Al Capone – Mafiánsky boss, ktorého by ste naštvať nechceli…

9655

Al Capone. Meno, pri ktorom Vám prejde mráz po chrbte a v hĺbke duši pocítite dávku rešpektu. Pre mnohých je vzorom, ale pre každého je pánom. Zločiny dokázal skrývať a aj keď sa mu niektoré stali osudnými, nikto mu ich nemohol dokázať. Žiadne dôkazy, žiadne stopy. Všetci však vedeli, kto je páchateľom…

Detstvo

Alphonse Gabriel Capone sa narodil 17. januára 1899 americkým prisťahovalcom talianskeho pôvodu. Javil sa ako sľubný študent, ale v jeho katolíckej škole mal výrazný problém s pravidlami. Keď mal 14 rokov, bol zo školy vyhodený z dôvodu fyzického útoku na istú učiteľku. Začal pracovať na nestálych miestach, ako v cukrárni, alebo v bowlingovej hale. V roku 1920 si ho všimol gangster Johnny Torrio a urobil ho súčasťou gangu „Chicago Outfit“, ktorý sa venoval hlavne prostitúcii, obchodom s drogami a podobným.

Rodina

Krátko po nižšie opísanom útoku Capone stretol Mary Coughlin. Po niekoľkých mesiacoch randenia, Mary otehotnela. Tri týždne po narodení ich jediného syna Alberta Francisa (prezývaný „Sonny“) sa vzali. Capone sa svoju rodinu vždy snažil chrániť a nikdy do nej „nemiešal“ pracovné záležitosti. Čo však Capone nevedel, že od istej prostitútky, ktorú stretol ešte pred Mary, dostal Syfilis. Táto pohlavná choroba však ovplyvňovala jeho život až do smrti.

Al Capone photo
Foto: Ninian Reid

(Zlo)činy

Ako 18 ročný pracoval v istom hoteli ako barman. V jeden deň, pri bare sedeli istý muž a žena. Po istej chvíli podišiel Capone k žene a začal jej „skladať kompliment“. Zistilo sa, že muž ktorý tam s ňou sedel, boj jej brat a chcel brániť jej česť. Odstrčil Caponeho a vytiahol nôž. Trikrát porezal Caponeho do tváre, z čoho mu ustali jazvy. Vďaka tomuto činu Caponeho začali prezývať „Scarface“.

V roku 1920 sa Capone presťahoval do Chicaga, kde „pracoval“ pod vedením Johnna Torria. V roku 1923 sa ich pôsobisko premiestnilo na predmestie zvané „Cicero“. Capone tu postavil mnohé kluby, herne a bordely. Netrvalo dlho a Capone si toto predmestie „získal“. Stalo sa tak ešte predtým, ako mu Torrio celú spoločnosť odovzdal.

Al Capone photo
Foto: bradleygee

Po vražde istého Torriovho a Caponeho spolupracovníka, ktorý sa preukázal ako nespoľahnuteľný, ich začal prenasledovať dobrý priateľ obete. Capone musel zmeniť svoj život a tak si najal osobných strážcov, zmenil aj iné bezpečnostné opatrenia a začal sa voziť v nepriestrelnom aute. Narozdiel od neho, Torrio svoj život nijak nezmenil, čo sa ukázalo ako chyba. 12. januára 1925 bol brutálne napadnutý pred svojim domom a bol skoro zavraždený. Po tomto incidente odovzdal spoločnosť Caponemu a ukončil svoju „prácu“.

26-ročný Al Capone bol zodpovedný za obrovskú zločineckú organizáciu. Netrvalo dlho a preslávil sa v Chicagu a neskôr po celom svete. Podriadenosť si umocňoval vysokým prepitným, odovzdávaním teplého oblečenie a uhlia na kúrenie počas studených zím ľuďom v núdzi a dokonca počas Veľkej hospodárskej krízy vytvoril prvé polievkové kuchyne. Existujú príbehy, ktoré rozprávajú o tom, že Capone pomáhal aj osobne. Keď sa dopočul, že nejaká žena zvažuje obrátenie na prostitúciu, lebo nemohla uživiť deti, rád jej pomohol. Pre priemerných ľudí sa stal Al Capone moderným Robinom Hoodom.

Al Capone photo
Foto: mr.paille

Kde sa skrýva pravda? Capone bol aj chladnokrvným vrahom. Zabil niekoľko desiatok obetí a nariadil zabitie ďalších stoviek ľudí. Tu sú dva príklady:

Jar 1929 – Capone sa dozvedel, že traja z jeho spolupracovníkov sa ho chystajú zradiť. Pozval ich preto na obrovský banket, kde ich nechal sa dosýta najesť. Následne ich Caponeho osobní strážcovia priviazali k stoličkám a Capone ich osobne začal biť baseballovou pálkou. Aby toho nebolo málo, zradcovia boli popravení strelou do hlavy.

14. február 1929 (Valentínsky masaker) – Povráva sa, že práve Capone si objednal svojho stúpenca Jack McGurna, ktorý mal zabiť jeho nepriateľa Georgea Morana. Vražda by bola úspešná, ak by Moran nemaškal. Namiesto neho bolo však zabitých 7 jeho najlepších mužov.

Väzenie

Aj napriek všetkým jeho činom, až prezident Herbert Hoover osobne nariadil jeho zatknutie. Vláda sa snažila zbierať dôkazy o jeho nezákonnej činnosti, ale nakoniec bol obvinený „len“ z daňových únikov. Odsedieť si mal 11 rokov a zaplatiť dokopy 80,000 dolárov. Aj keď si Capone myslel, že môže podplatiť porotu a tým sa vyhnúť obvineniam, poputoval do väzenia. V tomto čase mal len 32 rokov.

Stal sa jedným z prvých väzňov v krutej väznici Alcatraz. Bolo mnoho ľudí, ktorí sa ho tam pokúsili zabiť. Práve tu sa však začali prejavovať následky dlhodobého neliečeného syfilisu. 6. januára 1939 bol Capone prevezený do nemocnice a o pár mesiacov neskôr bol preložený do istej väznici v Pensylvánii. 16. novembra 1939 bol jeho trest zrušený.

Al Capone photo
Foto: Recuerdos de Pandora

Jeho choroba bola ďalej neliečiteľná. Niekoľko rokov strávil na svojom panstve v Miami, pri čom sa jeho zdravie neustále zhoršovalo. 25. januára 1947 (48 rokov) tu zomrel na zastavenie srdca. Takto skončil boss bossov, ktorému sa len málokto vyrovná…

zdroje: thought , wiki , thefamouspeople

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.