Ako si vybrať správny infrapanel

777

Infrapanely sa stávajú čoraz viac populárnejšími možnosťami vykurovacích systémov v domácnostiach. Je to určite aj kvôli tomu, že je tento typ vykurovania účinný, energeticky efektívny a dokáže vytvoriť príjemné teplo, ktoré sa rozptyľuje do celej miestnosti. Výber správneho infrapanelu však môže byť pre niektorých zložitý. V tomto článku vám pomôžeme so správnym výberom infrapanelu – vďaka tipom, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať.

Hlavné parametre, ktoré by ste si mali všímať pri výbere infrapanela

Veľkosť

Faktor, ktorý by ste pri výbere tohto ohrievača mali zvážiť, je jeho veľkosť. Preto je potrebné zamyslieť sa nad veľkosťou miestnosti, v ktorej ho budete používať. Menšie panely sú vhodné pre menšie miestnosti (napríklad do kúpeľne), zatiaľ čo väčšie panely sú lepšie pre väčšie miestnosti (napríklad ak máte obývačku spojenú s kuchyňou). Je dôležité tiež zobrať do úvahy aj umiestnenie infrapanelu. Najčastejšie sa používajú a umiestňujú infrapanely na stenu, no niektoré sa môžu inštalovať aj na strop.

 

Výkon

Veľmi podstatným faktorom, ktorý by ste nemali ignorovať v prípade, že si chcete kúpiť infrapanel, je jeho výkon. Výkon je zvyčajne uvedený vo wattoch a určuje, koľko tepla môže ohrievač vyprodukovať. Pre menšie izby sú dostatočné panely s menším výkonom, zatiaľ čo pre väčšie miestnosti budú potrebné infrapanely s väčším výkonom.

Ako sa zorientovať vo výkone

 • 80-300 W – sú vhodné na vykurovanie menších miestností, ako sú kúpeľne, toalety a chodby, kde sa človek obvykle dlhšiu dobu nezdržiava.
 • 300-500 W – tento výkon vám bohato vystačí pre vyhriatie spálne, kde dokážu bez problémov vyhriať miestnosť na prijateľnú teplotu.
 • 500-1000 W – sa hodí do miestností, kde sa zdržiavate počas dňa najčastejšie, to môžu byť obývacie izby, pracovne alebo jedálne.
 • 1000 W a viac – sú obvykle inštalované na stropy výrobných hál a komerčných priestorov.

Typ ovládania

Na výber máte z troch možností ovládania: manuálne, diaľkové ovládanie a wifi.

 • Manuálne ovládanie sa nachádza priamo na ohrievači, ktorý ovládate ručne.
 • Diaľkové ovládanie pomocou ovládača je samozrejme pohodlnejšou verziou, kedy nemusíte nikam vstávať, ale môžete infrapanel ovládať napríklad z postele alebo zo sedačky.
 • Wifi vás poteší, nakoľko si jednoducho zariadenie spárujete s vaším smartfónom a môžete ho takisto na diaľku ovládať prostredníctvom aplikácie.

Dizajn a materiál

Infračervené ohrievače si môžete vybrať aj na základe ich materiálu alebo dizajnu. Čo sa týka samotného dizajnu, tým, že sú zvyčajne umiestnené na stenu, budete určite chcieť aby do vášho interiéru pekne zapadli. Nemusíte sa však báť, pretože si môžete vybrať z rôznych prevedení – od základnej bielej farby, cez zrkadlový dizajn až po infrapanely, ktoré sú s potlačou a vyzerajú ako obraz.

Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov – sklo, keramika, hliník alebo oceľ. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť ich pri výbere.

 • Sklo – možno ho ozdobiť potlačou alebo rámami a ľahko sa udržuje v čistote.
 • Keramika – ako je napríklad mramor alebo sľuda, vyžaruje teplo ešte nejakú dobu po vypnutí. Keramický ohrievač je ale drahší.
 • Hliník – je lacný a dobre vodivý materiál. Odľahčuje konštrukciu infrapanelov vďaka svojej malej hmotnosti.
 • Oceľ – je výborným materiálom nakoľko nepodlieha korózii. Tento materiál je najvhodnejší do kúpeľne.

Stupeň krytia

Informácia o stupni krytia (IP) udáva odolnosť spotrebiča proti vniknutiu cudzích látok a vody (kvapalín). IP je označený dvoma číslami, pričom druhé číslo indikuje odolnosť voči vlhkosti. Tento parameter je kľúčový pre výber infrapanelu do kúpeľne. Je dôležité zvoliť si model s hodnotou IP minimálne 24, ktorý je odolný voči vode.

Funkcie

Ak ste náročnejší, určite sa pozrite na to, akými funkciami sú infrapanely vybavené. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito:

 • Časovač vám zabezpečí, že si budete môcť bez problémov rozplánovať želanú teplotu v konkrétny čas. Napríklad v noci si môžete nastaviť nižšie teploty, cez deň zasa vyššie.
 • Termostat je dôležitý pre udržiavanie konštantnej teploty v miestnosti. Stačí jednoducho nastaviť požadovanú teplotu na termostate, aby sa infrapanely spúšťali len vtedy, keď je to potrebné. To zabezpečuje efektívnejšie využitie energie.
 • LED osvetlenie vás poteší, nakoľko nebudete musieť zapínať klasické svetlo.
 • Detektor otvoreného okna zabezpečí, že vám nebude zbytočne unikať energia v prípade, že infrapanel zachytí, že ste otvorili okno.
 • Detská poistka sa postará o to, aby sa vášmu dieťaťu nepodarilo náhodne zapnúť spotrebič.

 

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre