Antarktída zaujímavé fakty – 2. časť

541

Vitajte opäť vo fascinujúcom svete Antarktídy. Táto obrovská ľadová pevnina skrýva ešte niekoľko zaujímavostí. Poďme si o nich povedať niečo viac.

Zdroj NASA Goddard Photo and Video

Počas obdobia nazývaného „Hrdinský vek antarktického prieskumu“, ktorý trval 25 rokov medzi rokmi 1897 a 1922, sa svet zameral na vedecký a geografický výskum Antarktídy. Toto obdobie zaznamenalo množstvo výprav z rôznych krajín, ktoré priniesli nielen príbehy o odvahe a vedeckých objavoch, ale aj tragické spomienky na straty a obete, ktoré si vyžiadali.

John Davis bol americkým prieskumníkom, prvým, ktorý v roku 1821 vkročil na antarktickú pevninu. John King Davis bol kapitánom v Australáskej antarktickej expedícii (AAE), známy svojimi múdrymi rozhodnutiami v nebezpečných situáciách.

Cestovné kancelárie, ako napríklad expedície Aurora a Quark, umožňujú obyčajným ľuďom preskúmať Antarktídu. Medzinárodná asociácia antarktických cestovných kancelárií (IAATO) bola založená v roku 1991 na ochranu toho kontinentu. Cestovný ruch na Antarktíde sa však začal rozvíjať koncom 50. rokov.

Na Antarktíde sa nachádza približne 70 000 kosatiek.

Zdroj Derek Oyen

Letecké spoločnosti obvykle obchádzajú Antarktídu na svojich trasách, kvôli nedostatku vhodných miest na núdzové pristátie a extrémnym poveternostným podmienkam, ktoré môžu ovplyvniť viditeľnosť pilota. Napriek tomu sa 6. októbra 2021 Qantas Airways rozhodla preletieť cez Antarktídu a Tichý oceán. Ich let trval 17 hodín a 25 minút, bez medzipristátia, z Argentíny do Austrálie, čím prekonali rekord spoločnosti v najdlhšom komerčnom lete v jej histórii.

Rozlohou je Antarktída takmer ekvivalentná veľkosti Spojených štátov a Mexika dohromady alebo dvakrát väčšia ako Austrália.

Podľa štúdie z roku 2017 sa na Antarktíde nachádza 138 sopiek. Väčšina z nich je buď spiaca alebo pokrytá ľadovými príkrovmi, no momentálne sú aktívne len dve: Mount Erebus a Deception Island.

Mnohí prieskumníci Antarktídy začali objavovať fosílie rastlín v 19. a 20. storočí. Jedným z prvých, kto ich našiel, bol Carl Anton Larsen, nórsky veľrybár a prieskumník. V roku 1892, počas expedície na ostrov Seymour, jeho členovia objavili skamenené drevo.

Zdroj Tetiana Grypachevska

Podľa dánskej platformy na rezerváciu cestovných lístkov, najmenej vhodným obdobím na návštevu Antarktídy sú mesiace od apríla do septembra, pretože vtedy je tu najchladnejšie a slnečného svetla je veľmi málo.

Cestovanie na Antarktídy je veľmi nákladné. Expedícia spoločnosti Antarctica napríklad stála od 4 645 do 13 945 EUR na osobu, v závislosti od vybranej trasy.

Kartograf John George Bartholomew prvýkrát zaznamenal Antarktídu na mapách v roku 1886.

Dňa 25. marca 1988 zasiahlo Antarktídu zemetrasenie s magnitúdou 8,1, čo bolo najsilnejšie zemetrasenie, aké kontinent zaznamenal. Táto sila by bola schopná spôsobiť zrútenie Burj Khalify.

Zdroj Maurizio Ortiz

Podľa pozorovaní vedcov z NASA vznikli na Antarktíde nové ľadovce v dôsledku zemetrasenia a cunami v Tohoku v Japonsku v marci 2011.

Bárbara Hernández Huerta, čílska plavkyňa, drží svetový rekord v preplávaní 1,6 km cez Drakeovu pasáž. Zvládla to za 15 minút a 3 sekundy. Je známa ako „ľadová morská víla“ pre svoje výnimočné plavecké schopnosti a odbornosť v plávaní v oblastiach s ľadom.

Výskumníci zistili, že Antarktický oceán absorbuje viac oxidu uhličitého, než produkuje. To spôsobuje proces okysľovania oceánov, čo negatívne ovplyvňuje morský život a ľudí, keďže vedie k nedostatku zásob morských plodov.

Na Zemi existujú len dve veľké ľadové pokrývky: antarktická a grónska. Antarktída, s rozlohou 13,70 milióna štvorcových kilometrov, má najväčšiu z nich.

Zdroj eliduke

Antarktída, s jej fascinujúcou históriou, výnimočnou prírodou a vedeckým výskumom, zostáva jednou z najtajomnejších a najpôsobivejších miest na Zemi. Jej význam v súčasnosti a pre budúce generácie nemožno podceniť.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre