10 bežných gest rúk, ktoré sú v iných krajinách neslušné

1851

Tak ako sa slangové slová, spôsob stolovania a iné zaužívané zvyky veľmi líšia od národa k národu, líši sa aj význam používaných gest. Tu je niekoľko prekvapivých pohybov rúk, na použitie ktorých by ste si v niektorých krajinách mali dávať pozor.

Posledná vec, ktorú chcete urobiť, keď cestujete do novej krajiny, je uraziť miestnych obyvateľov. Napríklad v niektorých častiach sveta je i obyčajné ukazovanie prstom alebo palec hore považované za urážlivé. Tu je niekoľko gest, ktoré pravdepodobne používate bez toho, aby ste sa nad nimi zamýšľali, no v iných krajinách ich vnímajú ako niečo nevhodné. 

Irán, palec hore

photo 1579047917338 a6a69144fe63
Zdroj: unsplash

To, čo by sa mnohým mohlo zdať ako všeobecne pozitívne gesto, v skutočnosti tak nemusí byť vnímané po celom svete.

Bohužiaľ, v Iráne a susedných krajinách, ako je Afganistan, sa zdvihnutý palec rovná prostredníku! 

Ak sa vám však stane, že sa po zabudnete, nič hrozné sa nestane. Napriek politickému napätiu je veľká väčšina bežných Iráncov spoločenská, svetská a vzdelaná a viac ich pobaví ako urazí, ak niekto, kto je v ich krajine len na návšteve, urobí nevinnú chybu. 

Spojené kráľovstvo, znamenie mieru

photo 1491439833076 514a03b24a15
Zdroj: unsplash

Na celom svete ľudia zdvihnutým ukazovákom a prostredníkom vyjadrujú znamenie mieru, ale ak to urobíte v Spojenom kráľovstve, môžete namiesto toho podnietiť potýčku. Ak je vaša dlaň otočená smerom od vás, je to neškodné gesto – v skutočnosti ho Winston Churchill používal ako gesto „V pre víťazstvo“ počas druhej svetovej vojny. Dlaňou k sebe je to však veľká urážka. Jedna nepodložená, ale určite zábavná teória je, že pochádza z bitky v 15. storočí. Vojnovým zajatcom sa hovorilo, že mali odseknutý druhý a tretí prst, aby už nemohli strieľať z lukov. Väzni, ktorí utiekli pred týmto trestom, preto pri úteku ukazovali tieto dva prsty. Ako výsmech. 

Malajzia, ukazovanie ukazovákom

photo 1631961890892 d8d24f0b6e04
Zdroj: unsplash

Ako malé dieťa vás možno karhali, že „ukazovať je neslušné!“ najmä ak ste sa odvážili spojiť toto gesto so smiechom. V niektorých krajinách to nemusí byť problém, avšak v Malajzii je ukazovák neslušné vždy. V Malajzii je bežnou alternatívou ukazovať palcom (najmä pravým palcom).

Brazília, Znak „OK“

Screenshot 20230705 150337
Zdroj: unsplash

Tu je ďalšie bežne používané gesto, ktoré môže potenciálne chytiť turistov do pasce. Toto znamenie totiž v juhoamerickom národe „poukazuje na zapáchajúcu časť tela“. Podobne urážlivé je to i v niektorých krajinách Blízkeho východu. Netreba dodávať, že ak to na niekoho ukážete (najmä s dlaňou smerujúcou k vám), nevyjadríte tým, že si myslíte, že je „OK”.

Taliansko, švihnutie bradou

v4 460px Chin Flick Gesture Meaning Step 8 Version 2.jpg edit 194964309950971
Zdroj: wikimedia common

Toto nie je ani tak jediné gesto ako pohyb – švihnutie bradou a pohyb ruky chrbtami prstov po brade smerom von. V Taliansku – najmä v severnom Taliansku – je to agresívne odmietavé gesto, čo znamená (tým najslušnejším spôsobom), že vás to nezaujíma.

Taiwan, ukazovanie na Mesiac

photo 1578826333982 812ac2857c45
Zdroj: unsplash

Podľa tejto taiwanskej povery to neurazí pozemského človeka, ale namiesto toho vyvolá hnev bohyne Mesiaca. Jej trest za túto urážku je veľmi špecifický – odreže vám ucho, alebo ho prinajmenšom zmrzačí na spôsob van Gogha. Ak teda obdivujete krásny spln na Taiwane, snažte sa držať ruky pri bokoch.

Filipíny, vábivý pohyb

handsome man on grey background
Zdroj: unsplash

Toto gesto je to spôsob, akým ľudia privolávajú psov (alebo zvieratá vo všeobecnosti), takže použiť ho na človeka by bolo veľmi ponižujúce. Podobne, „mávať niekomu dlaňou von“, je v Južnej Kórei neúctivé z rovnakého dôvodu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.