Americkí farmári to s antibiotikami asi trochu prehnali

475
cattle fotografia
Foto od comedy_nose

Nové záznamy ukazujú, že americké hospodárske zvieratá, chované pre mäso, dostávajú v priemere päťkrát viac liekov – antibiotík, ako napríklad zvieratá v Anglicku. To vyvolalo vlnu otázok ohľadom pravidiel pre prepravu mäsa do zahraničia.

Rozdiel v dávkach liekov v USA rastie napríklad pri rôznom dobytku až na 9-krát a konkrétne pri kravách až na neuveriteľný šestnásťnásobok toho, čo dostávajú kravy v Anglicku. V celej Európe je mäso dovážané z Ameriky zakázané. Hlavným dôvodom je voľné používanie rastových hormónov v USA.

Časté používanie antibiotík, konkrétne tých, ktoré sú významné pre zdravie ľudí – naša “posledná záchrana“ – sa úzko spája s rastúcou schopnosťou odporu, alebo odolnosti voči týmto liekom. To znamená, že pri bežnej konzumácii mäsa si môžeme v tele vybudovať odolnosť na určité druhy liekov a keď ich budeme potrebovať použiť, nebudú mať žiaden účinok. Ak by to bolo málo, vysoká konzumácia antibiotík podporuje evolúciu “superhmyzu“, ktorý je na antibiotiká taktiež odolný a zapríčiňuje u ľudí vážne ochorenia, aj smrť.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre