Archeologické tajomstvo Thajska: Objav drevených rakiev a genetická história starovekých obyvateľov

766

Na záhadných náhorných plošinách severozápadného Thajska sa ukrýva fascinujúce tajomstvo, ktoré odhaľuje časti histórie ľudstva, ktoré boli doteraz zahalené tajomstvom. V týchto odľahlých kútoch sveta sa nachádzajú desiatky jaskýň, ktoré sú domovom neobyčajných obrovských drevených rakiev umiestnených na vysokých koloch. Tento unikátny spôsob pohrebu odhalil nové dimenzie v porozumení genetickej histórie a kultúrnych tradícií regiónu.

Archeologický prieskum odhalil

Skupina vedcov z Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu sa pustila do skúmania ľudských pozostatkov, ktoré boli súčasťou tohto nevšedného rituálneho pohrebu. Ich výskum priniesol prekvapivé zistenia o genetickom zložení obyvateľov, ktorí vytvorili tento zvláštny zvyk. Analyzované vzorky pochádzali z obdobia medzi 2 300 a 1 000 rokmi pred naším letopočtom a poskytli dôkazy o komplexnej genetickej štruktúre obyvateľstva severozápadného Thajska.

Zdroj: Youtube

Genetické dedičstvo odhalené

Vedci boli schopní rozlúštiť časť záhady týkajúcej sa pôvodu a migrácie starovekých obyvateľov juhovýchodnej Ázie. Štúdia poukázala na významné genetické spojenia medzi obyvateľmi tejto oblasti a starovekými roľníkmi z údolia rieky Jang-c‘-ťiang a lovcami kultúry Hòabìnhian. Rozdelenie genómu týchto skupín naznačuje, že kultúrny a genetický vývoj v regióne bol výsledkom dlhodobej interakcie a migrácie.

Mystérium obrovských rakiev

Napriek tomu, že štúdia priniesla svetlo do niektorých aspektov genetického zloženia obyvateľstva, záhada obrovských drevených rakiev zostáva nevyriešená. Rakvy, vyrezávané z jedného kusu dreva, sú pozoruhodné svojimi rozmermi a umiestnením na vysokých koloch. Tento unikátny spôsob pohrebu a jeho symbolika sú stále predmetom špekulácií a výskumu.

tombstone, old, pointed
Autor tejto fotografie je Momentmal

Kultúrne spojenia v juhovýchodnej Ázii

Podobné pohrebné tradície boli objavené aj v iných častiach juhovýchodnej Ázie, ako napríklad v Vietname, kde boli nájdené truhly v tvare člna. Tieto nálezy naznačujú, že staroveké kultúry v tejto oblasti mohli zdieľať spoločné rituálne a kultúrne praktiky, ktoré symbolizovali cestu do posmrtného života. Táto spojitosť medzi rôznymi kultúrami posilňuje predstavu o prepojenosti a vzájomnom ovplyvňovaní kultúr v regióne.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre