Bezpečnostná služba objavila v kufri pašeráka na letisku v Káhire mumifikované časti telá patriace dvom múmiám

1392

Colní úradníci na dennom poriadku nájdu podivné predmety, ktoré sa snažia ľudia prepašovať vo svojich kufroch. No to, na čo sa podarilo natrafiť na letisku v Káhire je niečo, čo sa dá označiť za skutočne bláznivé a zároveň veľmi cenné.

Bezpečnostná služba totiž objavila na medzinárodnom letisku v Káhire mumifikované časti ľudského tela, ktoré boli ukryté v dutom reproduktore. Nachádzalo sa tam šesť kusov tela, ktoré patrili dvom múmiám, a to dve nohy, dve ruky, rameno a časť trupu. Tieto časti tela preskúmali odborníci a tí potvrdili, že skutočne patrili starobylej múmii. Podarilo sa ich objaviť vďaka röntgenovým skenerom a smerovali do Belgicka. Identitu pašeráka však neodhalili.

mummified hand fotografia
Foto od archer10 (Dennis) 190M Views Ilustračný obrázok

Podľa vedcov všetky staroveké artefakty, vrátane mumifikovaných častí tela, ktoré pochádzajú z Egypta sú automaticky majetkom vlády, čo znamená, že súkromné vlastníctvo takýchto predmetov je vyslovene zakázané zákonom. Okrem toho, ten, kto sa s nimi pokúša obchodovať, pácha závažný trestný čin. Páchateľ môže dostať pokutu od 5 000 do 50 000 egyptských libier, no v tom horšom prípade aj dva roky väzenia.

Egypt je známy svojou bohatou históriou a extrémne hodnotnými artefaktmi. Podľa Koalície starožitností došlo od roku 2011 k stratám vo výške neuveriteľných 3 miliard dolárov, a to všetko v dôsledku rabovania a obchodovania so starými artefaktmi.

Zhabané časti telá teraz za účelom ich obnovy prenesú do múzea starožitností v Káhire. New York Times dodal, že egyptské ministerstvo starožitností ich plánuje dôkladne analyzovať, preskúmať a následne uchová pre ich ďalšie štúdium.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre