6 efektívnych tipov ako slušne povedať „nie“ bez výčitiek svedomia

1325

Či už je to výchovou a našim detstvom, alebo sme len jednoducho takí, niekedy veľmi ťažké povedať hocikomu nie. Sme vedení k tomu byť milí a slušní a to podpíše aj na takom, na prvý pohľad, bezvýznamnom slove. Dokáže to však narobiť veľa problémov. Keď niečo vyslovene nechcete a neviete na to povedať nie, je veľmi nepríjemná situácia. Nechcete niekoho zraniť alebo chcete byť v očiach každého ako ten ochotný a pritom škodíte iba sebe. Dnešná doba si priam žiada, aby sme sa naučili hovoriť „nie“ a používali „nie“, vždy keď si to situácia vyžaduje. Keď sa bojíte, že budete neslušní alebo budete cítiť výčitky svedomia, prinášame vám zopár tipov, aby ste boli úplne v pohode.

Používajte zdvorilostné frázy

3 62
Zdroj: canva

Pokiaľ ste ich doteraz n nejakého dôvodu nepoužívali, tak sa ich jednoducho naučíte a vytiahnete ich z rukáva vždy, keď budete potrebovať povedať „nie“ a chcete to urobiť čo najslušnejšie. Mnohokrát sa stáva, že súhlasíme s niečím iba preto, lebo v tej situácii nás nenapadla lepšia odpoveď alebo nejaké zdvorilé odmietnutie. Keď sa však tieto frázy naučíte a budete ich používať, potom si na to zvyknete a už nikdy nebudete mať problém komukoľvek povedať „nie“. Ani svojej babičke.

Povedzte „nie“ veci, nie osobe

4 39
Zdroj: canva

Musíte si uvedomiť načo vlastne hovoríte „nie“. Pokiaľ si dokážete v hlave nastaviť, že hovoríte „nie“ na niečo, čo sa vám nepáči a nehovoríte „nie“ osobe, ktorá to od vás chce. Žije a funguje sa potom ľahšie. Pokiaľ sa naučíte hovoriť „nie“ takýmto spôsobom, už nikdy sa nebudete cítiť, že vás niekto do niečoho vmanipuloval a ani ste nevedeli ako. Musíte jednoducho oddeliť osobu a vec.

Ponúknite krátke vysvetlenie, prečo „nie“

5 48
Zdroj: canva

Aj keď „nie“, je dokonale výstižné a nepotrebujú k sebe v podstate nič, v prípade, že ste v tomto nováčik, budete mať potrebu stále niekomu vysvetľovať prečo „nie“. Kľudne môžete. Skráťte to však o 70%. Krátke a výstižné vysvetlenie je dostatočné. Je to vaše právo hovoriť nie a nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Keď už ale máte tú potrebu, nerobte z toho zbytočné eseje, lebo osoba na druhej strane vás ešte nakoniec prinúti povedať „áno“. A to predsa nechcete.

Povedzte možno, namiesto „nie“

6 41
Zdroj: canva

Je to hlavne pre tých trošku zbabelejších alebo príliš slušných z nás, ktorí naozaj nechcú raniť niekoho city. Aj keď viete hneď, že je to jednoznačné „nie“ môžete povedať možno alebo, že si to musíte premyslieť. Je to možno trošku nefér voči druhej osobe, ale je to na vás. Niekomu padne lepšie „možno“, ako hneď kruté „nie“. Musíte však zhodnotiť v akej situácii to urobíte. Aby ste niekoho zbytočne príliš dlho nenaťahovali alebo nevodili za nos. To teda naozaj nie je pekné.

Cvičenie robí majstra

7 41
Zdroj: canva

Budete sa na začiatku cítiť veľmi nepríjemne a zvláštne. Po čase to však bude úplne prirodzené. Keď však nemáte odvahu začať trénovať na malých nevinných veciach, skúste to na cudzích ľuďoch. Napríklad keď vám zavolá niekto kvôli prieskumu alebo vás niekto zastaví na ulici, aby ste vyskúšali nejakú vzorku, môžete kľudne trénovať svoje slušné „nie“. Bude to veľmi oslobodzujúce, uvidíte. Bude to pre vás tréning, na ľudí, ktorých poznáte alebo najbližších. Pripravte sa na prekvapené pohľady a zmätené pohľady, keď to urobíte prvých párkrát, ale musíte vytrvať a oni si zvyknú. A vy tiež.

Musíte poznať sami seba

8 21

Musíte vedieť, čo sa vám páči a čo nie, čo vám vyhovuje a naopak prekáža. Pokiaľ máte v týchto veciach jasno, budete presne vedieť aj načo máte povedať „nie“. Pokiaľ však o sebe netušíte, že vám niečo vadí a prekáža, tak si to musíte jednoducho odtrpieť. Čím lepšie sa poznáte, tým jednoduchšie to pre vás bude. Nie ste povinní sa v tomto nikomu prispôsobovať, pokiaľ to sami tak necítite alebo nechcete. Pokiaľ volíte nejaké kompromisy, mali byť s plným vedomím a mali by ste ich robiť radi. Nie iba kvôli tomu, že neviete povedať „nie“. Niekedy je to potrebné spraviť aj voči svojim najbližším. Aj je to tak preto, aby ste si zachovali svoje duševné zdravie a pohodu.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.