Nízka sebadôvera môže mať vplyv na mnoho oblastí vášho života, zdravia, vzťahov a zamestnania. Je však možné ho zvýšiť tým, že budete riadiť radami z oblasti duševnej starostlivosti. Vyskúšajte postupy založené na kognitívno-behaviorálnej terapii

Rozpoznajte situácie, ktoré ovplyvňujú vašu sebaúctu

Premýšľajte o situáciách, ktoré vás môžu viesť k pocitu nízkeho sebavedomia.

Typickými faktormi môžu byť:

 • Pracovný alebo školský výstup
 • Kríza v práci alebo v osobnom živote
 • Konflikt so partnerom, blízkym priateľom, kolegom alebo inými dôležitými osobami
 • Zmena rolí alebo životných udalostí, ako napríklad stratou zamestnania alebo blízkeho človeka.
Zdroj: Pexels

Aké myšlienky máte pri týchto situáciách?

Aby ste mohli ovplyvniť svoje sebavedomie, je dôležité pochopiť a uvedomiť si, aké myšlienky a presvedčenia máte k týmto situáciám. Pozrite sa na to, ako sa rozprávate sami so sebou a spôsob, akým vnímate tieto udalosti.

Vaše myšlienky a presvedčenia môžu byť pozitívne, negatívne alebo neutrálne, ale dôležité je, aby boli založené na pravde a racionálnom uvažovaní. Skúmajte svoje presvedčenia a opýtajte sa sami seba, či sú správne a či by ste ich povedali priateľovi. Ak nie, nehovorte ich ani sebe.

Naše myšlienky a presvedčenia ovplyvňujú náš postoj a správanie voči situáciám a tým aj naše sebavedomie. Je dôležité vedieť, aké presvedčenia máme, a či sú založené na pravde, aby sme mohli ovplyvniť svoje sebavedomie.

Upravte svoje myšlienky a presvedčenia

Teraz nahraďte negatívne alebo nepravdivé myšlienky pozitívnymi, presnými myšlienkami. Vyskúšajte tieto stratégie:

 • Buďte k sebe láskaví a povzbudzujúci. Namiesto toho, aby ste si mysleli, že situácia nedopadne dobre, zamerajte sa na to pozitívne. Povedzte si: „Hoci je to ťažké, zvládnem to.“
 • Odpustite si. Každý robí chyby. Ale chyby nie sú trvalým odrazom vás ako človeka. Sú to momenty v čase. Povedzte si: „Urobil som chybu, ale to zo mňa nerobí zlého človeka.“
 • Zvážte, čo ste sa naučili. Ak to bola negatívna skúsenosť, aké zmeny môžete nabudúce urobiť, aby ste dosiahli pozitívnejší výsledok?
 • Povzbudzujte sa. Dajte si uznanie za pozitívne zmeny. Napríklad: „Moja prezentácia možno nebola dokonalá, ale moji kolegovia sa pýtali a zostali zaujatí. To znamená, že som splnil svoj cieľ.“

Tieto kroky sa na prvý pohľad môžu zdať nepríjemné. Cvičením to však bude jednoduchšie. Rozpoznanie myšlienok a presvedčení, ktoré ovplyvňujú nízku sebaúctu, vám umožní zmeniť spôsob, akým o nich premýšľate. To vám pomôže prijať vašu hodnotu ako človeka. Keď sa zvýši vaša sebaúcta, vaša sebadôvera a pocit pohody pravdepodobne stúpajú.

Zdroj: Pexels

Okrem týchto návrhov nezabudnite, že si zaslúžite osobitnú starostlivosť

Uistite sa, že:

 • Sa o seba staráte. Dodržiavajte zásady dobrého zdravia. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne väčšinu dní v týždni. Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Obmedzte sladkosti, nezdravé jedlo a nasýtené tuky.
 • Robíte veci, ktoré vás bavia. Začnite tým, že si vytvoríte zoznam vecí, ktoré radi robíte. Skúste každý deň urobiť niečo z tohto zoznamu.
 • Trávite čas s ľuďmi, ktorí vás robia šťastnými. Nestrácajte čas s ľuďmi, ktorí sa k vám nesprávajú dobre.
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.