Niekoľko jednoduchých tipov, ako zvládnuť stresové situácie

732

Možno vás to prekvapí, ale biologický stres nie je až taký starý objav. Práve naopak, až v neskorých päťdesiatych rokoch ho prvýkrát identifikoval endokrinológ Hans Selye.
Symptómy, samozrejme, existovali už dávno predtým, jeho objav však viedol k novým výskumom, ktoré pomohli už miliónom ľudí. Toto je 10 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť stresu.

1. Počúvajte hudbu

Ak cítite, že je toho na vás už veľa, pokúste sa zastaviť a pustiť si relaxačnú hudbu. Pokojné tóny majú pozitívne efekty na telo a mozog, môžu znížiť krvný tlak, znížiť kortizol a hormóny spojené so stresom.
Odporúčame výborného čelistu Yo-Yo Ma a jeho piesne od Bacha. Ak však klasická hudba nie je vaša šálka kávy, pustite si zvuky oceánu alebo prírody. Môže to znieť ako klišé, no majú rovnaký efekt ako klasická hudba.

Max Pixel

2. Vyrozprávajte sa kamarátovi

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť stresu, je zavolať priateľovi a vyrozprávať sa. Dobré vzťahy s milovanými a priateľmi sú kľúčom k zdravému životu.
V stresových situáciách zohrávajú dôležitú úlohu – upokojujúci hlas vám pomôže vidieť veci z inej perspektívy.

Pxfuel

3. Porozprávajte sa sami so sebou

Niekedy nemôžete zavolať priateľovi. Vtedy, ak sa chcete vyrozprávať, vám nezostáva nič iné, len prebrať to sám so sebou.
Netrápte sa tým, že by ste vyzerali ako blázon – prosto si povedzte, prečo ste v strese, čo musíte urobiť a hlavne, že všetko bude v poriadku.

Pxhere

4. Jedzte rozumne

Stres a strava idú ruka v ruke. Keď cítime, že je toho na nás už priveľa, väčšinou siahneme po cukroch, tučných jedlách a úplne zabúdame na poriadne jedlá.
Snažte sa vyhýbať sladkostiam a naplánujte si jedálniček dopredu. Ovocie a zelenina sú vždy dobrou voľbou a ryby s vysokým obsahom omega 3 preukázateľne znižujú stres.

Marco Verch / Flickr

5. Vysmejte to

Smiech uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. Dokáže oklamať vašu myseľ a ihneď vás rozveseliť.

Pxfuel

6. Pite čaj

Zelený čaj má viac ako o polovicu menej kofeínu než káva a obsahuje antioxidanty, ktoré majú upokojujúce účinky na nervový systém.

Mareefe / Pxhere

7. Cvičte (aj keď len minútu)

Cvičenie nemusí znamenať dvíhanie ťažkých váh v posilňovni alebo tréning na maratón. Krátka prechádzka okolo kancelárie alebo krátky strečing vás dokážu upokojiť v stresovej situácii.

Nenad Stojkovic / Flickr

8. Lepšie spite

Je všeobecne známe, že stres spôsobuje nespavosť. Platí to však aj naopak – nedostatok spánku môže viesť k vyššej hladine stresu.
Ubezpečte sa, že máte dostatok spánku (7 – 8 hodín). Skúste skôr vypnúť televíziu, stlmiť svetlá a pred spaním už len relaxujte. Toto je jeden z najefektívnejších tipov v tomto zozname.

Pxhere

9. Dychové cvičenia

“Zhlboka dýchajte” sa môže zdať ako klišé, no v stresových situáciách to naozaj pomáha. Budhisti už celé storočia využívajú dýchanie počas meditácie.
Jednoduché cvičenie: 3 – 5 minút seďte na stoličke s nohami položenými na zemi a rukami na kolenách. Pomaly a zhlboka dýchajte, sústreďte sa na to, ako sa vám pri nádychu rozťahujú pľúca.
Zatiaľ čo plytké dýchanie spôsobuje a podporuje stres, hlboké dýchanie okysličuje krv a pomáha vyčistiť myseľ.

Vacayou

10. Vzdelávajte sa v tejto oblasti

Stres je vec, ktorej sa nedá vyhnúť, to však neznamená, že si naň máte zvyknúť a ignorovať ho. Veľa “zanedbaného” stresu môže spôsobiť psychické problémy.
Dobrou správou je, že sa dá naučiť s ním pracovať. S trochou trpezlivosti a účinnými krokmi ho viete znížiť – či už ide o stres z práce alebo zo súkromia.

Piqsels

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre