Ako zvuky ovplyvňujú naše emócie: účinky smiechu, šepotu a ohňostrojov na našu myseľ

74

Zvuky môžu v našom tele a mysli vyvolať špecifické emócie. Detský smiech môže vyvolať radosť a štekot psa strach. Niektorí ľudia idú ešte ďalej a používajú zvuky na ovplyvňovanie vlastných emócií – alebo na manipuláciu s emóciami iných ľudí. Na YouTube môžete nájsť rôzny obsah s názvom „ASMR“. ASMR je komplikovaný emocionálny stav, ktorý niektorí ľudia zažívajú, keď počujú špecifické spúšťače. A všimnite si, že používajú takmer všetky možné zvuky. Niektoré z nich na vás môžu mať prekvapivý účinok, zatiaľ čo iné nemusia mať žiadny vplyv. Tu je niekoľko zvukov, ktoré ľudia využívajú na ovplyvnenie pocitov.

Trochu smiechu

Počuli ste už niekedy o smiechu v pozadí? Bez neho by Seinfeld nebol ani zďaleka taký vtipný. V televíznych reláciách sa často púšťajú zvuky smiechu, keď na pľaci nie je žiadne živé publikum, aby sa diváci v správnom čase začali smiať. Smiech je neverbálny emocionálny prejav a zvuky, ktoré vydávame pri intenzívnych emóciách, sa podobajú skôr na volanie zvierat ako na ľudskú reč. Vytvárame ich priamym spôsobom (na rozdiel od reči) a reguluje ich evolučne „starší“ mozgový systém, ktorý má na starosti aj vokalizáciu u iných cicavcov. Ako neverbálny prejav sa smiech bežne spája s emocionálnymi reakciami. Je ťažké nesmiať sa, keď sa smeje niekto iný. Mozog môže obsahovať „zrkadlové neuróny“, ktoré sú aktívne, keď vykonávate nejakú úlohu a zároveň sledujete, ako ju vykonáva niekto iný. Zrkadlové neuróny sa však netýkajú len smiechu – keď napríklad počujeme niekoho rozprávať a zároveň plakať, je ťažké necítiť ľútosť.

selective focus photography of child laughing
Autor tejto fotografie je S&B Vonlanthen

Len šepot

Možno sa vám šepot zdá ako zvláštna voľba pre zvuk, ktorý môže ovplyvniť emócie. A nemýlite sa. Ale verte tomu alebo nie, niektorí ľudia považujú šepot za upokojujúci zvuk. Poskytuje jemné ticho únik pred hlukom reálneho a virtuálneho sveta? Alebo to môže byť len dôverne známy hlas niekoho iného? Bez ohľadu na dôvod je zvuk niekoho šepotu najrozšírenejším spúšťačom ASMR. Niektorí tvrdia, že šepot má porovnateľný účinok ako počúvanie relaxačnej hudby alebo prírodných zvukov, ako je tečúca voda alebo vlny na pláži. Mnoho ľudí stále pochybuje o účinnosti a pravosti šepkania a ASMR vo všeobecnosti. Napriek tomu sa používa na liečbu nespavosti a úzkosti.

woman in white long sleeve shirt kissing girl in white long sleeve shirt
Autor tejto fotografie je saeed karimi

Babička, si to ty?

Možno to znie banálne, ale počúvanie hlasov vašej rodiny môže výrazne ovplyvniť vaše duševné zdravie. Ak ste už dlho nepočuli niečí hlas, môže to vo vás niečo podnietiť – dobré alebo zlé. Keď si vypočujete nahrávku hlasu svojej starej mamy, ktorá zomrela minulý rok, vaša emocionálna reakcia môže prameniť zo spomienky na pocit jej objatia alebo chuť jej čokoládových sušienok. Na druhej strane, hlasová správa od vašej bláznivej sestry vás môže poslať do emocionálnej špirály. Tieto zvuky môžu byť nahrané, ale môžu byť aj niečím, čo zažijete osobne. Uspokojenie z ASMR môžete získať tak, že budete tráviť viac času so svojou rodinou a vytvoríte si nezabudnuteľné momenty, na ktorých sa budete smiať a ktoré si budete pamätať do konca života. Aj spomienka na ich hlas môže byť upokojujúca. Môže vám pomôcť viac sa uvoľniť počas ťažkých chvíľ.

a group of women sitting next to each other on a couch
Autor tejto fotografie je Kadyn Pierce

Ohňostroj

Nemožno poprieť, že milujeme ohňostroje. Eufória z počúvania výbuchov ohňostrojov v skutočnosti pramení z toho, že nás desia. Ohňostroje spôsobujú aktiváciu amygdaly, malej guľôčky nervov v mozgu, ktorá vníma strach. Spúšťa to prudké uvoľňovanie dopamínu, neurotransmitera, ktorý reguluje potešenie. Ako je teda možné, že niečo, čoho sa bojíme, je pre nás príjemné? Strach vyvolaný ohňostrojom je regulovaný, na rozdiel od zvukov s nekontrolovanou alebo neočakávanou úrovňou hlasitosti. Nie každý však tento zvuk miluje. Ohňostroje môžu byť pre ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou náročné a sťažujú zaspávanie alebo udržanie sa v spánku, najmä ak vyvolávajú úzkosť, ktorá trvá dlhší čas. Kvôli nedostatku spánku vyvolaného ohňostrojom môžete po prebudení pociťovať napätie, obavy alebo hnev.

green, red, and white fireworks on sky at nighttime
Autor tejto fotografie je Ray Hennessy

Ružový šum

Ružový šum funguje rovnako ako biely šum v tom zmysle, že filtruje rušivé zvuky, aby ste mohli spať. Rozdiel je v tom, že ružový šum má hlbšie zvuky a nižšie zvukové vlny, takže je o niečo priateľskejší a upokojujúci. Biely šum, ako napríklad ventilátor alebo vysávač, môže byť hlasný a vysokofrekvenčný. Ružový šum využíva nepretržitú frekvenciu alebo výšku tónu, ako je to pri nepretržitom daždi, šumení vetra v korunách stromov alebo vlnách na pláži. Vytvára rovnomernejší, vyváženejší zvuk. Dodatočná hĺbka a nižšie vlny filtrujú vyššie zvuky. Výsledkom je, že počujete zvuky s nižšou frekvenciou, ktoré sú upokojujúcejšie. Ružový šum, podobne ako biely šum, nebude fungovať pre každého. Nebudete vedieť, či vám ružový šum pomôže, kým ho nevyskúšate.

grayscale photography of raindrops
Autor tejto fotografie je reza shayestehpour

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre