Ľudia so zdravotným postihnutím sa s nami podelili o to, čo si želajú, aby ľudia pochopili

2542

Zdravotné postihnutie môže byť fyzického alebo duševný rázu (prípadne sa môže jednať o kombináciu oboch), ktoré v rôznej miere obmedzuje človeka. Či už ide o obmedzenie v podobe nemožnosti pohybu, istej aktivity, alebo sa jedná o poruchy v správaní či zmýšľaní.

Títo ľudia sa častokrát nevinne ocitajú na okraji spoločnosti, alebo sa jednoducho necítia pohodlne. Nás preto zaujímalo ako vnímajú nastavenie a prístup spoločnosti a čo by nám povedali, aby sme si vzali k srdcu. 

O chronických ochoreniach 

orange and white plastic bottle on white textile
Photo od Towfiqu barbhuiya na Unsplash

Ľudia si niekedy neuvedomujú, že dané ochorenie neodoznie len tak pre nič za nič. Neprestanem mať problémy, aké má trápili na začiatku len preto, že prešiel nejaký čas. Isto, liečbou sa dá stav upraviť a mnohé príznaky vymiznú, no to neznamená, že som úplne zdravý a nemusím si dávať na seba pozor. Pravdepodobne s tým budem musieť žiť do konca života. A niekedy to pekelne ovplyvňuje kvalitu môjho života. 

Nespochybňujte diagnózy iných ľudí

woman lying on bed
Photo od Kinga Howard na Unsplash

Mám Aspergerovu poruchu (poruchu autistického spektra). Prial by som si, aby sa ľudia hneď nezatvárili zmätene alebo neveriacky a nezačali môj stav zľahčovať a brať ho ľahkovážne. Samozrejme, že nechcem, aby ku mne pristupovali ako v rukavičkách. Ale slová: „veď vyzeráš úplne normálne,” alebo „dnes už má každý niečo,” nie sú na mieste. 

Nespochybňujte, prosím, diagnózy ľudí, aspoň nie v bežnom rozhovore. Nie ste neurológ a nevideli ste ma v mojich najťažších a najhorších chvíľach. To že zvládam robiť isté veci, neznamená, že zvládnem všetko. 

Vzdelanie a pravá empatia je kľúčová

Ide o to, aby ľudia pochopili, že to nie je nami vymyslená záležitosť. Naozaj sa tak cítime a naozaj musíme deň čo deň bojovať so svojimi problémy. A ak sa vám zveríme, nečakáme od vás, aby ste nám povedali, „neboj sa, to prejde,” alebo „nič si z toho nerob.”

Nie je to doplnok 

man in black jacket walking on gray pathway during daytime
Photo od Mari Vlassi na Unsplash

Pri chôdzi občas pociťujem neznesiteľný tlak, bolesť až tŕpnutie, a tak si so sebou beriem vychádzkovú palicu. Ľudia si však myslia, že je to len súčasť módneho trendu a pri zmienke o bolesti sa len usmievajú a kývu hlavou. 

Sme si rovní

Som kvadruplegik – mám ochrnuté všetky štyri končatiny, ale to je jediné, čo ma trápi, myseľ mám dobrú a všetko vnímam. Nemám rád, keď vidím ľútosť v očiach ľudí, keď ku mne pristupujú akoby som nebol pri zmysloch. Ľudia so zdravotným postihnutím nie sú o nič horší ako ostatný. Samozrejme, treba si zistiť o danom ochorení, ale vo väčšine prípadov žijeme život najviac naplno, ako je to pre nás možné. 

Ochorenie môže mať viaceré formy

man in black crew neck t-shirt
Photo od Usman Yousaf na Unsplash

Mám ťažkú ​​epilepsiu. Len by som si prial, aby ľudia vedeli, že existuje veľa druhov záchvatov, a to, že sa nezvýjam na zemi v kŕčoch, neznamená, že nemám záchvat a je mi dobre.

OCD nie je len pojem

person holding yellow labeled can
Photo od National Cancer Institute na Unsplash

Obsedantno – kompulzívna porucha sa v populácií ľudí vyskytuje častejšie akoby ste si mysleli. Napriek tomu si len málo nezainteresovaných ľudí vie predstaviť a pochopiť, do akej miery ovplyvňuje postihnutého. Niekedy si umývam ruky tak často a dlho, kým mi nepraská koža a nekrváca. 

Mentálne poruchy sú rovnako vážne ako fyzické 

Prial by som si, aby ľudia pochopili, že duševné poruchy sú rovnako vážne, ťažké a obmedzujúce ako fyzické. To, že nie som na invalidnom vozíku, alebo mi nechýba ruka, či nie som slepý, to neznamená, že moje postihnutie je o niečo jednoduchšie.

Nevytvárajte si unáhlené závery 

To, že nemôžem chodiť, neznamená, že som aj mentálne postihnutý. Neznášam, že niektorí ľudia automaticky predpokladajú, že som. 

Každý vnímame inak

man in orange long sleeve shirt sitting on gray couch
Photo od Joice Kelly na Unsplash

Úzkosť je tiež duševný stav, ktorého sa nedá jednoducho zbaviť. Existujú veci, udalosti alebo záležitosti, ktoré iným nerobia absolútne žiadny problém, no ja v nich vidím obrovský problém, ktorý mi spôsobuje úzkosť až panický atak. Viem, že byť nervózny z rozprávania sa s ľuďmi je nerozumné a hlúpe, ale naozaj si nemôžem pomôcť. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.