Banská Štiavnica – jedinečné slovenské mestečko s úžasnou históriou

1142

Máme tu 3. a zároveň posledné slovenské mesto zapísané v UNESCO. Prvým bol Bardejov, druhým Levoča a do tretice je ním Banská Štiavnica. Prvé dve spomínané sa nachádzajú na východe, tentoraz ide o stredoslovenské mestečko. Preslávené je najmä vďaka niekdajšej ťažbe drahých kovov. A tá patrila medzi svetové unikáty. Prečítajte si teraz o tomto skvoste, rovnako o miestach v jeho okolí, ktoré sa oplatí vidieť.

banska stiavnica fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Tri prvenstva

V roku 1275 vydala mestská kancelária listinu o Banskej Štiavnici, ktorá je najstaršou listinou vydanou mestskou kanceláriou v našej krajine. Takisto sa môžu pochváliť najstarším zobrazením mestského erbu v rámci niekdajšieho kráľovstva. Pečať je dokonca najstaršou svojho druhu v Európe.

Matka baní

Horná Bieber dedičná štôlňa bol kedysi najvýznamnejší banský erár. Práve tam sa vyťažilo najviac zlata a striebra na celom svete. Napr. v roku 1690 sa v baskoštiavnickej oblasti vyrobilo až 29 tisíc kg striebra a 605 kg zlata.

Tipy na turistiku:

Nový zámok

Je to dominanta tohto mesta. Protiturecká renesančná pevnosť bola postavená v rokoch 1564-1571 a zámok bol súčasťou protitureckej sústavy Jednoty stredoslovenských banských miest – Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Banská Belá, Kremnica, Banská Bystrica a Ľubietová. A tá siahala od Levíc až po Ľubietovú.

Photo by wikimedia

Štiavnické vrchy

Táto chránená krajinná oblasť sa nachádza v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica, Levice, Zvolen, Žiar nad Hronom a Krupina. Štiavnické vrchy vyhlásili za chránené územie, pretože: rozlohou sú najväčším vulkanickým pohorím na Slovensku so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, kvôli významnej biogeografickej polohe a posledným dôvodom je množstvo historických a technických pamiatok. Vyrazte si tam za turistikou a objavte krásy tohto miesta.

Photo by wikimedia

Vrch Sitno

Je to najvyšší vrch spomínaných Štiavnických vrchov. Z jeho vrcholu sa vám naskytne nádherný výhľad. Je jedinečný tým, že sa tam strieda panónska a karpatska flóra. Sú tam tiež chránené živočíchy i rastliny. Zaujímavé je, že jeho vrchol bol osídlený už v praveku. Oblasť Sitna sa považuje za kolísku európskej turistiky v stredných polohách. Na vrchole nájdete aj rozhľadňu.

banska stiavnica fotografia
Foto od Robert.BlueSky
banska stiavnica sitno fotografia
Foto od Robert.BlueSky
banska stiavnica sitno fotografia
Foto od Robert.BlueSky

Banské múzeum v prírode

Je umiestnené západne od centra Banskej Štiavnice cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí na okraji mesta. Je to zároveň najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku. Uvidíte tam, ako sa vyvíjalo baníctvo v stredoeurópskom priestore, a to od stredoveku až do konca 20. storočia.

Banská Štiavnica a pamiatky v jej okolí sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva od roku 1993.

Photo by wikimedia
banska stiavnica fotografia
Foto od empracht

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre