Netradičné detské mená, ktoré svojou kontroverziou vyvolávajú rozruch.

6144

Okrem toho, že budúcich rodičov čaká veľká životná zmena, je toho naozaj veľa, čo musia urobiť a o čom všetkom rozhodnúť. Priviesť na svet nový život je totiž nesmierna zodpovednosť. Takže jednou z veľmi dôležitých vecí je výber vhodného mena, pretože to s najväčšou pravdepodobnosťou ponesie nový človiečik po celý život. Navyše bude do istej miery ovplyvňovať aj jeho osobnosť. 

Každý máme svoje preferencie a zatiaľ čo sa niekto pri výbere inšpiruje tradičnými menami, nájdu sa aj takí, ktorí chcú “experimentovať a páčia sa im väčšmi exotické alebo až zvláštne mená. 

Treba však myslieť na to, že môžete svojmu budúcemu potomkovi privodiť poriadnu dávku hanby a dokonca, občas sa stáva, že dieťa môže byť kvôli svojmu menu terčom posmechu či ponižovania. 

girl in purple and black knit cap
Autor tejto fotografie je Gigin Krishnan

Občas ale rodičia natrafia aj na mená, ktoré sú dokonca nezákonné. Chcete poznať výber tých najhorších či najnevhodnejších mien? Nech sa páči.

Mená neslávne známych historických osobností ako Adolf Hitler sú v istých krajinách zakázané 

dpUBqiQ
Zdroj: wikimedia common

V Nemecku, Malajzii, Mexiku a na Novom Zélande majú rodičia prísny zákaz dať svojmu dieťaťu meno v znení „Adolf Hitler“. V iných krajinách to však zakázané nie je a tak sa občas vyskytne, že tak nejaký rodičia svoje dieťa pomenujú. 

Elon Musk nemohol dať svojmu dieťaťu meno v podobe číslic a symbolov

899c4156 a677 4d1f bba5 5c6953eab277 php7aomyj
Zdroj: shutterstock

V roku 2020 Elon Musk oznámil širokej verejnosti, že sa stal otcom. Jeho partnerka porodila chlapca a pri výbere mena boli skutočne kreatívni. Chcete vedieť, aké meno si vybrali? “X Æ A-12.”

Po internete dokonca koloval možný preklad tohto mena – X ako neznáma premenná, Æ – mohlo byť súčasťou elfského hláskovania a A-12 = predchodca SR-17 (naše lietadlo). 

Dieťa sa však takto volať nemohlo, nakoľko meno musí pozostávať z písmen abecedy a výnimku má len interpunkcia. Došlo teda k zmena a vo výsledku sa v rodnom liste dieťaťa nachádza meno „X AE A-XII Musk“. 

Sudca vo Francúzsku zamietol meno “Nutella” 

person holding Nutella jar
Autor tejto fotografie je Chris Liverani

Nejeden milovník tejto kalorickej bomby by mohol namietať. Koniec koncov ide o pomerne krátke a jednoduché meno, ktoré predstavuje niečo, čo miluje väčšina z nás. Čo sa týka mien, Francúzsko nie je až také benevolentné. Aj keď existuje akýsi pomyselný zoznam povolených mien, v prípade extrémov súdy vedia zakročiť.

V roku 2015 chceli jedny rodičia pomenovať svoje dieťa ako Nutella – chceli aby ich dcéra stelesňovala sladkosť. Súd však hájil záujmy dieťaťa a odmietol meno, pre ktoré by sa dieťa mohlo stať terčom výsmechu. Nakoniec mu dali meno Ella. 

Mená, ktoré zahŕňajú „kráľ“, „kráľovná“ nie sú vo všetkých krajinách povolené 

Dieta s korunou na hlave
Zdroj: shutterstock

Vláda Nového Zélandu musela zakročiť proti menám, ktoré si rodičia vybrali. Chceli totiž, aby ich dieťa malo zapísané meno “Kráľ, “Svätý”, “Panovník” a vyskytli sa aj ďalšie bizarné žiadosti o zápis mena ako Princezná, Vojvoda, Generál a podobne. 

Meno „Ježiš“ alebo „Mesiáš“ je nadmieru kontroverzné 

1726352
Zdroj: wikimedia common

Znie to úplne absurdne, no nájdu sa aj ľudia, ktorí chcú dať svojmu dieťaťu až príliš náboženské meno (do takej miery, že by sa to dalo označiť za bohapusté rúhanie). Preto sa stáva, že dané meno nie je schválené úradmi, keďže Ježiš Kristus bol len jeden a nie je možné, aby niekto iný nosil jeho meno. 

Zatiaľ čo kompetentní ľudia mysleli na budúcnosť a blaho dieťaťa, vo výsledku boli obvinení, že ich úsudok je ovplyvnení náboženským presvedčením a preto porušujú práva rodičov. Nakoniec si teda rodičia mohli zvoliť meno pre svoje dieťa podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

V Mexiku sú mená po fiktívnych postavách ako James Bond alebo Harry Potter zakázané 

2053049
Zdroj: flickr

Tieto mená sú v Mexiku naozaj na zozname zakázaných a preto existuje pádny dôvod domnievať sa, že sa v danej krajine skutočne našli rodičia, ktorí chceli svoje ratolesti pomenovať po fiktívnych postavách. Mená to môžu byť pekné i štýlové, no pravdepodobne by potomok svojim rodičom nepoďakoval za ich nadmernú hrdosť fanúšikovskej základne.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.