Ako identifikovať a predchádzať OSA: Príznaky a tipy od odborníka na spánok

371

Dostatok spánku je pre vaše zdravie a pohodu životne dôležitý, ale okrem toho, že ste nepokojní alebo máte problémy zaspať, môže byť ťažké odhaliť problémy so spánkom.

Dr. Joachim Behar, odborník na spánok, varoval, že milióny ľudí ignoruje jeden významný príznak, ktorý by mohol naznačovať, že niečo nie je v poriadku. Dr. Behar povedal pre ThePost: „Obštrukčné spánkové apnoe (OSA) je mimoriadne časté ochorenie, ktoré postihuje stovky miliónov ľudí na celom svete. Milióny ľudí však trpia v tichosti, pretože bežné príznaky OSA môžu byť prehliadané alebo ťažko zistiteľné, pretože sa vyskytujú počas spánku.“

grayscale photo of sleeping woman lying on bed
Autor tejto fotografie je Kinga Howard

K OSA dochádza, keď sa svaly hrdla uvoľnia a zablokujú dýchacie cesty počas spánku, čo znamená, že pľúca nedostávajú dostatok vzduchu a do krvi sa nedostáva dostatok kyslíka. Váš mozog potom zistí, že nemôžete dýchať, a na krátky čas vás prebudí, aby ste mohli dýchacie cesty opäť otvoriť. Toto prerušenie sa deje tak rýchlo, že si ho zvyčajne nevšimnete ani si ho nepamätáte, ale odborníci tvrdia, že sa to môže stať až 30-krát za hodinu počas celej noci.

a person laying in a bed under a blanket
Autor tejto fotografie je Annie Spratt

Výsledkom je, že sa cítite vyčerpaní v dôsledku nepokojného spánku – aj keď si to nepamätáte. Ak sa OSA ignoruje, môže vás potenciálne ohroziť vážnejšími ochoreniami. Doktor Behar dodal: „Ak pacient tento problém ignoruje alebo je nesprávne diagnostikovaný, OSA sa stáva rizikovým faktorom pre veľmi závažné ochorenia vrátane cukrovky 2. typu a srdcových ochorení.“ Medzi hlavné príznaky obštrukčného spánkového apnoe podľa Mayo Clinic patrí chrápanie, ranné bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, znížený záujem o sex a ďalšie.

woman in blue shirt lying on bed
Autor tejto fotografie je Shane

Najčastejším príznakom, ktorý sa vo všeobecnosti odmieta, je chrápanie. Hoci chrápanie nemusí vždy znamenať, že niečo nie je v poriadku, mohlo by stáť za zváženie, ak sa u vás vyskytujú iné príznaky. Existuje tiež niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko OSA, ako napríklad fajčenie, upchatie nosa, nadváha, vyšší vek, rodinná anamnéza a ďalšie. Doktor Behar však dodáva, že OSA sa dá predísť veľmi jednoduchými zmenami životného štýlu: „Dobrou správou je, že niektoré jednoduché zmeny životného štýlu, ako napríklad zníženie hmotnosti, spanie na boku a vyhýbanie sa alkoholu a tabletkám na spanie, môžu pomôcť znížiť príznaky OSA.“

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre