, že teplotný efekt ovplyvňuje aj dôveru a kriminálne správanie. Počas experimentu niektorí účastníci držali chemický ohrievač rúk, zatiaľ čo iní držali ľadový obklad. Oddelení a umiestnení do predstieraného väzenia dostali možnosť svedčiť proti svojmu partnerovi výmenou za nižší trest. Ak by však obaja podozriví odmietli svedčiť, obaja by sa dostali na slobodu. Výsledky ukázali, že ak testovaný držal v ruke ľadový balíček, bola dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že bude svedčiť proti svojmu partnerovi. Výskumníci interpretovali tento výsledok tak, že ľudia si môžu viac dôverovať, keď je im teplo.

Zdroj Eugene Zhyvchik

Extrémna izolácia

Izolácia, najmä u ľudí, ktorí sú chronicky osamelí, môže mať vážne fyzické účinky. Môže spôsobiť vyšší výskyt infekcií, zvýšený krvný tlak, Alzheimerovu chorobu a demenciu. Nevieme presne, prečo sa to deje, ale izolácia vyvoláva silnú imunitnú reakciu, ktorá zaplavuje náš systém stresovými hormónmi a zápalmi. Najznepokojujúcejšie účinky sa zdajú byť psychické. Extrémna izolácia, ako napríklad izolácia na samotke, môže spôsobiť spúšť v mysli. Účinky môžu byť zničujúce, od spomalenia času cez halucinácie až po zámerné vymývanie mozgu. V roku 1961 zostal geológ na expedícii vo francúzskych Alpách dva mesiace v podzemí bez denného svetla, aby pozoroval účinky na svoj organizmus. Keď sa vynoril, členovia jeho tímu zistili, že zažíva posun v čase. Myslel si, že odpočítava 120 sekúnd, hoci v skutočnosti to bolo päť minút. Pri inom experimente v roku 1993 zostal Maurizio Montalbini v jaskyni pod zemou 366 dní. Keď sa to skončilo, myslel si, že tam bol len 219 dní. Vedci tiež zistili, že ľudia izolovaní v tme zvyčajne zmenia svoj cyklus spánku a bdenia na 36 hodín bdenia a potom 12 hodín spánku. Sociálna izolácia môže tiež spôsobiť halucinácie.

Zdroj Kristina Tripkovic

Tvorivý impulz

Výskumníci z University of Carolina zasiahli mozog dobrovoľníkov elektrickým prúdom, aby otestovali jeho vplyv na kreativitu. Cieľom bolo vyvolať alfa oscilácie v čelnej kôre mozgu každej osoby, pretože tieto typy mozgových vĺn sa spájajú s kreativitou. K osciláciám alfa zvyčajne dochádza, keď sa uvoľníme a zatvoríme oči. Sú spojené so snívaním, hlbokým myslením a generovaním nápadov. 20 dobrovoľníkov vo veku 19 – 30 rokov absolvovalo populárny Torrancov test kreatívneho myslenia dvakrát, raz počas toho, ako dostávali elektrickú stimuláciu mozgu na vytvorenie alfa oscilácií, a raz s falošnou stimuláciou ako kontrolou. Dobrovoľníci nevedeli, kedy dostali skutočné elektrické impulzy. V každom prípade pocítili mierne chvenie, keď sa testovanie začalo. Výsledky boli pôsobivé. Účastníci dosiahli v testoch v priemere o 7,4 percenta vyššie výsledky, keď dostali skutočnú elektrickú stimuláciu. „To je dosť veľký rozdiel, pokiaľ ide o kreativitu,“ povedal výskumník Flavio Frohlich. „Viacerí účastníci vykázali neuveriteľné zlepšenie kreativity. Bol to veľmi jasný efekt.“ Možno existuje jednoduchší spôsob, ako zvýšiť svoju kreativitu. Podľa štúdie z roku 2009 môžu farby ovplyvniť vašu predstavivosť. Ak chcete generovať viac kreatívnych nápadov, zdržujte sa v modrej miestnosti. Ak chcete byť presnejší pri činnostiach, ako je napríklad korektúra, choďte do červenej miestnosti.

Zdroj Alex Padurariu

The Brainwriter

Brainwriter, sa vyvíja s cieľom umožniť postihnutým ľuďom používať svoju myseľ na písanie bez stláčania klávesov alebo mihania. Pomocou súpravy s elektródami na zaznamenávanie mozgovej aktivity, technológie na sledovanie pohybov očí a softvéru, môže človek myslieť na jedno slovo alebo myšlienku, aby počítač otvoril svoj program na písanie. Na obrazovke potom kurzor sleduje dráhu očí osoby. Tvorcovia Brainwriteru prišli s touto myšlienkou, aby pomohli Tonymu Quanovi, losangeleskému graffiti umelcovi, ktorý stratil kontrolu nad svalmi v dôsledku amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS). Prvá verzia zariadenia vyžadovala, aby Quan žmurkol, aby počítač prešiel do režimu písania. Nanešťastie, Quan túto schopnosť s postupujúcou chorobou stratil, preto súčasná verzia Brainwriteru využíva mozgové vlny zaznamenané pomocou EEG, ktoré potom počítačový softvér číta podobne ako pri spracovaní kliknutia myšou. Je navrhnutý tak, aby umožnil ochrnutým ľuďom ovládať písanie efektívnejším spôsobom, než je v súčasnosti k dispozícii.

Zdroj Clément Hélardot

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre