12 Zaujímavostí a faktov o Autizme

12292

Autizmus vychádza z gréckeho autos = sám . Ide o vývojovú poruchu kedy jedinec má nedostatky v oblastiach ako komunikácia, interakcia s prostredím alebo predstavivosť . Autisti sa často venujú jednej stereotypnej činnosti v ktorej môžu naozaj vynikať. (wiki) . Pripravili sme si pre vás 10 zaujímavostí o tejto zvláštnej poruche.

autizmus

1. Autizmus postihuje cca 21,7 miliónov ľudí na celom svete.

 

2. Chlapci majú takmer 5 násobne väčšiu pravdepodobnosť, že budú postihnutí autizmom ako dievčatá.

 

3. Doktor, ktorý predstavil spojitosť medzi vakcináciou a autizmom prišiel o svoju licenciu . Údajne sfalšoval dáta, ktoré mali dokázať túto spojitosť.

 

4. Viac ako 20% Američanov stále ver, že autizmus spôsobuje vakcinácia.
5. “ Teória intenzívneho sveta“ hovorí, že autisti sa uzatvárajú do seba kvôli tomu, že tento svet vnímajú až príliš intenzívne.
6. Autisti si napríklad nezívnu aj keď každý v miestnosti zíva . Nepísané pravidlo je, že ak je nejaký vzorec správania častý u bežných ľudí, tým menej je pravdepodobný u autistov.

 

7. Aj napriek tomu nie sú pozorovateľné zmeny na mozgu týchto ľudí. Mozog bežného človeka a autistu je rovnaký.

 

8. Nízke hladiny vitamín D môžu znamenať, že vaše dieťa bude autistické.

 

9. Existujú kiná, ktoré sú prispôsobené autistom . V Anglicku sú tieto kiná označené ako AFS ( Autism Friendly Screenings) a vyznačujú sa nižšou zvukovou hladinou, temnejším prostredím a slabším osvetlením obrazovky. Tiež si ta môžete doniesť vlastné jedlo a občerstvenie.

 

10. Príznak autizmu sa dajú jedine vypozorovať na základe správania. Nedá sa učiť na základe prístrojov a meracích zariadení.

 

11. Liečba autizmu nie je možná. Je to celoživotný stav.

 

12. Známi autisti? Samozrejme ! Mnoho géniov a významných osobností boli alebo sú autisti. Napríklad: Albert Einstein, Mozart, Sir Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Jefferson, Michalangelo.

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
L
1. marca 2017 21:15

chlapci nemôžu byť postihnutý …postihnutí už by mohli byť …je to verejný článok, ktorý má pravdepodobne vzbudiť určitý dojem a mal by byť teda aj na nejakej úrovni …