Toto by ste mali vedieť, ak nechcete vychovať zo svojho dieťaťa narcistu.

1028

Tiež máte pocit, že deti sú zlé? Že sa mnohokrát ocitnete na verejnosti v situácií , kde sa hanbíte sa cudzie dieťa, ba dokonca za rodiča toho dieťaťa? Alebo si len tak pomyslíte: “ Tak za toto, by som mal mesiac zaracha bez telky…”? Nie ste sami. Žijeme rýchlu dobu, kde rodičia “drú ako kone”, len aby zabezpečili svojim deťom to, čo oni sami nemali. Platia im rôzne krúžky a tréningy, len aby im dali, čo najlepší štart do života. Rodičia dnešnej doby sú pod obrovským tlakom a tlak prenášajú aj na svoje deti. Všetci sa podvedome zameriavajú na úspech a obľúbenosť, pričom sa obyčajné úprimné emócie vytrácajú. Deti sú extrémne chválené v podstate za nič, sú rozmaznávané drahými vecami a darmi, nepoznajú hranice a nie sú vedené k normálnym hodnotám. A to je milí čitatelia, tzv. doba narcistická.

Rodičia sa netešia spolu s dieťaťom z bežných každodenných drobností, ale že ich spoločná fotka na Facebooku má 100 lajkov. Deti vnímajú všetko. Nasávajú rozhovory, životné postoje, Vaše správanie v konkrétnych situáciách ako špongia. Podvedome si všetko zaznamenávajú a budú sa správať presne rovnako. Nie vo všetkých prípadoch je dieťa narcista. Niekedy je iba úplne normálne rozmaznané. Takéto prípady však pribúdajú a preto sa narcizmus stáva často diskutovanou témou. Skúste sa iba obzrieť okolo seba, prípadne aj na svoje vlastné ratolesti.

Čo je narcizmus a čím sa vyznačuje takéto dieťa?

pexels karolina grabowska 6255638 scaled
Zdroj: pexels/Karolina Grabowska

Narcizmus, ako by si mnohí mohli myslieť, nie je iba prehnaná sebaláska. Je to skôr pravý opak. Narcista je veľmi neistý človek, s veľmi nízkym prahom sebalásky. Potrebuje byť neustále stredobodom pozornosti, veľmi si zakladá na obdive ostatných, čím uisťuje seba samého, že za niečo stojí. Je to aj presný príklad dieťaťa, ktorému rodičia neurčia žiadne hranice, nekritizujú  jeho správanie a všetko mu vždy a všade hladko prejde. Drobec, ktorý sám nevie určiť čo môže a čo nie, je neustále chránený pred následkami svojho konania a všetko je tak, ako si želá, potom sám nevie čo so sebou. Takéto neustále zľahčovanie a ignorovanie zo strany jeho milovaných, môže viesť  k agresívnym výbuchom hnevu dieťaťa, ba až fyzického napadnutia, ako je napríklad, že dieťa rodiča kopne z celej sily.

Našli ste sa? Alebo niekoho z Vášho okolia? My Vám poradíme, čomu sa vyvarovať, aby Vaše dieťa narcistické nebolo alebo ak proces už začal, ako ho skúsiť zvrátiť.

pexels mitya zotov 9443587 scaled
Zdroj: pexels/Mitya Zotov

Typy ako nevychovať narcistu:

  1. Nevytvárajte pre dieťa dokonalý svet – Dieťa potrebuje mať určené jasné hranice. Vo všetkom. Chváľte ho za veci, za ktoré si to zaslúži. Postupne musí zvyknúť na to, že nie je vždy stredobodom pozornosti.
  2. Nezanedbávajte zdravé sebavedomie svojho dieťa a výchovu k emočnej inteligencii – Veľa sa rozprávajte, snažte sa mu pomôcť rozpoznávať jeho vlastné emócie. Učte ho pomaly , ako s vlastnými emóciami pracovať. Budujte dieťaťu zdravé sebavedomie.
  3. Pokiaľ je to vo Vašich silách, uprednostnite ihrisko pred tabletom alebo počítačom – Vysvetlite a pomôžte dieťaťu nadväzovať skutočné priateľstvá. Postupne ho učte empatii, láskavosti a dôležitosti vážiť si jeden druhého. Empatia a láskavosť by mala byť pochválená.
  4. Naučte sa hovoriť nie – Vieme, že je to ťažké a že svoje dieťa neskonale milujete, ale pokiaľ mu nedokážete povedať nie, len mu tým ublížite. Bude ho to potom prenasledovať v každej oblasti života.
  5. Dávajte pozor na svoje vlastné toxické prípadne narcistické správanie – deti sú našim zrkadlom. Je jasné, že nie vždy dokážeme byť milí a zdvorilí ku každému, ale je veľmi dôležité poukázať na svoje nevhodné správanie a ospravedlniť sa zaňho tak, aby to dieťa pochopilo.
  6. Nepodceňujte emócie vlastných detí – Pokiaľ iba mávnete rukou alebo sa snažíte odpútať jeho pozornosť, nikdy to nebude fungovať. Tu zohráva veľkú rolu aj Vaša emocionálna inteligencia. Dajte najavo, že chápete jeho emócie.

 

Všetci sme len ľudia a robíme chyby. Každý rodič sa iba pokúša robiť pre svoje dieťa to najlepšie. Skúsme sa ale spoločne zamyslieť, či je to naozaj to najlepšie. Každý proces sa dá zvrátiť. Chce to len veľkú dávku trpezlivosti a odvahy.

Zdroj1, Zdroj2

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.