9 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré vás prekvapia

4028

Myslíte si, že máte Austráliu celú “prečítanú”? O tom, aké tajomstvá ukrýva najmenší kontinent a zároveň jedna z najväčších krajín na svete, sa dočítate v dnešnom článku.

1. V Austrálskych Alpách je viac snehu než vo Švajčiarskych

Zatiaľ čo väčšina ľudí navštevuje Austráliu pre jej nádherné pláže, Austrálske Alpy sú mekkou lyžiarov. Sneží tam približne od júna do septembra, takže ak vás v lete unaví teplo, viete, kam sa môžete ísť schladiť.
Thredbo a Perisher sú dva veľké rezorty neďaleko Canberry, druhý z menovaných je najväčším lyžiarskym strediskom na južnej pologuli.

2. 90% Austrálčanov žije na pobreží

Množstvo púští, ktoré pokrývajú Austráliu, spôsobili, že väčšina obyvateľov žije na pobreží. Perth, Sydney a Melbourne sú ikonické mestá s rušným centrom a množstvom pláží. Okrem veľkých miest je tam množstvo menších s rovnako krásnymi plážami, kde si môžete vychutnať nezabudnuteľné výhľady.

3. V Tasmánii je najčistejší vzduch na zemi

Tasmánia je ostrov, kde zažijete ozajstné dobrodružstvo. Okrem toho je tu najčistejší vzduch a ⅓ krajiny tvorí národný park, ktorý je zároveň svetovým dedičstvom. Je to raj pre turistov, ktorí sa radi prechádzajú a užívajú si nádherné scenérie.
Ak chôdza nie je vašou šálkou kávy, môžete si užiť kajak, bicykel alebo preskúmať tamojšie jaskyne.

4. Veľká koralová bariéra je najväčší ekosystém na svete

Veľká koralová bariéra je právom pýchou Austrálie. Tvorí ju približne 2500 koralov viditeľných aj z vesmíru.

5. V Austrálii majú približne 60 vinohradníckych oblastí

Nemôžete ísť do Austrálie a nevyskúšať tamojšie víno! Varujeme vás, že s toľkými vinohradníckymi oblasťami budete mať problém si vybrať. Väčšina z nich leží v Novom Južnom Walese a vo Viktórii, takže ak chcete niekoľko z nich preskúmať, výlet medzi Sydney a Melbournom je tou správnou voľbou.

6. Veľký piesočný ostrov je najväčším piesočným ostrovom na svete

Piesočné pobrežia na tomto ostrove sú čerešničkou na torte každého výletu do Queenslandu. Naskočte na loď, oboplávajte celý ostrov a užite si tento nezabudnuteľný zážitok. Okrem toho nájdete na ostrove aj psa Dinga, je ich tam zhruba 150.

7. Great Ocean Road je najväčšou vojnovou pamiatkou na svete

Je jednou z najslávnejších ciest v Austrálii, ktorá ponúka počas jazdy krásne scenérie. Bola postavená vojakmi, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne, ako pocta padlým. Poslaním cesty bolo spojiť odstrihnuté komunity.

8. 80% zvierat žijúcich v Austrálii sa nenachádza nikde inde

Austrálska fauna patrí k najzaujímavejším na svete. Najlepšie na tom celom je, že máte skvelú príležitosť ich hocikedy vidieť – vo voľnej prírode, v zoo alebo v parku.
Kengury sa bežne pohybujú na poliach, koaly sa však dosť skrývajú, preto by ste si mali zaplatiť sprievodcu, aby vás za nimi zaviedol.

9. 2,5 km Uluru je pod zemou

Masív Uluru leží v strede Austrálie a je zaradený do dedičstva UNESCO. Až 2,5 kilometra z tejto obrovskej skaly sa nachádza pod zemou.
Ak sa chystáte ísť sa pokochať jej krásou, odporúčame to robiť pri západe Slnka alebo po tme, kedy vám bude robiť spoločnosť hviezdne nebo.

Zdroj

Foto: TravelNation

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre