6 spôsobov, akými internet mení nás a naše zmýšľanie

1766

Odkedy máme k dispozícii internet sa toho veľa zmenilo. Snáď najlepšie by to vedeli posúdiť ludia, ktorí vyrastali a prežili svoju mladosť v dobe bez internetu, no značnú časť svojho života už využívajú jeho privilégiá. 

Vďaka internetu môžeme byť bližšie k tým, ktorí sú od nás vzdialení hoci i stovky, ba aj tisícky kilometrov, pomáha nám rýchlejšie získavať informácie a v neposlednej rade, pre mnohých predstavuje aj formu zárobku. Je to naozaj veľký objav, ktorí nás všetkých ovplyvňuje, či chceme alebo nie. 

Vedci neustále skúmajú ako používanie internetu mení naše zmýšľanie a v neposlednom rade aj nás samých, čo im neustále pribúdajúce nové technológie v podobe tabletov, smart hodiniek a iných, do značnej miery komplikuje. Samozrejme, že jeho používanie má i pozitívne stránky, my sa ale dnes pozrieme na jeho známe i skryté nebezpečenstvá. 

Skracuje dobu našej pozornosť 

woman in brown shirt sitting in front of laptop computer
Photo od Nicolás Flor na Unsplash

Podľa štúdie z roku 2015, do roku 2000 mali ľudia rozsah pozornosti 12 sekúnd, keď počas veľmi krátkej doby došlo k výraznému zníženiu na 8 sekúnd. Výskumníci vypozorovali, že k tomu poklesu došlo s nastúpom smartfónov. Taktiež vypozorovali istý generačný rozdiel – 80% ľudí vo veku 18 – 24 rokov priznalo, že akonáhle ich pozornosť nezaberá niečo dôležité, prvé po čom siahnu je ich smartfón, v prípade ľudí nad 65 rokov to bolo len 10%. 

Spôsobuje, že sme neustále roztržití

man by a window
Photo od taylor na Unsplash

Myslím, že každý pozná ten nutkavý pocit, kedy skrátka ten mobil musíte skontrovať, hlavne novinky na sociálnych sieťach. Nepochybne sa nájdu takí, ktorí ho denne kontrolujú aj tisíc krát, čo je naozaj neuveriteľné číslo, ktoré sa bude s najvyššou pravdepodobnosťou neustále zvyšovať, pretože každým rokom je viac a viac ľudí závislých, a pritom si to len málokto uvedomuje. 

Nadmerné používanie internetu zhoršuje našu dlhodobú pamäť

A Woman Holding her Head While Eyes Closed
Photo od Kindel Media na Pexels

Neustále scrolovanie internetu ovplyvňuje našu pozornosť a schopnosť koncentrácie, načom je závislí proces konsolidácie mysle, ktorý je nevyhnutný na prenos informácií do dlhodobej pamäte. Takže, zjednodušene povedané, ak ste neustále niečím rozptyľovaní informácie prijímate, no neuchovávate. 

Túto myšlienku potvrdil i výskum, výsledkom ktorého bolo, že ľudia majú nižšiu snahu si vôbec niečo zapamätať, keď vedia, že si to môžu „vygoogliť”. 

Internet nás spája, no nie je výnimkou, aby sme sa aj napriek tomu cítili väčšmi osamelí

man holding smartphone in close up photography
Photo od Adrian Swancar na Unsplash

Na jednej strane stovky, tisíce priateľov či sledovateľov na sociálnych sieťach a na strane druhej sa nie zriedka vyskytne, že sa nemáte komu posťažovať, s kým zdieľať radosť alebo koho požiadať o pomoc. 

Iný prípad môže byť, keď ste s priateľmi na káve alebo na večeri, no namiesto toho, aby ste sa venovali sebe navzájom, pozeráte do obrazovky smartfónu. 

Štúdie naznačujú, že čím viac času ľudia trávia na internete, tým menej fyzicky komunikujú s rodinou a priateľmi, čím sa ich vzťahy narúšajú, prichádzajú problémy, straty, čo ľuďom vo výsledku pridáva starosti a prehlbuje ich pocit melanchólie či depresie.

Oberá nás o schopnosť empatie

grayscale photo of man and woman holding their hands
Photo od Aarón Blanco Tejedor na Unsplash

Stačí si otvoriť Facebook, Instagram, TikTok alebo Twitter a zájsť do komentároveho okienka, a to sa týka hlavne kontroverzných tém, udalostí alebo ľudí – no nie je to pravidlo. Častokrát tu nájdeme drsné, útočné priam až urážlivé slová ľudí. Často sa vyskytnú nadávky, občas aj vyhrážky. 

Je možné, že za to môže spomínaná roztržitosť, ktorá nám narúša chod myšlienok, a teda aj náš pocit spolupatričnosti s inými ľuďmi, v rámci empatie. 

Len ťažko dokážeme rozlíšiť, ktoré informácie sú pravdivé a pre nás dôležité  

finger, hand, looking for
Photo od geralt na Pixabay

Tým, že človek môže teoreticky stráviť 24 hodín denne na internete a byť neustále zahltený informáciami, ktorých správnosť je mnohokrát len v malej miere overovaná, stráca schopnosť správne filtrovať informácie

Istý výskumník poukázal na fakt, že v záplave obsahu sa u človeka zhoršujú kognitívne funkcie, a tak sa u neho znižuje schopnosť ovládať svoju myseľ a riadiť na čo myslí – čím sa stáva menej schopný určiť, ktoré informácie sú pre neho dôležité. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre