Antarktída zaujímavé fakty – rajský plyn guano a tehotenský test pred vstupom

875

Keď počujete slovo Antarktída, pravdepodobne vám naskočí husia koža, nie je sa čomu čudovať, je to najchladnejšie miesto na Zemi. Ale teplota nie je jediná vec, ktorá vás na Antarktíde môže prekvapiť.

Zdroj henrique setim

Antarktída je jediný kontinent, na ktorom neexistujú trvalí obyvatelia. Ľudia, ktorí tam žijú, vrátane vedcov, zvyčajne zostávajú len na výskumné účely po dobu približne troch šiestich mesiacov.

Na Antarktíde nie sú žiadne ľadové medvede, nájdeme ich len v Arktíde. Od rozpadu Pangey medvede nikdy neobývali južný pól.

Drake Passage, nazývaný aj Morská brána medzi Atlantikom a Tichým oceánom, je známy svojou náročnou povahou, ktorá si vyžiadala mnohé životy námorníkov. Tento úsek vody je pomenovaný po slávnom anglickom prieskumníkovi Sirovi Francisi Drakovi. Jeho expedície pomohli objaviť spojenie medzi oboma oceánmi.

Antarktída bola kedysi súčasťou superkontinentu Gondwana, predchodcu Pangey. Gondwana zahŕňala Južnú Ameriku, Arabský polostrov, Afriku, Madagaskar, Indiu a Austráliu.

Zdroj Long Ma

V gréckom jazyku je slovo pre Antarktídu „antarktikos“, čo doslova znamená „protiklad Arktídy“.

Antarktická púšť, ktorá je dvojnásobne väčšia ako Saharská púšť, je najväčšou púšťou na Zemi. Polárne prostredie sa často označuje ako polárna púšť, keďže je tam zriedkavo zaznamenaný dážď alebo sneh.

Na Antarktíde sa nachádza oblasť nazývaná Blood Falls, ktorá pripomína krvavý vodopád. Tento efekt je výsledkom na železo bohatej vody, ktorá vychádza z uväzneného slaného jazera pod ľadovcom Taylor. Keďže voda reaguje s kyslíkom, železo sa oxiduje a dáva jej charakteristickú červenú farbu.

Zdroj Derek Oyen

Na Antarktíde sa úmyselne narodilo 11 detí v rámci súťaže medzi Argentínou a Čile o územné nároky. Obe krajiny poslali tehotné ženy na svoje výskumné stanice. Avšak ich snaha bola zmarená v dôsledku Zmluvy o Antarktíde.

V dokumente, ktorý bol podpísaný v roku 1959 vo Washingtone, D.C., sa zaviazalo dvanásť krajín. Táto dohoda stanovuje, že Antarktída by mala byť využívaná výlučne na mierové účely a zakazuje zriaďovanie vojenských základní a testovanie vojenských zbraní, s výnimkou prípadov, keď je vojenské vybavenie použité na vedecký výskum.

Dohoda Zmluvy o Antarktíde zahŕňa ochranu životného prostredia, čím zakazuje ťažbu a akýkoľvek nekontrolovaný odpad na tomto kontinente.

Na Antarktíde sú výskumné stanice vybavené čističkami odpadových vôd, ktoré spracúvajú všetky typy, vrátane toaletných odpadov. Čistia ich tak, aby bola voda bezpečná pre oceán. Tuhšie odpady sa potom odosielajú späť do Spojených štátov pomocou nákladných lodí.

Zdroj Cassie Matias

Výkaly antarktických tučniakov (tzv. guano), obsahujú vysoké množstvo oxidu dusného, ktorý je známy ako „plyn smiechu“. Kvôli jeho schopnosti vyvolať euforický účinok pri vdýchnutí.

Adolf Hitler organizoval expedíciu do Antarktídy, ktorá mala za úlohu získavať veľrybí olej. Ten bol nevyhnutným zdrojom pre výrobu margarínu a mazacích látok.

Antarktída bola bez ľadu viac ako 100 miliónov rokov. Paleontológovia tu objavili fosílie, vrátane tých zo žiab, vtákov a dokonca aj dinosaurov.

Zdroj Rod Long

Na Antarktíde sa nachádza 70 trvalých výskumných staníc, pričom najväčšou z nich je stanica McMurdo. Postavili ju Spojené štáty v decembri 1955 s cieľom podporiť vedecký výskum. Slúži tiež ako logistické centrum pre americký antarktický program.

V roku 2008 bolo do Antarktídy doručených 16 500 kondómov, ktoré sú k dispozícii zdarma a nachádzajú sa v mnohých kúpeľniach stanice McMurdo. Táto dodávka bola určená na prevenciu tehotenstva, pretože kliniky v stanici majú obmedzené možnosti liečby tehotných žien. Pre ženy je povinný tehotenský test pred vstupom na Antarktídu.

Antarktické vodypríliš chladné na to, aby v nich prežili žraloky. Jedinou výnimkou bol druh striatolamia macrota, ktorý už vyhynul. Jeho zuby boli objavené na ostrove Seymour, ktorý je súčasťou Antarktídy.

Zdroj Rod Long

V Antarktíde platí: „Potíš sa, zomrieš.“ Tento výrok zdôrazňuje, že potenie môže spôsobiť podchladenie v extrémnych polárnych podmienkach. Avšak, tejto smrteľnej situácii je možné predísť správnym regulovaním telesnej teploty a vrstvením oblečenia.

19. septembra 2022 Elon Musk ohlásil, že jeho spoločnosť poskytujúca satelitný internet, Starlink, je dostupná na všetkých kontinentoch vrátane Antarktídy.

Dorazili sme na koniec týchto faktov o Antarktíde. Veríme, že ste sa o najchladnejšom mieste na Zemi dozvedeli niečo nové.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre