Aktuálne: český vlakový dopravca chystá prelomovú spoluprácu s firmou Elona Muska. Ako sa zapojí SpaceX do prevádzky českých vlakov ?

77

České dráhy sa nezastavujú v modernizácii svojich služieb a najnovšie sa zameriavajú na zlepšenie pripojenia na internet. Ako odhalil web Zdopravy.cz a zive.cz, siahli po technológii známej nadnárodnej firmy SpaceX a plánujú otestovať jej satelitné internetové pripojenie Starlink. Čo tento krok znamená pre cestujúcich a pre dopravcu samotného?

Elon Musk
Autor fotografie je jurvetson

Zlepšenie pripojenia v nedostatočne pokrytých oblastiach

České dráhy už poskytujú Wi-Fi v mnohých vlakoch, ale stretávajú sa s výzvou v podobe dostupnosti a kvality signálu, najmä mimo hlavných železničných koridorov.

  • Modernizácia palubného internetu: Už viac ako 400 vlakových súprav spoločnosti České dráhy ponúka Wi-Fi, pričom blížia sa aj výrazné inovácie smerujúce k rýchlejšiemu Wi-Fi 5G sieťam.
  • Partnerstvo s mobilnými operátormi: Doteraz boli České dráhy závislé na zmluvách s operátormi ako O2 a T-Mobile, čo viedlo k neúplnému pokrytiu a nie ideálnym rýchlostiam.
  • Vesmírny internet ako riešenie: Spolupráca so SpaceX by mohla byť kľúčová v regiónoch, kde mobilný signál chýba alebo je nedostatočný, avšak vstup do tunelov takto nezabezpečí.

 

Starlink ako inovačný krok do budúcnosti

SpaceX nie je iba o vývoji rakiet a misií do vesmíru. Spoločnosť ponúka technológiu, ktorá sa už osvedčila v terénnej, leteckej či námornej doprave. České dráhy majú záujem stať sa súčasťou tohto moderného trendu.

  • Medzinárodné skúsenosti: Americký dopravca Brightline už Starlink využíva, čo poslúžilo ako inšpirácia pre České dráhy.
  • Testovanie v praxi: Pred zavedením do prevádzky sa chcú presvedčiť o spoľahlivosti tejto služby, zvlášť pri vysokých rýchlostiach aj za nepriaznivého počasia.
  • Pripravené technológie: Fázové antény by mali zabezpečiť robustné a stabilné pripojenie pre cestujúcich.

Jednou z výhod Starlinku je aj jasná cenová politika, ktorú SpaceX otvorene komunikuje.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre