Ako si vyrobiť záhradnú lavičku z debničiek a paliet?

529

 

image1 1
Zdroj: Bigstock.com

 

Záhradný nábytok a pohodlný priestor na sedenie s vašimi najbližšími k záhrade jednoducho patrí. Najväčšiu radosť z neho pritom budete mať, ak si ho vyrobíte svojpomocne. S trochou času, šikovnosti a so základnými pomôckami to určite hravo zvládnete. Postačí vám k tomu len niekoľko debničiek alebo paliet.

Výroba drevenej lavice z debničiek

Pri výrobe tejto lavice a stoličiek sa určite zabavíte. Okrem drevených debničiek vám postačí skrutkovač a niekoľko skrutiek, drevené dosky, štetec a ochranný náter alebo farba. Odporúčame zvoliť kvalitné hobľované hranoly z tvrdého dreva. 

 

Medzi tie patria severské dreviny ako napríklad sibírsky smrek, ktorý má väčšiu hustotu. Vďačí za to chladnému prostrediu, v ktorom rastie pomalšie. Takéto drevo tiež dobre odoláva poveternostným podmienkam. 

image2 1
Zdroj: Bigstock.com

 

Ako postupovať pri výrobe?

 

Aby ste však predĺžili životnosť dreva a prípadne tiež upravili jeho vzhľad, natrite ho ešte pred montážou lakom prípadne prípravkom proti plesniam a škodcom. Rovnako ošetrite aj povrch debničiek. Pomôže, ak po ňom najprv niekoľkokrát prejdete šmirgľom. 

 

Použite farebný lak alebo impregnačný náter, ktorým vzhľad sedenia z debničiek ešte ozvláštnite. Skvelo vyznie napríklad kombinácia lakovanej dosky s bielou farbou debničky. Drevo by ste mali natierať aspoň jeden alebo dvakrát ročne. 

 

image3
Zdroj: Bigstock.com

 

Najprv skontrolujte stav debien a v prípade potreby ich spevnite skrutkami. Hlavnou výhodou použitia debničiek je, že si môžete prispôsobiť veľkosť lavice podľa seba. Použite napríklad 10 debien vedľa seba v dvoch radoch na sebe. Sedenie pre jedného vytvoríte, ak debničku otočíte hore dnom a priskrutujete oň drevenú dosku. 

 

Podobným spôsobom si môžete vyrobiť aj konferenčný stolík, a to uložením viacerých debničiek na seba. Jeho výšku upravíte položením debničiek na bok. Takto si vytvoríte celú sadu záhradného sedenia. 

 

image4
Zdroj: Bigstock.com

Záhradný nábytok z paliet

Podobne jednoduchá je aj výroba nábytku z drevených europaliet. Tie sa dajú zohnať už za pár eur. Dbajte však na to, aby išlo o originály. Spoznáte ich podľa vypáleného označenia EPAL na boku. 

 

Niektorí domáci majstri odporúčajú palety najprv obrúsiť, aby ste ich zbavili triesok. V skutočnosti s tým však budete mať množstvo práce, pričom to nie je potrebné. Europalety musia spĺňať európske normy, a tak by nemali byť poškodené a mať vytŕčajúce časti. Samozrejme, vždy ich skontrolujte a prípadné trčiace klince a iné časti odstráňte. 

 

Začnite uložením dvoch paliet užšou stranou k sebe a zoskrutkujte ich z vnútornej strany. Položte na ne ďalšie dve a postup opakujte. Po bočných stranách môžete pripevniť celé alebo spílené palety, aby ste vytvorili opierku. Na vrch stačí už len položiť deku a niekoľko vankúšov. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.