Urobte si z priorít prioritu a hlavne sa nezbláznite

238

Život je často odrazom našich volieb. Aj keď sa niekedy môže zdať, že na to, čo naozaj chceme, nemáme čas, v skutočnosti len týmto veciam nedávame prioritu vo svojom každodennom živote.

Zdroj Phil Desforges

Doťahovanie vecí do konca

Môžeme si napríklad stanoviť cieľ stať sa výnimočnými verejnými rečníkmi. Je to úctyhodný zámer, ale je tiež dosiahnuteľný? Ak na ňom zapracujem, áno je. My sa však namiesto toho často krát rozhodneme, že nemáme čas investovať do napredovania v akejkoľvek oblasti. Sme leniví alebo len neradi vystupujeme zo zabehnutých koľají? Účasť na verejných prednáškach, workshopoch a seminároch nám zrazu naruší konfortnú zónu. A prekonať ju je niekedy extrémne ťažké.

Pohodlie nadovšetko

Zostať vo svojej zóne pohodlia môže byť lákavé, pretože poskytuje bezpečie a istotu. Môže nás však dostať do pasce a brzdiť osobný rast. Väčšina ľudí sa udržiava v zóne pohodlia, pretože sa bojí, že dôjde k zlyhaniu. Komfortná zóna poskytuje okamžité uspokojenie, zatiaľ čo jej opustenie môže spôsobiť nepohodlie, ktoré ale zvyčajne netrvá dlho.

Zdroj Inside Weather

Stanovte si cieľ


Je pravda, že nemusíme mať úplne čas na vykonávanie všetkých týchto vecí. Faktom však ostáva, že to ako strávime čas záleží len od nás. Výhovorka je často len jednoduchý nástroj, ktorým zakrývame našu neochotu konať. Ak by sme brali vážne cieľ stať sa skvelými verejnými rečníkmi, hľadali by sme cesty na jeho uskutočnenie. Našli by sme si čas a zistili, kedy a kde sa konajú hodiny verejných prejavov v našom okolí. A to aj napriek počiatočnému nepohodliu a straty času na príjemnejšie aktivity.

Rôzne uhly pohľadu

Niektorým ľuďom je jednoducho ťažšie urobiť z priorít skutočné priority. Ak ste samostatným rodičom, jediným opatrovateľom malého alebo zdravotne postihnutého dieťaťa (alebo staršieho príbuzného), vaše priority budú musieť súhlasiť s prioritami vašich blízkych.

Zdroj Aditya Romansa

Ako sa vysporiadať s prioritami

Efektívne uprednostňovanie úloh môže výrazne zvýšiť produktivitu a pomôcť vám zvládnuť pracovné zaťaženie. Začnite zoznamom všetkých úloh, ktoré musíte dokončiť. Rozdeľte väčšie úlohy na menšie čiastkové a zahrňte informácie, ako je odhadovaný čas, dôležitosť a termíny. Mať hlavný zoznam vám umožní vidieť celkový obraz a pochopiť, čo si vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Kategorizujte úlohy podľa naliehavosti a dôležitosti. Zvládnutie náročnejších úloh si vyžaduje disciplínu, no ak ich dokončíte na začiatku dňa ostane vám to najlepšie (najľahšie) na koniec.

Skúste Paretov princíp

O pravidle 80/20 ste už určite počuli. A čo to znamená v praxi? Zamerajte sa na 20 % úloh, ktoré prinášajú 80 % výsledkov.

A nakoniec pamätajte na to, že efektívne stanovovanie priorít je o vyvážení naliehavosti, dôležitosti a dostupných zdrojov. Nájdite metódu, ktorá vám najlepšie vyhovuje a prispôsobte ju svojim potrebám.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre