Archeológovia našli 3700 rokov starý hrebeň. Vďaka objavu poznáme najstaršiu vetu

744

V roku 2016, na izraelskom archeologickom nálezisku Lachish, našli archeológovia približne 3700 rokov starý slonovinový hrebeň. To, že je na starom hrebeni niečo vyryté si výskumníci všimli len nedávno. To, že nejde o hocijaký hrebeň prezrádza aj nasledujúca veta, ktorá je na hrebeni vyrytá: „Nech tento kel vykorení vši z vlasov a brady.“ 

Hrebeň zo slonoviny má na jednej strane 14 jemných zubov, ktoré slúžia na odstraňovanie vší a ich vajíčok, zatiaľ čo na druhej strane je šesť širších zubov, ktoré ľudia v dobre bronzovej využívali na rozmotávanie zauzlených vlasov.

Profesor archeológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme prezradil, že ide o nápis v kanaánčine, ktorá je najstaršou abecedou. Výskumná pracovníčka Madeleine Mumcuogluová tvrdí, že nápis a to, že bol hrebeň vyrobený zo slonoviny naznačuje, že mohlo ísť o vzácny dar. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre