Atény alebo Mars? Hlavné mesto Grécka pohltil saharský piesok

176

Nad Atény sa zniesol obrovský oranžový opar, pretože zo saharskej púšte prišli oblaky prachu. Podľa úradov ide o jednu z najhorších takýchto situácií, ktoré Grécko zasiahli od roku 2018.

Grécko už koncom marca a začiatkom apríla zasiahli podobné mraky. Podľa predpovedí by sa obloha mala čoskoro vyjasniť. Kvalita ovzdušia sa zhoršila v mnohých oblastiach krajiny a dnes ráno už nebolo kvôli prachu vidieť Akropolu v Aténach. Oblak sa dostal až do Solúna.

Guardian News/youtube

Gréci, ktorý mali dýchacie problémy, boli požiadaní, aby obmedzili čas strávený vonku, nosili ochranné masky a vyhýbali sa fyzickej námahe, kým sa oblaky prachu nerozptýlia.

Sahara uvoľňuje 60 – 200 miliónov ton minerálneho prachu ročne. Väčšina prachu rýchlo klesá na zem, ale niektoré malé častice môžu prekonať veľké vzdialenosti a niekedy sa dostanú až do Európy.

Atmosféra, hlavne v južnom Grécku, sa stala dusnou a nedýchateľnou v dôsledku kombinácie prachu a vysokých teplôt. Istý meteorológ prirovnal pohľad z jednej meteorologickej stanice k planéte Mars.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre