Máte príznaky zvýšeného krvného cukru? Prečítajte si ako znížiť hladinu cukru v krvi – niekedy sa to dá okamžite

3882

Nenápadný problém, avšak s nepríjemnými príznakmi. Vysokú hladinu cukru v krvi je možné riešiť inzulínom, tabletkami, ale aj vhodnou stravou. Viac o efektívnych spôsoboch znižovania hladiny cukru v krvi sa dozviete v tomto článku.

Cukor v krvi

Čo je hyperglykémia a prečo vzniká?

Aj keď sa hyperglykémia, teda vysoká hladina cukru v krvi týka najmä tehotných žien a ľudí trpiacich na diabetes, v niektorých prípadoch môže postihnúť i ľudí, ktorým cukrovka nikdy diagnostikovaná nebola. V tomto prípade ide skôr o metabolický problém, keď je hladina hormónu inzulín zodpovedného za udržiavania optimálnych hodnôt glukózy v krvi, o niečo nižšia akoby mala.

Zvýšená hladina cukru v krvi teda nemusí hneď znamenať, že máte cukrovku. Nič však netreba podceňovať. Bez ohľadu na príčinu vzniku tohto neželaného javu, vysokú hladinu cukru v krvi je potrebné riešiť, kým sa nerozvinie do ešte závažnejších problémov. Koniec koncov, najúčinnejšou liečbou je prevencia.

Optimálne hodnoty cukru v krvi

Hodnotu cukru v krvi, čiže glykémiu je možné určiť meraním z krvi. Výška optimálnych hodnôt pritom závisí aj od toho, či bola krv odobraná nalačno alebo náhodne. Pri glykémii nalačno, teda pri odbere krvi po ôsmych hodinách bez príjmu potravy, sa optimálne hodnoty pohybujú od 3,3 – 5,6 mmol/l. Ak je krv odobraná náhodne, teda počas dňa prihliadajúc na možný príjem potravy počas posledných 2 hodín, zistené údaje sú len orientačné. Pre presnejšie výsledky je potrebné dodržať aspoň dvojhodinový odstup od príjmu potravy. Vtedy sa hladina cukru v krvi považuje za normálnu pri hodnotách nižších ako 7,8 mmol/l.

meranie hladiny cukru v krvi

 

Príznaky zvýšenej hladiny cukru v krvi

Medzi príznaky hyperglykémie patrí najmä :

  • Zvýšený pocit smädu a suchosti v ústach
  • Fyzická vyčerpanosť
  • Častá potreba močenia
  • Bolesti brucha a nevysvetliteľné chudnutie
  • Opakované infekcie močových ciest
  • Rozmazané videnie

Vyskytuje sa tiež: červené sfarbenie kože, nadmerné potenie, zrýchlené dýchanie, nízky krvný tlak, nevoľnosť, zvracanie a nechutenstvo.

Okrem nepríjemných príznakov so sebou hyperglykémia prináša aj mnohé riziká, ktoré môžu mať pri zanedbaní liečby aj fatálne následky. Pacientovi s vysokou hladinou cukru v krvi hrozí dehydratácia, ktorá priamo súvisí tiež s nízkymi hodnotami sodíka a kália. Metabolické poruchy môžu viesť k zlyhávaniu obličiek, kedy je nevyhnutné podstúpiť dialýzu. Úplné zlyhanie obličiek vedie k smrti pacienta.

Prirodzené spôsoby znižovania cukru v krvi

Ak si chcete znížiť cukor v krvi, nie vždy treba siahnuť hneď po liekoch alebo výživových doplnkoch. Rovnako účinné môžu byť aj vhodné zvolené bylinky alebo potraviny, ale aj celkovo zdravý životný štýl.

Pravidelné cvičenie vám okrem optimálnej telesnej hmotnosti zaručí aj zvýšenú citlivosť tela na inzulín, čo znamená že bunky budú schopné lepšie využiť cukor v krvi. Nezabúdajte na pravidelný spánok a snažte sa eliminovať stres, počas ktorého sa vylučujú hormóny zodpovedné práve za zvyšovanie hladiny cukru v krvi. Aj keď sa samotným stresujúcim situáciám možno nevyhnete, cvičenie, relax a meditácia vám pomôžu znížiť stres a jeho negatívny dopad na organizmus.

Tabletky na udržanie hladiny cukru v krvi

Ak hľadáte voľnopredajné lieky / tabletky na udržanie optimálnej hladiny cukru v krvi tak Diaben od Advance Nutraceutics je dlhodobo populárny a obľúbený prípravok.  Podľa mnohých ide o najlepšie kapsule vôbec. Ide o čisto prírodný výživový doplnok so skvelými hodnoteniami.

 

 

Potraviny na zníženie cukru v krvi

Na hladinu cukru v krvi má výrazný vplyv aj strava, ktorú konzumujete. Nezdravé sacharidy by mali byť nahradené vlákninou a potravinami s nízkym glykemickým indexom.

Dôležitú úlohu zohráva aj pitný režim. Pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť udržať hladinu cukru v krvi v priaznivých hodnotách, zabraňuje dehydratácií a pomáha obličkám vyplavovať prebytočný cukor.

Koncentráciu cukru v krvi ovplyvňujú aj niektoré druhy potravín, ktoré možno pravidelne konzumujete, no o ich priaznivých účinkoch ste nemali ani potuchy. Medzi takéto potraviny patrí najmä kyslá kapusta, brokolica, tekvica a tekvicové semienka, kel, avokádo, fazuľa, šošovica, chia semienka, orechy, ovos, morské plody, kefír, jogurt, vajcia, citrusové ovocie a jablká.

Rastliny a bylinky na zníženie cukru v krvi

Hladinu glukózy v krvi je možné znížiť aj prírodnou cestou. Medzi účinné rastliny patrí najmä ľubovník bodkovaný, koreň púpavy lekárskej, pestrec mariánsky, žerucha a ženšen. Nápomocné sú tiež rôzne koreniny, ako kurkuma, kari, škorica, bazalka, klinčeky, či bobkový list.

Tabletky na zníženie cukru v krvi

Ako podporná liečba pri vysokej hladine cukru v krvi sa využívajú rôzne výživové doplnky, ktoré vám pomôžu dostať cukor pod kontrolu rýchlejšie a efektívnejšie.

Ak sa vám nepodarí znížiť cukor v krvi zmenou stravy, zdravým životným štýlom ani výživovými doplnkami, poslednou možnosťou je odborná liečba, ktorá zahŕňa lieky na predpis, tzv. antidiabetiká, v kombinácii s prísnymi režimovými opatreniami, ktoré musí pacient dodržiavať.

Ako okamžite znížiť hladinu cukru v krvi

Spôsob, akým budete konať, v prípade, že potrebujete okamžite znížiť hladinu cukru v krvi, závisí od závažnosti hyperglykémie, ktorou trpíte. Cukrovkári, ktorým bol na tento účel predpísaný inzulín, ho pravdepodobne v takomto prípade ihneď použijú.

V menej závažnejších prípadoch, ak si nedávate inzulín, môže byť aj cvičenie veľmi efektívnym spôsobom k zníženiu vysokej hladiny cukru v krvi. Stačí pritom aj 15 minútová chôdza a váš cukor sa dostane do normálnu. Okrem pohybu pomôže aj obyčajná voda. Je dôležité zostať hydratovaný, o to viac ak váš cukor v krvi nekontrolovateľne stúpa.

Vysoká hladina cukru v krvi v tehotenstve

Gestačný diabetes vzniká keď žena počas tehotenstva vykazuje vysokú hladinu cukru v krvi. Typicky sa vyvíja medzi 24 až 28 týždňom tehotenstva a ak sa adekvátne nelieči, zvyšuje sa riziko komplikácií počas tehotenstva a pôrodu a tiež riziko, že sa aj u dieťaťa rozvinie cukrovka.

Gestačnú cukrovku je možné kontrolovať najmä vyváženou stravou a cvičením. Vo všeobecnosti sa odporúča konzumovať menej cukrov a rafinovaných sacharidov, ktoré sú obsiahnuté najmä v bielom pečive, bielej ryži a cestovinách. Naopak, pridajte do stravy viac vlákniny a venujte dostatok času zdravému pohybu, ktorým môže byť napríklad chôdza, plávanie, joga a iné menej záťažové cvičenia.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre