Bizardné javy a záhady z oceánu, o ktorých by ste mali vedieť

8640

Veda napreduje míľovými krokmi a napriek tomu nás oceán dokáže stále prekvapovať. Ukrýva záhady, nepochopiteľné javy a bizardné úkazy. Pripravili sme pre vás výber šiestich najzaujímavejších záhad a zaujímavostí z oceánu.

Stratené mesto Atlantída

pixabay.com, CC0 Public Domain

Mystické mesto Atlantídu hľadajú vedci už celé stáročia. Zatiaľ sa nepodarilo objaviť akékoľvek indície, ktoré by nás k nej nasmerovali. Bolo mesto skutočné? Pôvodne sa mesto objavilo v zápiskoch Platóna. Išlo o mesto obývané Minoanskou civilizáciou, ktoré zničil výbuch sopky na ostrove Santorini.

Biela morská pena

pixabay.com, CC0 Public Domain

Na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná pena na holenie. Ale čo to v skutočnosti je? Podľa všetkých dostupných výskumov ide o jednobunkovú riasu, ktorá je schopná sa meniť na práškovú substanciu. Keď sa zmieša s morskou vodou vytvára bielu penu, ktorú poznáme z romantických prechádzok po pobreží mora.

Červený príliv

Wikimedia Commons, Alejandro Díaz, public domain

Čo vám prvé napadne, ak sa povie červený príliv? Možno námet na katastrofický film či detektívny román. V každom prípade už na prvé počutie názov neveští nič dobré. A máte pravdu. Príliv sfarbený do červena vzniká za prítomnosti jedovatých baktérii. Tie sa dokážu nekontrolovateľne množiť a popritom produkujú jedovaté toxíny, ktoré zabíjajú morské živočíchy. Navyše sú nebezpečné aj pre ľudí. A aby toho nebolo málo, táto riasa vytvára na hladine drobné kvety, ktoré produkujú rovnako toxické výpary.

Pariace sa Čierne more

pixabay.com, CC0 Public Domain

Viete si predstaviť, ako more vytvára hmlu? Tento jav nastáva za výnimočných okolností, keď sa spojí prudké horúce slnečné žiarenie a veľmi studeným vzduchom nad hladinou mora. Takáto hmla vzniká na rôznych miestach vrátane Čierneho mora.

Hlas Júlie

pixabay.com, CC0 Public Domain

Americký Národný úrad pre správu oceánov a atmosféry zachytil v roku 1999 veľmi zvláštny zvuk, ktorý nazvali hlas Júlie. Zvuková nahrávka má 15 sekúnd a znie ako ukrutné a desivé kňučanie. V minulosti vedci nedokázali identifikovať zdroj takéhoto zvuku, dnes sa domnievajú, že ide o zvuk z ľadovca. Ale kto vie, aká je skutočná pravda?

Záhadné dno v Baltickom mori

pixabay.com, CC0 Public Domain

Keď v roku 2012 objavili vedci túto záhadu, začala sa éra množstva konšpiračných teórii o existencii mimozemskej civilizácie a UFO. Vedci objavili, že dno Baltického mora vyzerá približne ako Millenium Falcon zo Star Wars. Pôvodne sa domnievali, že ide o prírodný geologický úkaz. Neskôr našli v štruktúrach kúsky kovu, ktorý nemohol vzniknúť prírodnou cestou. Otázka znie, odkiaľ sa zobrali kovové štruktúry na dne Baltického mora?

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre