Gissela Perl – anjel z Osvienčimu. Ženám dodávala nádej v lepšie časy!

730

Druhá svetová vojna bola ďalším temným obdobím v svetových dejinách. Za notoricky známymi vysokými múrmi nemeckého koncentračného tábora pod názvom Osvienčim sa odohrávali skutočne hrozivé udalosti – také, pri ktorých sa človeku tají dych a srdce vynecháva úder. Každý príbeh z úst ľudí, ktorí prežili to peklo na zemi je, mrazivý. A smutné je aj číslo obetí ktorých život bol na tomto mieste predčasne ukončený. Čísla sa rôznia, no udáva sa, že tu zomrelo asi 1,6 milióna väzňov.

Jedným z čiernych postáv koncentračného tábora bol sadistický doktor Josef Mengele. Naproti tomuto neľútostnému diablovi musel existovať anjel, ktorý by ľuďom pomáhal a tí by na neho spomínali len a len v dobrom. Gisella Perl bola takouto osobou. Vynaliezavá žena, ktorá využívala svoje lekárske schopnosti, aby sa trpiacim uľavilo.

Možno by dnes veľa z nás jej správania kruto odsúdilo, no treba si uvedomiť, že išlo o ženu, ktorá musela urobiť rozhodnutie aj keď bolo ťažké a verte, že jej skutky boli do veľkej miery hrdinské.

Nakoniec, názor si utvorte sami.

Po príchode do Osvienčimu ju oddelili od jej rodiny

Zdroj: ranker.com

Ešte pred začiatkom druhej svetovej vojny pracovala Gisella Perl ako úspešná gynekologička v Rumunsku, kde napokon žila aj so svojím manželom a dvomi deťmi. Keď v roku 1944 vtrhli do mesta, kde žila Nemci, ukryla svoju dcéru u susedov (celá jej rodina patrila k židom). Ona so svojím manželom a synom nasadla do vlaku, kde ju čakala 8-dňová strastiplná cesta do Osvienčimu. Hneď po príchode ich rozdelili a nikdy viac ich nevidela.

Ona sama ako lekárka bola pre nacistov užitočná, takže bola umiestnená na lekárske oddelenie, kde sa stretla s obávaným Josefom Megelem. Bohužiaľ, bola pod jeho vedením, a tak musela robiť všetko, čo jej prikázal.

Nemohla zachrániť tehotné ženy poslané na smrť

Zdroj: ranker.com

Dôstojníci SS mali záľubu v bičovaní obnažených pŕs žien, čo na ich tele zanechávalo nepekné rany. Perl sa o ne postarala a ošetrila ich. To však nebolo ani zďaleka jednoduché – trápil ju nedostatok tečúcej vody, čistého vybavenia a v neposlednom rade nemala k dispozícii žiadnu anestézu.

Ako Mengeleho asistentka bola raz poverená úlohou priviesť 50 tehotných žien, na ktoré sa pozerala ako ich naložili do vagónu a poslali do plynu. Perl bola z toho celého zničená a dávala si to za vinu. To bol čas, kedy si aj ona želala zomrieť.

Rozhodla sa vykonávať potraty

Perl pochopila zámery Mengeleho práce a experimentov a rozhodla sa, že bude v tajnosti pracovať proti nemu. Vedela, že sa v rámci svojho výskumu zameriava na tehotné ženy – pričom po ukončení, čaká tieto ženy istá smrť, napokon sama sa toho nedávno zúčastnila. Ponúkla preto tehotným ženám možnosť zbaviť sa dieťaťa. Bolo to ťažké a smutné rozhodnutie, no mohlo im to na nejaký čas zachrániť život. Pracovala v tme a špine, aby Mengele ani SS dôstojníci nič netušili.

Bola nútená robiť veci, ktoré by pred vojnou považovala za nemysliteľné

Zdroj: ranker.com

Perl videla akým hanebným spôsobom pristupovali dôstojníci SS a vôbec nemeckí predstavitelia k ľuďom v Osvienčime – akoby boli menej než zvieratá. Ich cieľom bolo demoralizovať, ponížiť, zničiť nielen fyzicky, ale aj duchovne.

Podľa jej slov bol v Osvienčime len jeden zákon – zákon džungle – zákon sebazáchovy. Ženy, ktoré boli v „predošlom” živote slušné, teraz kradli, podvádzali, vstupovali do bitiek a neraz boli ochotné aj zabiť, len aby si zachránili život. Tak sa Perl stala obeťou okolností.

Liečila zúfalých väzňov nielen rukami, ale aj prívetivým slovom

Zdroj: ranker.com

Ženy, ktoré prežili vojnu, si pamätajú láskavosť a súcit, ktorými Perl disponovala. V noci chodila po oddelení, rozdávala masť tým, ktorí mali bolesti, či vyrážky na koži. A ženám na pokraji zúfalstva šepkala povzbudivé slová alebo im rozprávala príbehy s dobrým koncom. Pripomenula im, aký môže byť život krásny a dodala im silu nestratiť nádej. Dokonca im spievala piesne. Pre ženy z Osvienčimu bola skrátka hrdinkou.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre