6 bizarných faktov o oceáne, ktoré ste nevedeli

3424

Je všeobecne známe, že o vesmíre vieme viac ako o našich vlastných oceánoch. Ale aj to, čo vieme, je fascinujúce, desivé a krásne zároveň. Pozrime sa na niektoré z najzvláštnejších faktov o oceáne, ktoré vám vyrazia dych.

Najväčšie pohorie na svete

Áno, nie sú to Himaláje. A nie sú to ani Andy. Najväčšie pohorie na Zemi sa v skutočnosti z väčšej časti nachádza pod oceánom a nazýva sa Stredooceánsky hrebeň. Rozprestiera sa na celej zemeguli v dĺžke viac ako 64 000 km, takže je dlhší ako akékoľvek pohorie na pevnine. Napriek svojej obrovskej veľkosti nie je všeobecne známym divom, pretože ho nevidno. Stredooceánsky hrebeň je v podstate reťaz podmorských hôr, kopcov a trhlinových údolí, ktoré obklopujú Zem. Je to výsledok vzájomného posúvania tektonických dosiek, ktoré umožňujú magme zo zemského plášťa stúpať a tuhnúť, čím sa vytvára nová kôra. Ako sa magma ochladzuje a tuhne, vytvára nové úseky hrebeňa. Na niektorých miestach sa stredooceánsky hrebeň dvíha nad hladinu oceánu a vytvára obrovské a pozoruhodné ostrovy, ako napríklad Island.

photo of person in body of water
Photo by Alex Rose on Unsplash

Podvodné vodopády

Nezdá sa to možné, ale podvodné vodopády sú veľmi reálne. No, tak trochu. Ide najmä o ilúziu kaskádovitej vody pod hladinou oceánu. Nie sú to skutočné vodopády, ako ich bežne poznáme na súši. Namiesto toho ide o optické ilúzie spôsobené kombináciou prúdov, rôznej hustoty vody a dramatických zmien topografie morského dna. Tieto podvodné vodopády nie sú pevné a nechovajú sa ako suchozemské vodopády. Sú ovplyvňované meniacimi sa prúdmi a pohybom vodných más, čo vytvára neustále sa meniace divadlo. Hoci nejde o skutočné vodopády, tieto podmorské úkazy ponúkajú fascinujúci pohľad na zložitosti oceánskych prúdov a podmorskej geografie. Jeden z najznámejších príkladov „podvodného vodopádu“ sa nachádza neďaleko ostrova Maurícius v Indickom oceáne. Ilúzia vzniká v mieste, kde sa strmý podmorský zráz rúti do hĺbky a vytvára výrazný kontrast v hustote vody. Oceánske prúdy unášajú piesok, bahno a iné usadeniny, čo vytvára dojem, že voda kaskádovito steká dolu a napodobňuje vodopád.

green island in the middle of body of water
Photo by Xavier Coiffic on Unsplash

Turritopsis dohrnii

Nesmrteľná medúza, vedecky známa ako Turritopsis dohrnii, je presne taká, ako znie. Táto vec, ktorá sa vyskytuje najmä v Stredozemnom mori, dokáže zvrátiť svoj proces starnutia a v podstate začať svoj životný cyklus odznova, teoreticky nekonečne veľa krát. Keď medúza čelí nepriaznivým podmienkam, zraneniu alebo dokonca prirodzenému starnutiu, dokáže premeniť svoje dospelé bunky späť do svojej prvotnej formy, známej ako polyp. Tento proces, nazývaný transdiferenciácia, umožňuje medúze regenerovať a v podstate vrátiť biologické hodiny späť. Ako polyp potom môže vyrásť do novej medúzy a znovu začať svoj životný cyklus. Táto schopnosť zvrátiť starnutie a v podstate dosiahnuť potenciálnu nesmrteľnosť odlišuje Turritopsis dohrnii od všetkých ostatných živočíchov. „Nesmrteľný“ nie je to isté ako „neporaziteľný“, ale aj tak je to adekvátny opis jedného z najfascinujúcejších živočíchov, aké existujú.

blue jellyfish in white background
Photo by Nikolay Kovalenko on Unsplash

Červený príliv

Červený príliv, vedecky známy ako škodlivý kvitnutie rias (HAB), je prírodný jav spôsobený rýchlym množením určitých druhov mikroskopických rias, ktoré často menia farbu vody a niekedy produkujú škodlivé toxíny. Tieto kvitnúce riasy zvyčajne obsahujú veľké množstvo jednobunkových rias, ako napríklad Karenia brevis, ktoré môžu produkovať toxíny škodlivé pre morské živočíchy a dokonca aj pre ľudí. Výraz „červený príliv“ pochádza z červenohnedej farby, ktorú môže voda počas kvitnutia rias nadobudnúť, hoci kvitnutie môže mať aj zelený alebo dokonca fialový vzhľad. Toxíny uvoľňované týmito riasami môžu mať škodlivé účinky na morské ekosystémy vrátane úhynu rýb a poškodenia vtákov a cicavcov, ktoré sa živia morskými organizmami. Okrem ekologického vplyvu môže mať červený príliv vážne hospodárske dôsledky, najmä v oblastiach závislých od cestovného ruchu a morských plodov. Vystavenie ľudí toxínom, ktoré vznikajú počas červeného prílivu, môže mať za následok podráždenie dýchacích ciest, otravu mäkkýšmi a iné zdravotné problémy. Je smutné, že so zhoršujúcou sa zmenou klímy sa zhoršuje aj táto situácia.

focus photo of body of water
Photo by vorster vanzyl on Unsplash

Bloop

V oceáne je možné vidieť a počuť množstvo zvláštnych vecí. Ale „Bloop“ je na inej úrovni. Tento záhadný a anomálny ultranízkofrekvenčný zvuk bol zaznamenaný v Tichom oceáne v roku 1997. Je to hlboký a silný zvuk zachytený podvodnými mikrofónmi, tzv. hydrofónmi, ktoré rozmiestnil Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Zvuk bol taký silný, že ho bolo počuť na vzdialenosť viac ako 5 000 kilometrov a roky mátal výskumníkov. Niektoré špekulácie spočiatku pripisovali Bloop obrovským morským tvorom alebo neobjaveným morským živočíchom. Ďalšie skúmanie však ukázalo, že je pravdepodobne geologického pôvodu. Vedci nakoniec identifikovali zvuk ako zodpovedajúci ľadovcovým otrasom, ktoré sú spôsobené praskaním a pohybom veľkých ľadovcov, keď sa lámu a rozpadávajú. Objav Bloopu poukázal na rozsiahlu a stále do značnej miery neprebádanú povahu oceánu a jeho schopnosť vydávať zvuky, ktoré možno počuť v celých oceánskych panvách. Hoci sa ukázalo, že má prirodzené vysvetlenie súvisiace s pohybom ľadu, Bloop podnietil predstavivosť a záujem ako máloktorý iný jav.

blue and white water splash
Photo by Matheo JBT on Unsplash

Parazit „požierajúci jazyk“

Jazykožravý parazit, vedecky známy ako Cymothoa exigua, je presne taký, ako znie. Tento parazitický izopod vyhľadáva a parazituje na rybách. Životný cyklus tohto tvora sa začína, keď sa dostane do ryby cez žiabre. Keď sa dostane dovnútra, prichytí sa na jazyk ryby a živí sa krvnými cievami, čo spôsobí atrofiu jazyka a jeho následné odpadnutie. Je prekvapujúce, že izopod sa potom prichytí na zvyšok jazyka, a tak nahradí chýbajúci jazyk ryby. Naďalej žije v ústach ryby a funguje ako funkčná, aj keď dosť strašidelná náhrada pôvodného jazyka. Je zvláštne, že toto parazitické usporiadanie rybám neubližuje ani ich nezabíja. Naopak, hostiteľské zviera sa zdá byť relatívne nedotknuté a naďalej sa stravuje a funguje aj s izopodom na mieste.

Amphiprion clarkii Cymothoa exigua 28999213532
Zdroj: Christian Gloor/Wikimedia Commons

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.