Nové zistenia: Štúdia ukázala, ako vplýva rodičovstvo na kognitívne funkcie človeka

2311

Vedeli ste, že keď máte tri a viac detí, je to to isté, akoby ste zostarli o 6,2 roka? V porovnaní s trojnásobnými rodičmi sú dokonca rodičia dvoch detí kognitívne bystrejší. Niet pochýb o tom, že deti prinášajú množstvo radosti (a stresu), preto sa dnes pozrieme na zistenia vedcov. Ako rodičovstvo ovplyvňuje naše mentálne schopnosti?

Family Walking on Path
Foto od
Vidal Balielo Jr. na Pexels

Keď hovoríme o zakladaní rodiny, sú to často ženy, ktoré stoja pred neľahkým rozhodnutím. V mnohých prípadoch vedie rozhodnutie mať dieťa k menšiemu počtu odpracovaných hodín a s tým aj k nižšiemu príjmu. Zistilo sa však, že ak žena dokáže pracovať aj s dieťaťom, môže to mať pozitívny vplyv na jej kognitívne funkcie.

Deti sú bez akejkoľvek debaty obrovským šťastím a nesmiernou radosťou v živote každého rodiča. Je však dôležité myslieť aj na stres, ktorý sa s nimi nesie. Čím viac detí človek má, tým viac mu tento stres, nedostatok voľného času a možností venovať sa kognitívne stimulujúcim činnostiam ubližuje. To často vyústi do nedostatku alebo poruchy spánku rodičov.

Woman in White Long Sleeve Shirt Sitting on a Bed
Foto od
cottonbro studio na Pexels

Dôležité je však myslieť aj na finančnú stránku. Nie je žiadnym tajomstvom, že nový člen automaticky zvyšuje aj výdavky rodiny, znižuje príjem a prispieva k riziku finančných ťažkostí. V dôsledku toho môže finančné napätie ovplyvniť našu kognitívnu pohodu a schopnosť orientovať sa v každodennom živote.

Photo of Family Having Fun With Soccer Ball
Foto od
Gustavo Fring na Pexels

Hoci sa problémy s rodičovstvom spájajú najmä s matkami, postihuje aj otcov. Tento efekt sa totiž netýka len jedného pohlavia. Ako sa cítite v úlohe rodiča vy? Badáte na sebe, že oslabli vaše kognitívne funkcie?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.