5 spôsobov, ako sa vyrovnať s obsedantným myslením

1280

Ak máte sklony k obsedantným myšlienkam, je veľká šanca, že trávite veľa hodín premýšľaním nad vecami, ktoré sa ostatným môžu zdať triviálne. Môžete sa napríklad obávať, že ste pri náhodnom stretnutí povedali niečo zlé alebo trápne. A ten pracovný e-mail, ktorý ste poslali celému oddeleniu? Aj keď si ho pred odoslaním aspoň päťkrát prečítate, zistíte, že ho čítate znova a znova, či neobsahuje preklepy alebo chyby.

Pre niektorých ľudí je ľahké obsedantné myšlienky odignorovať, ale pre iných môžu úzkostné myšlienky v slučke narušiť celý deň. Ale ako prestať byť posadnutý určitými myšlienkami? Dobrou správou je, že odborníci majú rady, ako prelomiť vzorec obsedantného myslenia. Tieto mechanizmy zvládania vám môžu pomôcť zabrániť hĺbavému premýšľaniu a umožnia vám sústrediť sa na prítomnosť.

Photo Of Man Touching His Head
Photo by Andrea Piacquadio on Pexels

1. Zapisujte si svoje starosti/obavy

Dina Wirick, PhD, licencovaná klinická psychologička a inštruktorka psychológie na Kalifornskej štátnej univerzite, odporúča zapisovať si svoje obavy zakaždým, keď sa objavia. Potom si počas dňa vyhraďte čas, kedy si môžete prebrať všetky starosti zo svojho zoznamu. „Nedovoľte, aby ste na ne mysleli, keď sa objavia počas dňa,“ povedala Dr. Wirick a poznamenala, že „pripomenutie si, že máte určený ‚čas na starosti'“ uľahčuje prestať premýšľať.

person writing on brown wooden table near white ceramic mug
Photo by Unseen Studio on Unsplash

2. Sústreďte sa na svoj dych

V skutočnosti vaše obavy nezmiznú hneď, ako si ich zapíšete. Keď pretrvávajú, rada doktorky Wirick je, aby ste sa niekoľko minút sústredili na svoj dych. „Všímajte si svoj nádych a výdych bez toho, aby ste to menili,“ povedala. „Často stačí, ak upriamite svoju pozornosť na prítomný okamih a ukotvíte ho vo svojom dychu.“

closeup photo of woman wearing black top
Photo by Eli DeFaria on Unsplash

3. Logicky premýšľajte o svojich obavách

Počas určeného „času starostí“ sa jednoducho nepozerajte na premýšľajúci zoznam. Namiesto toho Dr. Wirick odporúča posúdiť, či ide o niečo, s čím môžete podniknúť nejaké kroky. Ak je odpoveď áno, venujte nejaký čas premýšľaniu o možných riešeniach. „Ak obavy nie sú niečo, s čím môžete niečo urobiť, zvážte najhorší možný scenár a položte si otázku, aká je pravdepodobnosť tohto najhoršieho scenára? Ak sa to stane, dokážem to zvládnuť?“ radí Dr. Wirick. „Čo by som povedal priateľovi, keby so mnou zdieľal túto starosť/obavu?“ Ak nastane prípad, keď máte pocit, že je pravdepodobný najhorší možný scenár a nie ste pripravení na to, aby ste ho zvládli, nebojte sa požiadať o radu niekoho, komu dôverujete, napríklad blízkeho priateľa alebo terapeuta.

woman wearing brown sweater holding lips
Photo by Anthony Tran on Unsplash

4. Pokúste sa prísť tomu na kĺb

Molly Giorgio, PsyD, licencovaná klinická psychologička povedala, že obsedantné myslenie má často korene a pochádza z hlbších obáv. Ak napríklad neustále nedokážete prestať myslieť na pracovné e-maily, zvážte možnosť, že v skutočnosti máte obavy z toho, že urobíte zlý dojem na svojho šéfa, alebo že vás vaši kolegovia nebudú mať radi. „Keď zistíte, čo sa v skutočnosti deje, a čo sa skrýva za vašou obsedantnou myšlienkou, pamätajte, že myšlienky sú len neuróny vystreľujúce do vášho mozgu. Môžete sa rozhodnúť, či na ne budete reagovať,“ povedala Dr. Giorgio. „Čím viac budete bojovať alebo sa snažiť ‚kontrolovať‘ svoje myšlienky, tým silnejšie budú.“ Ak prijmete fakt, že vaše myšlienky existujú, pomôže im to zbaviť ich sily. A nezabudnite byť k sebe súcitný – robíte to najlepšie, čo môžete. Pamätajte však, že to nemusíte robiť sami. Vyhľadanie pomoci od poskytovateľa duševného zdravia alebo terapeuta môže byť veľmi nápomocné pri zvládaní týchto myšlienok.

two hands
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

5. Nájdite zábavné rozptýlenia

„Rozptýlenie môže byť užitočné, keď identifikujete myšlienku a to, čo je za ňou,“ povedala Dr. Giorgio. Odporúča rozptýliť sa niečím pozitívnym, ako je obed s priateľmi, kávička, posedieť si a vedome si to užiť, počúvať hudbu alebo lúštiť krížovky. Činnosti, ako tieto, vám môžu pomôcť zbaviť sa obsedantných myšlienok. Ale nemusia fungovať pre každého. Pokiaľ ide o riešenie obsedantného myslenia, správne mechanizmy zvládania sa môžu líšiť od človeka k človeku. „Ak zistíte, že myšlienky pokračujú a spôsobujú ďalšie narušenie vášho života, vyhľadajte odbornú pomoc terapeuta alebo psychológa,“ povedala doktorka Giorgio.

a group of people sitting around a wooden table
Photo by Nicolas Lobos on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre