Ambivert Vs. Omnivert: Kľúčové vlastnosti a rozdiely

933

Stáva sa vám, že keď sa rozhodnete spraviť MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) test osobnosti, zakaždým vám vychádza iný výsledok? Je to rovnaké aj v prípade, keď vyskúšate rôzne webové stránky? Výsledky sa líšia. A aj keď sa niektoré znaky zhodujú s vašimi, nie ste to tak úplne vy. Nie ste vôbec, až takou výnimkou, ako by ste si mysleli. Nie ste ani úplný extrovert ani introvert. Ste jednoducho niekde medzi. Ak ste ešte nepočuli o ambivertovi a omnivertovi, prinášame vám prehľad o týchto osobnostiach. Možno sa práve v nich nájdete a rozlúštite tak záhadu svojej osobnosti.

Ambivert Vs. Omnivert: Kľúčové vlastnosti

Psychológ Carl Jung postavil svoj MBTI test osobnosti na tom, že ľudia prežívajú svoj život v štyroch kategóriách: 1. introverzia a extraverzia, 2. vnímanie a intuícia, 3. myslenie a cítenie a 4. posudzovanie a vnímanie. My sa v našom článku budeme zaoberať iba prvou kategóriou. Základný rozdiel medzi introvertom a extrovertom určite všetci poznáme. Čo však nastáva, keď nám nesedí úplne ani jedna z týchto kategórií, objasníme vysvetlením toho, kto je to omnivert a kto je ambivert.

Ambiverti

Koncept toho, že ľudia sú introverti a extroverti, je nám dôverne známy. Nikto z náš však nie je 100% jedno alebo druhé. Väčšina ľudí patrí do skupiny ambivertov – ktorí sa nachádzajú niekde medzi týmito dvoma extrémami a tieto módy dokáže ambivert vybalansovať, pokiaľ je to potrebné.

Ambiverzia existuje niekde medzi introverziou a extroverziou

3 50
Zdroj:canva

Keď ste vždy cítili, že ste niekde medzi, odpoveď je jasná. Ste ambivert. V podstate sa správate aj ako introvert aj ako extrovert a záleží od spoločenskej situácie, v ktorej sa práve nachádzate.

Prispôsobuje sa okolnostiam

Záleží presne na tom, ako sa cítite a svojimi pocitmi sa viete prispôsobiť akejkoľvek situácií a rýchlo a bez problémov viete nájsť rovnováhu medzi introverziou a extroverziou. Vaša osobnosť tak reaguje na okolnosti a vaše správanie sa mení podľa toho, čo práve potrebujete. Tento dokonalý spôsob robí z ambientov skvelých učiteľov, diplomatov, hercov či obchodníkov. Ambienti majú aj vycebrené spoločenské vlastnosti.

Vyznačuje sa emocionálnou stabilitou

4 34
Vyznačuje sa emocionálnou stabilitou

Tým, že ambivert dokáže nájsť perfektný balans a prispôsobiť sa okolnostiam, je považovaný za veľmi vyspelého a organizovaného. Dokáže vybalansovať aj svoje emócie, v podstate v každej situácii sa vedia zachovať správne a preto sú aj veľmi obľúbení.

Pre ambivertov je jednoduché prepínať z jedného módu do druhého

Viete využiť oba módy vo svoj prospech a viete z nich vyťažiť to najlepšie. Intuitívne viete kedy hovoriť a kedy zase počúvať. Čo je pre väčšinu ľudí veľmi imponujúce. Ste veľmi dobrým poslucháčom ale viete so sebou strhnúť všetkých, keď napríklad rozprávate na verejnej akcii.

Vedia veľmi rýchlo dobiť baterky

5 39
Zdroj: canva

Introverti aj extroverti majú svoje špecifiká v tom, čo ich najviac vyčerpáva a ako si potom následne dobíjajú energiu. Tým, že ambiverti majú vybalansované takmer všetko, ich dobíjanie energie je v celku jednoduché. Stačí im poriadny a dobrý spánok a sú úplne ako znovuzrodení.

Schopnosť prispôsobiť sa skupine

Nemajú vôbec žiadny problém s akoukoľvek sociálnou skupinou. Vďaka ich dokonalej schopnosti prispôsobiť sa veľmi rýchlo sa tak pri nich cítia veľmi dobre. Nepozerajú sa iných ľudí skrz prsty. Prispôsobia sa aj nálade aj správaniu ľudí okolo nich.

Omniverti

Omniverti nie sú takí bežní ako ambiverti, ale sú medzi nami. Najpresnejší opis je to, že sú samotári, ktorí žijú na hrane. Ľudí okolo seba prekvapia tým, že sa raz cítia ako introverti a raz ako extroverti.

Omniverti sa správajú buď ako extrémni introverti alebo extrémni extroverti

Nie sú medzi, ako je ambivert. Ich konkrétne správanie je prudko situačné a buď sú jedno alebo druhé. Jeden deň môže byť omnivert totálny spoločenský introvert a na druhý je zase stredobodom pozornosti.

Ich správanie záleží od ich nálady

6 28
Zdroj: canva

Keď sú v nepríjemnej situácii, majú problém sa jej prispôsobiť. Je to. Taký život paradoxov. Keď sa cítia zle, potrebujú byť sami. Keď je smutný , potrebuje zase spoločnosť ľudí.

Sú náchylní na zmeny nálad

Tým, že raz podliehajú jednému typu osobnosti a raz druhému, sú tak náchylní aj zmene nálad. Pre ľudí, ktorí nevedia ako omnivert funguje, môžu tieto zmeny nálad vyzerať sú emočne nestabilní. Je to jedna z najväčších výziev na tom byť omnivert.

Nedokážu prepínať medzi módmi dobrovoľne

7 27
Zdroj: canva

Či sú viac spoločenskí alebo utiahnutí viac do seba, záleží od konkrétnej situácie, v ktorej sa omnivert nachádza. Oproti ambivertovi, ktorý si vyberie, ktorý mód mu sedí viac. Omnivert sa práva podľa toho, ako sa cíti a vie to byť nepríjemné.

Veľmi dlho im trvá, kým doplnia energiu

Milujú byť obklopení ľuďmi, ale potrebujú aj more času osamote. Niekedy sa musia izolovať úplne a na to pár dní, aby dokázali načerpať sily.

Skupiny, kde sa pohybujú závisia od ich potrieb

To, s kým trávia čas závisí od nálady. Čas trávia s rôznymi ľuďmi, keď majú extrovertný mód, obklopia sa veľkým množstvom ľudí a keď sa zase cítia introvertne, sedia potichu alebo vyhľadávajú samotu.

Zdroj

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.