Srdcervúca fotografia zachytávajúca Berlínsky múr ako symbol neľudskosti.

715

V pamäti mnohých ľudí sa dátum 13.august 1961 spája s veľmi temnou udalosťou, pretože to bol deň, kedy bolo oficiálne Nemecko rozdelené Berlínskym múrom na dve polovice – komunistické Východné Nemecko a kapitalistické Západné Nemecko. Išlo o ďalšie vrchovité vystupňovanie napätia studenej vojny. 

A v ten istý čierny deň jeden fotograf zachytil naozaj srdcervúci záber, na ktorom bol zobrazený východonemecký vojak, ktorý pomáhal malému chlapcovi dostať sa cez Berlínsky múr. Totožnosť vojaka, ani jeho ďalšie náležitosti s ním súvisiace vrátane jeho ďalšieho osudu, nám nie sú známe. To čo však vieme je, že sa vzoprel vydaným rozkazom a rozhodol sa pomôcť bezmocnému chlapcovi. 

Faktom je, že po druhej svetovej vojne (približne od roku 1949) začali ľudia masívne odchádzať z východného Nemecka za príležitosťami na Západ. To však bolo zastavené v čase, kedy postavili múr (rok 1961). Toto rozdelenie krajiny trvalo neuveriteľne dlho, až do roku 1989, kedy bol múr na žiadosť Gorbačova zbúraný. Avšak smutné je, že počas takmer troch desiatok rokov existencie Berlínskeho múru zahynulo pri pokuse o jeho prekročenie takmer 200 ľudí. Našťastie, malý chlapec na tejto fotografii nebol jedným z nich.

one east german soldier flouted his orders to reunite a little boy with his family photo u1
Zdroj: ranker.com

Jeden východonemecký vojak porušil vydaný rozkaz, aby spojil malého chlapca s rodinou

Na tomto neuveriteľne sugestívnom obraze zo dňa, kedy bol oficiálne postavený Berlínsky múr – 13. augusta 1961 – sa východonemecký vojak pokúša pomôcť malému chlapcovi, ktorý zostal pre neznámy dôvod oddelený od svojej rodiny, za ktorou sa pokúšal dostať. Rozkaz bol však jasne daný – východonemeckí vojaci mali dôsledne dbať na to, aby múr nikto neprekročil a výnimka neplatila ani pre deti. 

Múr postavili východonemeckí robotníci, pričom nad nimi stáli vojaci s gulometmi. Išlo o psychicky veľmi ťažkú prácu.

Namiesto toho, aby vojak dostal pochvalu, ho čakal trest

rather than being commended the soldier was punished for his compassion photo u1
Zdroj: ranker.com

Žiadne uznanie za ľudskosť, práve naopak. Aj keď  sa o vojakovi na tejto slávnej fotografie nevie veľa, isté zdroje hovoria o tom, že ho čakal jasný trest. Je možné, že bol dokonca zastrelený (súdiac na základe bežných praktík vojakov). 

Pozitívne je aspoň to, že v ten istý deň nebol malý chlapec jediný, komu sa podarilo dostať na druhú stranu. Ujsť sa podarilo aj mladému 19 – ročnému východonemeckému vojakovi Conradovi Schumannovi.

Berlínsky múr – nikto nemohol prejsť z jednej strany na druhú 

Napriek zákazu a zabezpečeniu sa od roku 1949 do roku 1961 podarilo cez Berlínsky múr dostať 2,5 miliónom Nemcov. Pred postavením múru boli rozdiely medzi dvomi časťami Nemecka predovšetkým ideologické – Východné Nemecko prijalo po druhej svetovej vojne komunizmus a Západné Nemecko sa pripojilo k prodemokratickému a prokapitalistickému Západu. V dôsledku toho sa milióny utečencov pokúšali dostať z východného do západného Nemecka, kde bol živiť oveľa jednoduchší.

5FA61800B8A23095803353
Zdroj: wikimedia common

A aké bolo zabezpečenie Berlínskeho múru? Postavené boli strážne veže, kde vojaci strážili 24 hodín denne 7 dní v týždni. V prípade, že niekoho prichytili, neváhali ho pripraviť o život. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.