Alternatívne životné štýly a jedinečné záujmy. Vzostup subkultúr, ktoré sú populárnejšie, než si myslíte

231

Popkultúra sa za posledné desaťročie natoľko rozdrobila, že myšlienka monokultúry sa dnes zdá byť minulosťou. Iste, stále tu máme obrovské megahity ako Marvel Cinematic Universe, ktoré majú svojich fanúšikov všade. Ale internet väčšinou umožnil ľuďom nájsť si svoje vlastné záujmy. A to má za následok aj to, že niektoré veci, ktoré boli kedysi výklenkové, sú oveľa populárnejšie, než by ste si mysleli…

Zberatelia VHS

Všetci vieme, že nostalgia môže byť silná vec. Je to jeden z dôvodov, prečo vinylové platne zažívajú v 21. storočí také znovuzrodenie. A iste, zatiaľ čo v ich prípade by ste mohli tvrdiť, že starší štýl nahrávania vytvára oveľa teplejší a príťažlivejší zvuk, v prípade VHS je ťažké použiť rovnaký argument. Koniec koncov, ak ste v určitom veku, potom si pravdepodobne pamätáte zrnitú kvalitu filmov, ktoré ste často našli v miestnej videopožičovni, kvalitu, ktorá sa jednoducho nedá porovnať s ostrým 4K Blu-Ray. A to ani neberieme do úvahy skutočnosť, že ste museli VHS fyzicky pretáčať, kedykoľvek ste sa chceli vrátiť na začiatok. Niektorým to však zjavne nevadí, pretože zberateľstvo VHS dosiahlo v posledných rokoch úplne nové rozmery. V niektorých prípadoch sa vysokokvalitné kópie vzácnych videí vydražili za 10 000 dolárov. Takže ak ste boli v 80. rokoch jedným z tých detí, ktoré milovali horory, alebo ste mali v 90. rokoch poklad VHS s filmami od Disneyho, teraz je možno ten správny čas na ich speňaženie.

Autor fotografie je Chris Lawton

Juggalos

Mnohé kapely majú oddaných fanúšikov. Avšak úroveň oddanosti, s akou fanúšikovia Insane Clown Posse prejavujú svoju lásku ku skupine, je na úplne inej úrovni. A to preto, že byť Juggalo nie je pre zúčastnených fandovstvo. Nie, je to životný štýl, ktorý zahŕňa pitie len určitých nápojov, ako je napríklad Faygo, nosenie značkového oblečenia autorizovaného skupinou a, samozrejme, pomaľovanie tváre plným klaunským mejkapom. Potom, keď to všetko urobíte, ste pripravení zúčastniť sa na jednom z každoročných podujatí Gathering of the Juggalos, čo sú hudobné festivaly organizované ICP. Dokonca sa na nich objavili a prejavili im svoju lásku veľké hviezdy ako Busta Rhymes a Ice Cube. Ak sa tam však vyberiete, dajte si pozor, pretože ak nebudete ukazovať správne znaky gangu alebo správne reagovať na výzvu „whoop whoop“, môžete sa stať obeťou jedného zo zriedkavých násilných gangov Juggalo. Áno, z času na čas sú známi tým, že sa dostanú do fyzickej potýčky so svojimi pacifistickejšími a na komunitnej práci založenými kolegami. Takže buďte opatrní.

Zdroj: Blink O’fanaye/Flickr

Fetišisti nôh

Žiadne hanbenie sa za úchylky. Každý má niečo, čo ho baví, a pokiaľ je to legálne a dobrovoľné, nie je na tom nič zlé. Napriek tomu je na prvý pohľad stále trochu záhadné, prečo si foot fetišizmus získal takú veľkú obľubu po celom svete. Iste, existuje veľa iných fetišov. Napriek tomu len máloktorý z nich má webový archív, ktorý by sa plne venoval kategorizácii a hodnoteniu chodidiel celebrít z celého sveta. A ak sa začítate do komentárov akéhokoľvek videa, kde sú odhalené ženské nohy, pravdepodobne nájdete niekoho, kto hovorí o tom, aké sú atraktívne alebo neatraktívne. Dokonca aj niektoré celebrity sú zrejme fetišistami na nohy. Presne tak, o tejto téme v rozhovoroch hovorili mená ako Idris Elba, Pharrell Williams a Quentin Tarantino. Je to teda väčší mainstream, než by ste si mysleli.

Autor fotografie je Rune Enstad

Plochozemci

Je ľahké vysmievať sa plochozemcom za ich odľahlé názory. Ale v duchu neodsudzovania sa pokúsme zistiť, prečo sa toto hnutie stalo takým populárnym. Môže to byť tým, že títo ľudia sú znechutení svetom a hľadajú odpoveď, ktorá by im pomohla pochopiť zmysel vecí? Iste, posledných pár rokov nás všetkých naučilo, že králičia nora konšpiračných teórií môže byť nebezpečná. Ale plochá zem sama o sebe nie je na škodu. Nie, sami o sebe sú len pomerne rýchlo rastúcou komunitou ľudí, ktorí sa združujú online, aby sa podelili o svoje názory na to, prečo sa Koperník a Galileo mýlili. A to viedlo k plnohodnotným zhromaždeniam, kde sa ľudia, ktorí veria v plochosť zemegule, môžu stretnúť osobne. Dosiahlo to už taký stupeň, že niektoré celebrity, ako napríklad basketbalista Kyrie Irving a raper B.o.B., verejne vyjadrili svoje podozrenie, či je prijatý model vecí správny, alebo nie.

Autor fotografie je Elena Mozhvilo

Súťažné šteklenie

Súťažné šteklenie je niečo, čo všetci dobre poznáme. Či už sme ho použili, aby sme rozosmiali dieťa, poškádlili blízkeho človeka, alebo sa sami nechali nemilosrdne štekliť počas hravej bitky, každý z nás ho nepochybne niekedy zažil. No zatiaľ čo väčšina ľudí ho pociťuje ako trochu nepríjemný zážitok, iní si ho veľmi užívajú. A to až do takej miery, že v posledných rokoch sa súťažné šteklenie stalo novým alternatívnym športom. Ako už názov napovedá, súperi sa navzájom šteklia, pričom cieľom je vydržať čo najdlhšie, kým sa vzdajú. Nanešťastie sa však okolo tohto začínajúceho hnutia objavila aj istá miera kontroverzie, keďže niektorí ho obviňujú z toho, že umožňuje veľké šikanovanie.

Autor fotografie je Gabe Pierce

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre