Ako sa stať sebavedomým: Vyskúšajte tieto jednoduché kroky

989

Nízka sebadôvera môže mať vplyv na mnoho oblastí vášho života, zdravia, vzťahov a zamestnania. Je však možné ho zvýšiť tým, že budete riadiť radami z oblasti duševnej starostlivosti. Vyskúšajte postupy založené na kognitívno-behaviorálnej terapii

Rozpoznajte situácie, ktoré ovplyvňujú vašu sebaúctu

Premýšľajte o situáciách, ktoré vás môžu viesť k pocitu nízkeho sebavedomia.

Typickými faktormi môžu byť:

 • Pracovný alebo školský výstup
 • Kríza v práci alebo v osobnom živote
 • Konflikt so partnerom, blízkym priateľom, kolegom alebo inými dôležitými osobami
 • Zmena rolí alebo životných udalostí, ako napríklad stratou zamestnania alebo blízkeho človeka.
Zdroj: Pexels

Aké myšlienky máte pri týchto situáciách?

Aby ste mohli ovplyvniť svoje sebavedomie, je dôležité pochopiť a uvedomiť si, aké myšlienky a presvedčenia máte k týmto situáciám. Pozrite sa na to, ako sa rozprávate sami so sebou a spôsob, akým vnímate tieto udalosti.

Vaše myšlienky a presvedčenia môžu byť pozitívne, negatívne alebo neutrálne, ale dôležité je, aby boli založené na pravde a racionálnom uvažovaní. Skúmajte svoje presvedčenia a opýtajte sa sami seba, či sú správne a či by ste ich povedali priateľovi. Ak nie, nehovorte ich ani sebe.

Naše myšlienky a presvedčenia ovplyvňujú náš postoj a správanie voči situáciám a tým aj naše sebavedomie. Je dôležité vedieť, aké presvedčenia máme, a či sú založené na pravde, aby sme mohli ovplyvniť svoje sebavedomie.

Upravte svoje myšlienky a presvedčenia

Teraz nahraďte negatívne alebo nepravdivé myšlienky pozitívnymi, presnými myšlienkami. Vyskúšajte tieto stratégie:

 • Buďte k sebe láskaví a povzbudzujúci. Namiesto toho, aby ste si mysleli, že situácia nedopadne dobre, zamerajte sa na to pozitívne. Povedzte si: „Hoci je to ťažké, zvládnem to.“
 • Odpustite si. Každý robí chyby. Ale chyby nie sú trvalým odrazom vás ako človeka. Sú to momenty v čase. Povedzte si: „Urobil som chybu, ale to zo mňa nerobí zlého človeka.“
 • Zvážte, čo ste sa naučili. Ak to bola negatívna skúsenosť, aké zmeny môžete nabudúce urobiť, aby ste dosiahli pozitívnejší výsledok?
 • Povzbudzujte sa. Dajte si uznanie za pozitívne zmeny. Napríklad: „Moja prezentácia možno nebola dokonalá, ale moji kolegovia sa pýtali a zostali zaujatí. To znamená, že som splnil svoj cieľ.“

Tieto kroky sa na prvý pohľad môžu zdať nepríjemné. Cvičením to však bude jednoduchšie. Rozpoznanie myšlienok a presvedčení, ktoré ovplyvňujú nízku sebaúctu, vám umožní zmeniť spôsob, akým o nich premýšľate. To vám pomôže prijať vašu hodnotu ako človeka. Keď sa zvýši vaša sebaúcta, vaša sebadôvera a pocit pohody pravdepodobne stúpajú.

Zdroj: Pexels

Okrem týchto návrhov nezabudnite, že si zaslúžite osobitnú starostlivosť

Uistite sa, že:

 • Sa o seba staráte. Dodržiavajte zásady dobrého zdravia. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne väčšinu dní v týždni. Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Obmedzte sladkosti, nezdravé jedlo a nasýtené tuky.
 • Robíte veci, ktoré vás bavia. Začnite tým, že si vytvoríte zoznam vecí, ktoré radi robíte. Skúste každý deň urobiť niečo z tohto zoznamu.
 • Trávite čas s ľuďmi, ktorí vás robia šťastnými. Nestrácajte čas s ľuďmi, ktorí sa k vám nesprávajú dobre.
Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre