9 produktov bežnej spotreby, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli, že obsahujú živočíšne zložky

1152

Ak ste si mysleli, že tým, že sa obmedzíte v konzumácii mäsa alebo dokonca prejdete na vegetariánstvo, prispejete k tomu, aby ste sa vyhli prevádzkovaniu veľkochovov zvierat, zamyslite sa znova.

Aj keď nekonzumujete priamo živočíšne produkty, často bývajú ukryté v potravinách, či iných produktoch.

Stručne povedané, po zabití zvieraťa sa jeho vedľajšie produkty triedia na jedlé a nejedlé časti. Približne 55 % sa považuje za jedlý vedľajší produkt, zatiaľ čo zvyšných 45 % sa klasifikuje ako nepožívateľné. Tieto nejedlé živočíšne vedľajšie produkty sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach vrátane kozmetiky, farmaceutických výrobkov a ďalších.

1. Plastové tašky 

Zdroj: unsplash

Mnohé plasty, vrátane nákupných tašiek, obsahujú „sklzové činidlá“, ktoré znižujú trenie v materiáli. A z čoho sú vyrobené? Predsa zo živočíšneho tuku

Hoci sa polyméry vyrábajú z ropných surovín, výrobcovia plastov často používajú prísady živočíšneho pôvodu na zlepšenie vlastností materiálu a/alebo na pomoc pri spracovaní surových polymérov. 

Dávajte si tiež pozor na nové plasty – výskumníci experimentujú s keratínovým proteínom nachádzajúcim sa v kuracích perách na výrobu plastov, lepidiel a netkaných materiálov. 

2. Pneumatiky na autá a bicykle

Zdroj: unsplash

Aj keď jedlo môže obsahovať skryté živočíšne zložky, stále si môžete nájsť čas na to, aby ste sa pozreli na zloženie uvedená na etikete. S pneumatikami na aute alebo bicykli je to o niečo zložitejšie. Ale tu je rada – overte si u výrobcu, či je ich kyselina stearová živočíšna alebo rastlinná. Kyselina stearová sa používa na udržanie tvaru pneumatík pri rovnomernom povrchovom trení.

3. Lepidlo v práci s drevom a hudobnými nástrojmi

Zdroj: unsplash 

Živočíšne lepidlo (vyrobené vyvarením živočíšneho tkaniva a kostí) sa používa ako lepidlo na opravu hudobných nástrojov, najčastejšie huslí. Môžu sa použiť aj iné syntetické lepidlá, ale živočíšne sa považuje za štandard. Taktiež sa používa aj pri reštaurovaní starožitností a iných špeciálnych prácach s drevom.

Biopalivá

Zdroj: unsplash

Cukrová trstina a kukurica sú to, čo nám napadne ako prvé, keď premýšľame o biopalivách, ale v posledných rokoch sa začali väčšmi používať živočíšneho tuky. 

V skutočnosti je na výber bionafta z hovädzieho loju, či kuracieho tuku.

5. Ohňostroje

Zdroj: unsplash

Rovnaká zložka používaná v odvetví výroby pneumatík, kyselina stearová, je prítomná pri výrobe zábavnej pyrotechniky. Kyselina stearová sa používa na zabránenie oxidácii kovových práškov, aby sa pyrotechnika mohla skladovať, čo najdlhšie.

Aviváž 

Zdroj: unsplash

Aviváž obsahuje dihydrogendimetylamóniumchlorid z loja, ktorý pochádza z chovu dobytka, oviec a koní. Táto informácia však nie je všeobecne známa. 

Šampón a kondicionér 

Zdroj: unsplash

Pravdepodobne existuje viac ako 20 zložiek zo zvierat, ktoré by sa mohli vo vašom šampóne a kondicionéri nachádzať. Problémom je, keď si prečítate „Panthenol“, „Aminokyseliny“ alebo „Vitamín B“ a nemôžete vedieť, či pochádzajú z rastlinného alebo živočíšneho zdroja. Niektoré spoločnosti sa snažia vyhýbať oznamovaniu podrobností o zložkách a výrobných procesoch, aby neodradili spotrebiteľov.

Najlepší spôsob, ako si byť istý? Hľadajte vegánske značky alebo produkty, ktoré uvádzajú, že ich výrobu neboli použité žiadne živočíšne produkty.

Zubná pasta 

Zdroj: unsplash

Glycerín sa nachádza v živočíšnych a rastlinných tukoch. Po oddelení sa používa v širokej škále produktov vrátane zubnej pasty. Rovnako ako pri niektorých iných zložkách, keď na šampóne a kondicionéri čítate slovo „glycerín“, môže byť buď živočíšny alebo rastlinný. Ale mnoho komerčných značiek ako Colgate tvrdí, že ich produkty neobsahujú zložky pochádzajúce zo zvierat, vrátane glycerínu. 

Biely a hnedý cukor 

Zdroj: unsplash

Aké produkty sa skrývajú v procese výroby? Medzi vegetariánmi a vegánmi je známe, že popol zo zvieracích kostí sa u niektorých značiek používa vo filtroch na rafináciu cukru, hoci existujú aj iné spoločnosti, ktoré používajú filtre s granulovaným uhlíkom alebo systémom iónovej výmeny. Čo možno všetci nevedia, je, že hnedý cukor sa tiež rafinuje, až potom sa pridáva melasa.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre