6 naozaj bizarných vecí, ktoré kedy boli ukradnuté

1127

Krádež sama o sebe nie je až taká bizarná alebo záhadná. Zlodeji neustále kradnú veci, ako sú šperky, autá a iné materiálne predmety, väčšinou preto, že ich chcú mať bez toho, aby si na ne zarobili alebo za ne zaplatili. Záhadné to však začne byť vtedy, keď sa daný ukradnutý predmet vymyká zaužívaným normám o tom, čo sa môže alebo nemôže ukradnúť. Zlodeji na celom svete sa pustili do krádeží najrôznejších vecí, o ktorých ste ani netušili, že sa dajú ukradnúť – od žralokov až po ľadovce.

Žralok

V júli 2018 bol z akvária v San Antoniu v Texase ukradnutý celý žralok, čo bol zrejme jeden z najodvážnejších pokusov o krádež morských živočíchov v histórii. Plne to zachytili kamerové záznamy, keďže na nich bolo vidieť, ako jeden z troch podozrivých siahol do nádrže a vybral z nej dvojmetrového žraloka. Po tom, čo do systému filtrácie vody v akváriu primiešali roztok bielidla, zlodeji použili kočík, aby žraloka odviezli do svojho auta vonku.

a great white shark swimming in the ocean
Photo by Chase Baker on Unsplash

Bohužiaľ, aspoň pre nich, mal tento plán príliš veľa medzier na to, aby sa im podaril, pretože ich pri odchode z akvária spozoroval manažér a sledoval ich až k autu. Úrady vystopovali podozrivých až k domu plnému žralokov a morských živočíchov v malom bazéne. Jeden z podozrivých sa k činu priznal. Ukradnutý žralok, pomenovaný Miss Helen, bol na druhý deň bezpečne vrátený do akvária.

Pláž

V roku 2008 zlodeji na Jamajke ukradli stovky ton cenného bieleho piesku – alebo celú pláž – z plánovaného letoviska na severnom pobreží ostrova. Tento prípad – ktorý viedol k strate viac ako milióna dolárov pre majiteľa – je len jedným z mnohých prípadov krádeží plážového piesku, ktoré sa objavujú po celom svete. Do veľkej miery sú dôsledkom rastúceho nedostatku piesku, keďže je kľúčovou zložkou v rôznych rozsiahlych globálnych priemyselných odvetviach, čo vedie ku krádežiam, pašovaniu a dokonca aj k násiliu v dôsledku nelegálneho obchodu s pieskom.

seashore during golden hour
Photo by Sean Oulashin on Unsplash

Napriek tomu rozsah krádeže – približne 500 kamiónov piesku – zmiatol úrady a vyvolal aj istý druh politickej kontroverzie. Podľa niektorých názorov bol zločin organizovaný konkurenčnými majiteľmi hotelov. Vláda v reakcii na to pozastavila všetky prevádzky v plánovanom letovisku a vykonala environmentálnu štúdiu s cieľom podrobnejšie analyzovať vplyv chýbajúceho piesku na okolité ekosystémy. Napriek testovaniu iných pláží a ďalším pokusom o vypátranie ukradnutého piesku sa nikdy nenašiel a nedošlo k žiadnemu zatknutiu.

Einsteinov mozog

Albert Einstein, jeden z najznámejších vedcov v histórii, zomrel 18. apríla 1955. Jeho pitvu vykonal patológ Thomas Harvey, ktorý však zašiel ešte ďalej a rozhodol sa odstrániť Einsteinov mozog, čo viedlo k jeho prepusteniu z nemocnice v Princetone. Bez ohľadu na to získal od Einsteinovho syna povolenie na jeho štúdium, hoci až po tom, čo ho rozrezal na 240 častí.

man in yellow and blue hoodie wearing eyeglasses
Photo by Taton Moïse on Unsplash

Harvey dúfal, že štúdiom Einsteinovho mozgu získa poznatky o jeho mimoriadnych intelektuálnych schopnostiach, aj keď sa to príliš nepozdávalo zvyšku lekárskej komunity, pretože odstránenie orgánu z mŕtveho tela porušovalo lekársku etiku a práva pacientov. Mozog zostal v jeho výlučnom vlastníctve až do roku 1978, keď bol po prvýkrát sprístupnený verejnosti a širšej vedeckej komunite.

Napoleonov penis

Po smrti Napoleona Bonaparta v roku 1821 sa objavilo mnoho špekulácií o tom, čo sa stalo s rôznymi časťami jeho tela. Jednou z oblastí záujmu bol jeho penis. Podľa niektorých svedectiev bol za jeho odstránenie počas pitvy zodpovedný jeho lekár alebo kňaz. Údajne ho potom ukradol Napoleonov kaplán, ktorý ho prepašoval zo Svätej Heleny až do svojho domu na Korzike. Pod ochranou jeho rodiny zostal až do roku 1916, kým ho nepredali kníhkupeckej spoločnosti so sídlom v Londýne.

Orgán bol neskôr v roku 1927 vystavený verejnosti v Múzeu francúzskeho umenia v New Yorku. V publiku vyvolal zmiešané reakcie vrátane ukazovania a smiechu, hoci to bolo skôr kvôli jeho rozpadávajúcemu sa koženému vzhľadu než kvôli čomukoľvek inému.

Ľadovec

V roku 2012 bol v Čile zatknutý muž, ktorý ukradol a prepašoval približne päť ton ľadu z ľadovca Jorge Montt v Patagónii. Kamión zadržala miestna polícia a celková hodnota ľadu sa odhaduje na približne 6 100 dolárov. Predpokladá sa, že bol určený do Santiaga, keďže gurmánske kocky polárneho ľadu dosahujú vysoké ceny v luxusných baroch a reštauráciách roztrúsených po hlavnom meste.

iceberg
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Krádež ľadu v posledných rokoch upútala v Čile pozornosť verejnosti, keďže v regiónoch susediacich s Patagóniou je čoraz cennejším tovarom. Napríklad ľadovec Jorge Montt nachádzajúci sa v národnom parku Bernardo O’Higgins ustupuje každý rok o viac ako pol kilometra.

Most

Už ste sa niekedy pozreli na most a mali chuť ho ukradnúť? Skupina mužov presne to urobila v Indii v apríli 2022. Gang, v ktorom boli aj vládni pracovníci z miestneho zavlažovacieho oddelenia, pracoval tri dni a demontoval starý železný most s dĺžkou 60 metrov a hmotnosťou 550 ton. Prevlečení do vládnych uniforiem použili plynové rezačky a zemné bagre na odstránenie všetkých jednotlivých častí a pokračovali v jeho preprave do skladu miestneho obchodníka so šrotom.

gray metal bridge photo
Photo by Luke Besley on Unsplash

Miestni dedinčania o krádeži nevedeli a spočiatku si mysleli, že vláda konečne niečo robí s chátrajúcou infraštruktúrou v oblasti. Veľmi sa však mýlili a krádež zostala nepovšimnutá, až kým jeden z nich nekontaktoval úradníkov. V súvislosti s incidentom bolo zatknutých osem ľudí vrátane vládnych pracovníkov a jedného majiteľa šrotoviska.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre